۰

۵ فیلم تاثیر گذار که باید در تنهایی تماشا کنید.

۵ فیلم تاثیر گذار که باید در تنهایی تماشا کنید.

در سینما پر از فیلم های جذاب و تاثیر گذار ساخته شده که بعضی وقت ها باید برای درک مفهوم  فیلم آنرا به تنهایی تماشا کنید.

ما در این مقاله قصد داریم ۵ تا از این فیلم ها را معرفی کنیم.

همه چیز از دست رفته است

۵- همه چیز از دست رفته است (۲۰۱۳)

رابرت ردفورد در طول تمامی سال هایی که به عنوان بازیگر هنرنمایی کرده است همواره توانسته تماشاگران را با بازی خیره کننده خود مسحور نماید. وی این هنر و مهارت خود را یک بار دیگر در فیلم «همه چیز از دست رفته است» (All Is Lost) در سال ۲۰۱۳ به کارگردانی جی سی چندور به نمایش گذاشت. این فیلم جذاب و ماجراجویانه داستان دریانوردی بی نام با بازی ردفورد را به تصویر می کشد که در طول یک سفر دریایی و در حالی که به تنهایی پای در این سفر گذاشته با رخدادهای مرگبار و خطرناکی روبرو می شود. تماشای این فیلم در خلوت و در شرایطی که هیچ کسی در کنار شما نیست بدون شک تاثیری خیره کننده و گاه انقلاب گونه بر روی تماشاگر خواهد گذاشت.

در این فیلم تنها یک شخصیت وجود دارد که نقش آن را هم ردفورد بازی می کند و به ندرت دیالوگی از او شنیده می شود. از این رو صداهای جانبی مانند صدای طوفان و امواج دریا، که در بسیاری از موارد دیگر کم اهمیت بوده و مورد توجه قرار نمی گیرند، بسیار برجسته شده و در مواردی ترس را در اعماق وجود شما فرو ببرند. از این رو در فیلمی که هیچ صحبتی از شخصیت اصلی فیلم شنیده نمی شود، صداهای جانبی جلوه بیشتری پیدا می کنند. با این وجود تمامی لحظات و صحنه های فیلم نیاز به دقت و تمرکز بصری بالایی دارد و چنین موضوعی جز با تماشای فیلم در خلوت میسر نخواهد بود.

گمشده در ترجمه

۴- گمشده در ترجمه (۲۰۰۳)

علاوه بر بازی های خیره کننده بیل موری و اسکارلت جوهانسون، فیلم «گمشده در ترجمه» (Lost in Translation) باعث شد که نام سوفیا کوپولا به عنوان سومین زنی که به عنوان کارگردان نامزد دریافت جایزه اسکار می شود در تاریخ سینما ثبت گردد و ثابت کرد که وی می تواند با تکیه بر نبوغ خود از سایه پدر مشهورش خارج شود. علاوه بر این فیلم جذاب و تاثیرگذار «گمشده در ترجمه» از آن دسته فیلم هایی است که باید در سکوت و تنهایی کامل به تماشای آن بنشینید.

البته علت این توصیه از جانب نویسنده مقاله این است که تماشای فیلم شما را در تفکری عمیق نسبت به خود و زندگی شخصی تان فرو می برد که در صورت تماشای آن در حضور دیگران به چنین حالتی دست پیدا نخواهید کرد. درست مانند آن چیزی که شخصیت اسکارلت جوهانسون در صحنه به یادماندنی پایان فیلم رخ می دهد، رازهایی وجود دارند که تنها وقتی به جلو خم می شوید و با دقت و تمرکز کامل به نجوایی ضعیف گوش می دهید آن ها را درک خواهید کرد.

No Country for Old Men

۳- کشوری برای پیرمردها نیست (۲۰۰۷)

بسیاری از فیلم های جذاب، تاثیرگذار و البته غیرمعمولی که در دهه های اخیر سینما ساخته شده اند به نحوی مشارکت برادران کوئن را به عنوان نویسنده یا کارگردان داشته اند؛ از این میان می توان به فیلم های «فارگو»، «لبوفسکی بزرگ»، «بعد از خواندن بسوزان» و البته «کشوری برای پیرمردها نیست» اشاره کرد. در این میان اما فیلم اخیر شهرت و اعتبار بسیار بیشتری داشته و بالاتر از فیلم های دیگر ساخت این دو برادر نابغه قرار می گیرد. فیلم جذاب و هیجان انگیز «کشوری برای پیرمردها نیست» (No Country for Old Men) بر اساس رمانی نوشته کورمک مک کارتی به همین نام یک تریلر وسترن مدرن است که با بازی های خیره کننده تامی لی جونز، خاویر باردم و جاش برولین به یک شاهکار فراموش نشدنی تبدیل شده و برنده جایزه اسکار بهترین فیلم و بهترین کارگردانی در مراسم اسکار شد.

«کشوری برای پیرمردها نیست» یکی از بهترین فیلم های قرن معاصر و شاهکار برادران کوئن به شمار می آید و این همه اعتبار و شهرت نیز بی دلیل نبوده و نشان از محتوای غنی فیلم دارد. فیلم های وسترن می توانند داستانی فرسایشی و کند را دنبال کنند اما به طور متناوب با صحنه هایی اکشن و پرجنب و جوش، کندی داستان را جبران کنند و این همان شاخصه ای است که فیلم «جایی برای پیرمردها نیست» را باید مثال واقعی و منحصر به فرد آن دانست. در این فیلم هیچگاه شاهد توقف تنش، تعلیق و اضطراب نخواهید بود و اگر لحظه ای تمرکزتان را بر روی داستان فیلم و اتفاقات آن از دست دهید بدون شک رشته درک داستان را نیز از دست خواهید داد. از این رو اگر می خواهید تجربه فراموش نشدنی از تماشای این فیلم داشته باشید در خلوت به نماشای آن بنشینید.

۲- جاذبه (۲۰۱۳)

فیلم جذاب و تحسین شده «جاذبه» (Gravity) ساخته الفونس کوارون با بازی ساندرا بولاک و جورج کلونی از آن دسته فیلم هایی بود که برای هفته های متوالی سینماها را از تماشاگران مشتاق پر کرد اما برای این که هیجان و اضطراب واقعی موجود در فیلم و تجربه دردناک شخصیت اصلی داستان را درک کنید باید به تنهایی و در خلوت تماشاگر آن باشید. کارگردان به خوبی توانسته ترس و وحشت شخصیت رایان استون (ساندرا بولاک) را پس از گیر افتادن در فضا به بیننده منتقل نماید. یک فضانورد کهنه کار به نام شروود اسپرینگ گفته بود که تماشای این فیلم باعث شده وی لحظاتی دردناک و مشابه از زمان حضور خود در فضا را به یاد بیاورد. وی می گوید که در شرایطی نسبتاً مشابه با شخصیت رایان استون قرار داشته و احساس و ترس مشابهی را درک کرده است و برای درک کامل شرایط استون تنها راه ممکن این است که به تنهایی و در خلوت به تماشای این فیلم جذاب و پرتنش بنشینید.

دلیل دیگر برای تماشایی این فیلم در خلوت نیز موسیقی متن فیلم است که بدون شک باید با صدای بلند گوش داده شود زیرا فیلم «جاذبه» در صحنه های بسیاری تاثیر گذاری خود و اضطراب و احساسات شخصیت اصلی فیلم را در غالب موسیقی و صداهای خاص فیلم بروز می دهد. حتی اوج گیری موسیقی فیلم نیز به بیننده کمک می کند که بار عاطفی و احساسی تقلای شخصیت استون برای رسیدن به زمین و زنده ماندن را بهتر درک نماید. تنها یک لحظه حواس پرتی یا یک لحظه گوش ندادن به موسیقی متن فیلم می تواند درک واقعی و کامل بیننده از این تجربه احساسی را از بین ببرد.

۱- رستگاری در شاوشنک (۱۹۹۴)

آیا تابحال شده تلویزیون را روشن کرده باشید و فیلمی را دیده باشید که سال ها از تولید آن گذشته و بارها آن را دیده اید اما از تماشای آن خسته نشده و به دیدن دوباره و چندباره آن ادامه داده باشید؟ این فیلم شاید یکی از فیلم های مورد علاقه شما نباشد و شاید حتی آن را برای تماشا انتخاب نکرده باشید اما وقتی که برای لحظاتی به تماشای آن پرداختید و درگیر داستان شدید دیگر نمی توانید رویتان را از اتفاقات آن برگردانید. چنین خصوصیت هایی بسیاری از تماشاگران را به یاد فیلم جذاب و معروف «رستگاری در شاوشنک» (The Shawshank Redemption) می اندازد.

شاهکار فرانک دارابونت در زمان اکران عملکرد خوبی در باکس آفیس نداشت اما از سال تولید تا به امروز همواره یکی از بهترین فیلم های تاریخ سینما انگاشته شده است. تماشای فیلم «رستگاری در شاوشنک» می تواند زندگی شما را به طور کلی تغییر دهد و این همان چیزی است که برای مورگان فریمن به طور واقعی رخ داد. وقتی که در میانه فیلم هستید و در داستان غرق شده اید، هیچ چیز نباید حواس شما را پرت کند یا مزاحم تماشای فیلم شود. حتی ممکن است دوست نداشته باشید کسی اشک های شما در هنگام تماشای این فیلم را ببیند. از این رو باید گفت فیلم جذاب و بی نظیر «رستگاری در شاوشنک» از آن دسته فیلم هایی است که باید در خلوت به تماشای آن بنشینید.

اشتراک گذاری

دنبال کنید نوشته شده توسط:

عرفان سعید زنوزی

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *