ایلان ماسک :پروژه استارلینک اسپیس ایکس هنوز به سودآوری نرسیده است.

ایلان ماسک

ایلان ماسک :پروژه استارلینک اسپیس ایکس هنوز به سودآوری نرسیده است.

پروژه استارلینک اسپیس ایکس هنوز به سودآوری نرسیده است. دیش لازم برای استفاده از این سرویس با قیمت ۵۰۰ دلار فروخته می‌شود ولی هزینه واقعی آن بیش از دو برابر این رقم است. با تمام این‌ها، ایلان ماسک انتظار دارد که هزینه‌ها در ادامه کاهش پیدا کنند.

ایلان ماسک در مصاحبه‌ای در خلال کنگره جهانی موبایل ۲۰۲۱ درباره ترمینال کاربری استارلینک که شامل دیشی برای ارتباط با ماهواره است، گفت: «بخواهم صادقانه بگویم، فعلا روی ترمینال ضرر می‌دهیم. هزینه ترمینال برای ما بالای ۱۰۰۰ دلار است، بنابراین بخشی از هزینه آن را از جیب خودمان می‌پردازیم.»

◽️مدیرعامل اسپیس ایکس در ادامه افزود این شرکت در حال کار روی نسل بعدی ترمینال استارلینک است که قابلیت‌های موجود را با هزینه پایین‌تری در اختیار کاربران قرار می‌دهد. ماسک گفت سرمایه‌گذاری لازم برای پروژه استارلینک تا زمان رسیدن به سوددهی حدود ۵ تا ۱۰ میلیارد دلار دیگر خواهد بود و این رقم در طول عمر این پروژه به حدود ۳۰ میلیارد دلار می‌رسد.

ایلان ماسک

ماسک گفت استارلینک در حال حاضر در بیش از ۱۲ کشور فعالیت می‌کند و در یک سال آینده بیش از نیم میلیون کاربر جدید خواهد داشت. او وعده داد که عرضه جهانی اینترنت ماهواره‌ای آن‌ها از حدود یک ماه دیگر آغاز شود. اسپیس ایکس همچنین در شرف راه‌اندازی ماهواره جدیدی است که از طریق لیزر بین ماهواره‌ها پیوند ایجاد می‌کند تا ارتباطی پایدار را در عرض‌های جغرافیایی بالا و مناطق قطبی فراهم سازد. این ماهواره تحت عنوان نسخه ۱.۵ معرفی می‌شود و اسپیس ایکس سال بعد به سراغ نسخه ۲ می‌رود.

تصور دستیابی به این سطح از پیشرفت برای شبکه استارلینک بدون کمک اسپیس ایکس غیرممکن بود. ولی ایلان ماسک می‌گوید: «هنوز باید با توسعه استارشیپ کار را به سطح جدیدی ببریم.» موشک استارشیپ به‌گونه‌ای ساخته شده که خیلی سریع بتواند دوباره مورد استفاده قرار بگیرد. این موشک در نهایت قرار است شبیه هواپیماهای کنونی پس از فرود به فاصله کوتاهی دوباره آماده پرتاب شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *