۰

۵ فکت جوکرJoker که تا به حال نمیدانستید!

فکت جوکر

۱–  جوکر یک  روانی بدون برنامه نیست!
” در صحنه ای که جوکر به بیمارستان رفت تا با Harvey dent ملاقات کند روبروی هاروی دنت دو گذینه گذاشت . که یا به او شلیک کند و یا به گروه خلافکاری اش بپیوندد . اما اگر دقت کنید جوکر انگشتت را روی چخماخ اسلحه نگه داشته است .
این  به این معناست که هاروی دنت نمیتوانست جوکر را بکشد و با زور حتما باید وارد گروه خلافکاری او میشد . جوکر محکم چخماخ را گرفته است و به چشمان هاروی زل زده . با اینکار زوری که درحرفش است را به نمایش گذاشت .  که یعنی تو نمیتوانی مرا بکشی و هیچ گذینه ای جز ملحق شدن به من نداری .
این صحنه نشان داد که جوکر چه قدر باهوش و خلاق است و اصلا شبیه دیالوگی نیست که خود جوکر میگوید : به نظرت من آدمی هستم که نقشه داره ؟ “

۲ او یک سرباز روان گسیخته است!
” در واقع جوکر ( heath ledger ) هرگز حقیقت را در مورد زخم های روی صورتش در فیلم بیان نکرد . او چند داستان متفاوت از این زخم ها را برای هرکس در موقعیت های مختلف تعریف کرده است . حتی در مجلات داستان های مصور هم داستان های متفاوتی درمورد زخم هایش گفته است .
اما اگر دقت کنید جوکر تنها یک روانی تبهکار نیست . او هنگامی که خودش را در فیلم به عنوان یک سرباز جا میزند و لباس نظامی میپوشد ، میتوانید به وضوح مهارت او در نگه داری اسلحه و مراسم خاص نظامی را ببینید . او به خوبی تشریفات نظامی را میداند و همراه سربازان دیگر مراسم را انجام میدهد .
او همچنین به خوبی میتواند با مواد منفجره کار کند . بلد است به خوبی با اسلحه کار کند و میتواند صدها چاقو را در لباس هایش پنهان کند .
این مهارت ها تنها از یک سرباز اموزش دیده و ماهر در ارتش امریکا برمیاید .
حتی خود جوکر در فیلم سینمایی در یکی از دیالوگ هایش میگوید : انجا یک کامیون پر از سرباز ترکید . کسی اهمیت نداد . زیرا قسمتی از نقشه بود .
پس میتوان گفت دلیل زخم های روی صورت جوکر جنگی است که خیلی وقت پیش داشته است .
سربازان امریکایی سابقه ی دیوانگی  بعد از جنگ بسیار دارند . به این حالت که برای سربازان ایجاد میشود PTSD گفته میشود . این بیماری و اختلال روانی در واقع هنگامی ایجاد میشود که یک شخص تجربه های بسیار تلخ و بدی را گذرانده باشد و بعد از یک مدت از حالت طبیعی روانی خود خارج شود .
جوکر یک روانی به تمام معناست .
چطور بیننده به سادگی حرف یک دلقک ادم کش را نسبت به داستان زخم های روی صورتش و داستان واقعی زندگی اش را باور کرده است ؟
در واقع جوکر نه تنها تمام شخصیت های فیلم و داستان های مصور را سرکار گذاشته است بلکه بیننده را نیز به شیوه خودش از داستان واقعی زندگی اش منحرف کرده است “
” به زبان ساده تر ، جوکر یک سرباز روان گسیخته برگشته از جنگ است که نمیتواند یک زندگی ساده و بدون دردسر داشته باشد و یا برای انتقام و یا برای تفریح دست به خشونت و عملیات های خطرناک میزند . جوکر ذهن و منطقش را در جنگ های متعدد از دست داده و دچار مشکلات روانی شده است “

فکت جوکر

۳تعوری وارونه!
”  یک تعوری  وجود داره که میگم؛ شاید اون ادم دیونه هه و روانیه خود بتمن باشه که تو تیمارستان بستریه ! شاید همه دشمنایی که میبینه و باهاشون میجنگه دکترایی باشن که تو تیمارستان دارن کار میکنند و بتمن اونارو جوکر و bane تصور میکنه چون ازشون متنفره و از نظرش اونا هیولا و قاتلن . اما چون همه چیز داره از دید و نظر بتمن پخش میشه ما حواسمون نیست که شاید همه اینا یه تصور و یا یه داستانی باشه که بتمن بعد از مرگ خانوادش تو ذهنش میسازه . شاید بتمن بعد از مرگ پدر و مادرش دیگه نتونست یه ادم معمولی باشه و اونو به تیمارستان میبرن و هرچی که تا الان دیدیم هم تصورات بتمنی باشه که سال هاست از درون شکسته و چون از خفاش ها هم میترسه خودش یه ابر قهرمان خفاشی میدونه “

۴ بیماری جوکر در سری فیلم بتمن!
شخصیت جوکر ، در سری فیلم های بتمن از سندرم اسپرگر رنج میبرد و انیشتین نیز در دنیای واقعی سندرم اسپرگر خفیف داشت “
 در کنار سندرم و ناتوانی اوتیسم ، سندرمی دیگر وجود دارد که شباهت زیادی به اوتیسم دارد و معمولا این سندرم را با اوتیسم مقایسه میکنند .
این سندرم را سندرم اسپرگر مینامند که از لحاظ رفتاری شباهت زیادی به اوتیسم دارد اما وجه تفاوت های ان بسیار مثبت تر از اوتیسم است .
افرادی که مبتلا به اسپرگر هستند مانند افراد مبتلا به اوتیسم شدیدا جامعه گریز هستند . از روابط اجتماعی بیزارند و علاقه ای به داشتن دوست و یا همراه ندارند . افراد مبتلا به اسپرگر اما مانند اوتیسمی ها تنهای تنها نیستند بلکه شاید در طول عمرشان فقط یک دوست داشته باشند و این دوست حتما باید یک اسپرگری دیگر باشد .
اسپرگر ها ، افرادی فوق العاده باهوش هستند . قدرت زیادی در حل مساعل ریاضی دارند ، توانایی فوق العاده بالایی در کارکردن با کامپیوتر دارند ، به راحتی میتوانند یک زبان ثانویه ، یک زبان دوم را یاد بگیرند ، بسیار علاقه به فلسفه و منطق دارند ، کتاب زیاد میخوانند ، اهل مطالعه درباب مواد مخدر و دین و مساعل مذهبی هستند و سمت مساعلی میروند که معمولا کمتر کسی به سراغ ان میروند . مانند فیلم های بسیار خشن و پیچیده ، کتاب های سنگین ، مفاهیم فلسفی و سنگین و هرچه که ذهن سنگین آنها را ارضا کند .

۵جوکر شخصیت پشت نقاب بتمن رو فهمیده بود!
” تقریبا شاید هیچکس ندونه ولی اولین بار جوکر در یک کامیک بوک از بتمن و رابین حضور پیدا کرد . این کامیک بوک مربوط به ۸۰ ساله پیشه . جوکر تو تمام این مدت میدونست و میدونه که بتمن کیه ، رابین کیه و شخصیت ها و چهره های واقعی پشت نقاب های رابین و بتمن چه کسانی و چه ادم هایی هستند .
اما جوکر هیچوقت برای هویت بتمن مهم نبوده ، هیچوقت براش به دست اوردن پول مهم نبوده ، هیچوقت هیچ قصدی از هیچ کاری که روبروی بتمن کرده نداشته و در واقع در هیچ کدوم از کامیک ها به هدف خاصی نرسیده .
جوکر یک بی کله ی به تمام معناست که فقط دوست داره بتمن رو ازار بده و ۸۰ سال اینکارو کرد بدون اینکه حتی به کسی بگه هویت واقعیت بتمن چیه و کیه .
تو شخصیت پردازی جوکر از هیچ قانونی استفاده نشده . در واقع قرار بود جوکر تو همون کتاب اول کشته بشه اما نویسنده تصمیم گرفت جوکر رو جلوتر هم بیاره و این تصمیمش باعث شد جوکر جز محبوب ترین شخصیت های دنیای کامیک باشه “

فکت جوکر – فکت از جوکر – فکت های فیلم جوکر – فکت فیلم جوکر – فکت های جوکر

اشتراک گذاری

دنبال کنید نوشته شده توسط:

عرفان سعید زنوزی

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *