۰

داستان واقعی که الهام بخش کشتار اره برقی تگزاس بود

داستان واقعی که الهام بخش کشتار اره برقی تگزاس بود

وحشت واقعی الهام‌بخش کشتار با اره برقی در تگزاس

در حالی که شخصیت لدر فیس ( صورت چرمی )ساخته‌ی ذهن نویسنده است، داستان واقعی پشت فیلم کشتار با اره برقی در تگزاس بر اساس اتفاقات هولناکی که رخ داده، ساخته شده است. این اتفاقات، از جمله خانه‌ی شوم خانواده‌ی آدم‌خوار، باعث القای حس وحشتی می‌شود که هنوز هم این فیلم را احاطه کرده است. این فیلم که یکی از تاثیرگذارترین فیلم‌های ترسناک تمام دوران شناخته می‌شود، با معرفی شخصیت قاتل بی‌چهره و غول‌آسا، زمینه‌ساز نوآوری‌های تازه‌ای در این ژانر شده است.

فیلم کشتار با اره برقی در تگزاس داستان زنی جوان به نام سالی و برادرش را دنبال می‌کند که به همراه چند دوست به سمت خانه‌ی قدیمی خانوادگی‌شان در تگزاس سفر می‌کنند.

در مسیر، بنزین ماشین‌شان تمام می‌شود و آن‌ها مجبور می‌شوند با وجود هشدار‌های ترسناک یک مسافر به خانه‌ای نزدیک پناه ببرند. خانه‌ی فیلم کشتار با اره برقی در تگزاس متعلق به خانواده‌ای آدم‌خوار و وحشی است که یکی از اعضای آن، لدر فیس، با اره برقی به جان آدم‌ها می‌افتد. این مرد غول‌آسا دست به کشتار بی‌رحمانه‌ی تمام همراهان سالی می‌زند و او را تا اوج فیلم که موفق به فرار می‌شود، گروگان نگه می‌دارد.

فیلم کشتار با اره برقی در تگزاس از چندین رویداد واقعی الهام گرفته شده است، به ویژه خشونت‌هایی که در اخبار نشان داده می‌شد. توبی هوپر، کارگردان فیلم، به طور خاص از قاتل‌های سریالی اد گین و المر وین هنلی به عنوان الهام‌بخش شخصیت لدر فیس یاد کرده است و داستان واقعی این قاتلان زنجیره‌ای احتمالا حتی آزاردهنده‌تر از خود فیلم کشتار با اره برقی در تگزاس است.

داستان واقعی که الهام بخش کشتار اره برقی تگزاس بود

کشتار با اره برقی در تگزاس: توضیح داستان واقعی پشت فیلم

تماشاچیان کشتار با اره برقی در تگزاس را می‌توان به خاطر دور شدن از این فیلم ترسناک نمادین با این فکر که بر اساس یک داستان واقعی ساخته شده است، بخشید. این باور به خاطر روایت ابتدایی فیلم است که کشتار را به عنوان “یکی از عجیب‌ترین جنایات در تاریخ آمریکا” معرفی می‌کند. این تصمیم یک ترفند عمدی از سوی توبی هوپر، کارگردان فیلم، به عنوان یک تاکتیک بازاریابی برای جذب مخاطب بیشتر از طریق داستان‌های ترسناک شبانه‌نشینی بوده است. او همچنین می‌خواست با اطلاعات گمراه‌کننده‌ی روایت فیلم، به بحث‌های فرهنگی و سیاسی آن دوره که شامل فریب دولت نسبت به مردم در دهه‌ی ۱۹۷۰ می‌شد، پاسخ دهد.

با وجود القای فیلم مبنی بر اینکه کشتار با اره برقی در تگزاس یک داستان واقعی است و رویدادها حقیقتا اتفاق افتاده‌اند، همانطور که در اکثر افسانه‌ها وجود دارد، در این فیلم هم ذره‌هایی از حقیقت نهفته است. مفهوم کلی کشتار با اره برقی در تگزاس از جنایات واقعی تکان‌دهنده‌ای که در دوران پس از جنگ در آمریکا و همزمان با ظهور اخبار سراسری و جنجالی پدید آمد، نشأت گرفت. هوپر به یاد می‌آورد که دستگیری و اعمال وحشتناک المر وین هنلی، قاتل سریالی محکوم‌شده، را از تلویزیون‌های سن آنتونیو تماشا می‌کرد، و از آن برای خلق خانواده روانی به تصویر کشیده شده در فیلم الهام گرفت.

با این حال، بزرگترین الهام‌بخش رویدادهای کشتار با اره برقی در تگزاس، داستان قاتل سریالی اد گین است که جنایات او در دهه‌ی ۱۹۵۰ کل یک ملت را شوکه کرد. گین که به عنوان “غول پلینفیلد” شناخته می‌شد، سابقه‌ی پوشیدن لباس زنانه و مثله کردن اجساد را داشت، که شباهت‌های آشکاری را با شخصیت نهایی لدر فیس نشان می‌دهد. گین همچنین جسدها را از گورستان‌های محلی نبش قبر می‌کرد، از استخوان و پوست آن‌ها جام و یادگاری درست می‌کرد و به کشتن حداقل دو زن اعتراف کرد.

لدر فیس، درست مثل گین که الهام‌بخش شخصیت نورمن بیتس در فیلم روانی هم بود، علاقه‌ای به پوشیدن لباس زنانه و مثله کردن بدن‌ها دارد و در عین حال از ضریب هوشی پایینی برخوردار است که با قاتل سریالی واقعی مطابقت دارد. پوشیدن پوست دیگران توسط چرم‌چهره نه تنها برای افزودن سطحی از رمز و راز به یک قاتل بی‌چهره در نظر گرفته شده است، بلکه تقلیدی از جنایات منزجرکننده‌ی یک قاتل سریالی بدنام است.

این حس فراگیر که کشتار با اره برقی در تگزاس یک داستان واقعی است، به دلیل نمونه‌های جرم واقعی که استفاده می‌کند، فیلم را به یک موفقیت بی‌چون و چرا تبدیل کرد و منجر به خلق یک فرنچایز ترسناک نمادین و فوق‌العاده محبوب شد که بیش از پنج دهه ادامه دارد.

داستان واقعی که الهام بخش کشتار اره برقی تگزاس بود

آیا دنباله‌های کشتار با اره برقی در تگزاس از داستان‌های واقعی الهام گرفته شده‌اند؟

در حالی که داستان واقعی کشتار با اره برقی در تگزاس و خانه‌ای که در آن فیلم بود، از زندگی واقعی الهام گرفته شده بودند، اما اکثر دنباله‌ها صرفا به دنبال ادامه دادن وحشت لدر فیس و اره برقی او بودند. این موضوع به خصوص در مورد «کشتار با اره برقی در تگزاس ۲» صدق می‌کند که کاملا از هر چیزی که شبیه روایت اد گین باشد، فاصله می‌گیرد. حضور دنیس هاپر در این فیلم، در نقش کلانتر سابق تگزاس که به دنبال شکار خانواده‌ی آدم‌خوار است، باعث شده تا این فیلم بیشتر به سمت خون‌آلودگی اغراق‌آمیز و کمدی سیاه متمایل شود و فیلم ترسناک اولیه‌ی وحشتناک را به یک کمدی-ترسناک واقعی تبدیل کند. با این حال، این یک دنباله بود، بنابراین لدر فیس هنوز بر اساس اد گین ساخته شده بود، اما دیگر داستان او نبود.

تمام فیلم‌های کشتار با اره برقی در تگزاس به ترتیب

فیلمتاریخ اکران
کشتار با اره برقی در تگزاس۱۱ اکتبر ۱۹۷۴
کشتار با اره برقی در تگزاس ۲۲۲ آگوست ۱۹۸۶
کشتار با اره برقی در تگزاس ۳: صورت چرمی۱۲ ژانویه ۱۹۹۰
بازگشت کشتار با اره برقی در تگزاس۱۲ مارس ۱۹۹۵
کشتار با اره برقی در تگزاس (بازسازی)۱۷ اکتبر ۲۰۰۳
کشتار با اره برقی در تگزاس: آغاز۶ اکتبر ۲۰۰۶
کشتار با اره برقی در تگزاس ۳ بعدی۴ ژانویه ۲۰۱۳
صورت چرمی۲۰ اکتبر ۲۰۱۷
کشتار با اره برقی در تگزاس (فیلم ۲۰۲۲)۱۸ فوریه ۲۰۲۲

لدر فیس: کشتار با اره برقی در تگزاس ۳ در سال ۱۹۹۰ خانواده‌ی ساویر را بازگرداند. در این فیلم، خانواده در جاده‌های فرعی تگزاس، یک خانواده‌ی دیگر را تعقیب می‌کنند. باز هم، این فیلم خارج از الهام‌گیری اولیه‌ی چرم‌چهره، بر اساس هیچ داستان واقعی ساخته نشده است.

چهارمین فیلم، کشتار با اره برقی در تگزاس: نسل بعدی، با بازی متیو مک‌کانهی و ریس ویترسپون، یک قسمت اضافه‌ی جالب بود. در این فیلم، در واقع یک الهام‌گیری نیمه‌واقعی وجود داشت، جایی که کارگردان کیم هنکل می‌گوید ایلومیناتی همه چیز را پشت صحنه کنترل می‌کرد، از جمله هدایت لدر فیس به سمت کشتارهای دسته‌جمعی برای برانگیختن «تعالی» (طبق گفته‌ی وبسایت Halloween Love).

در سال ۲۰۰۳، فیلم کشتار با اره برقی در تگزاس به عنوان یک بازسازی از فیلم اصلی اکران شد. درست مانند فیلم اول، این فیلم نیز به طور کلی از کشتارهای اد گین الهام گرفته شده بود، با لدر فیسی که بر اساس قاتل سریالی اهل ویسکانسین ساخته شده بود. این فیلم با «کشتار با اره برقی در تگزاس: آغاز» دنبال شد که یک داستان ابتدایی برای خانواده بود و بر اساس هیچ داستان واقعی ساخته نشده بود، و سپس با Texas Chainsaw 3D به عنوان دنباله‌ی دیگری ادامه پیدا کرد. این روند با یک تغییر بزرگ و با لدر فیس در نقش یک پیش درآمد دیگر، ادامه یافت. این فیلم، داستان چگونگی عادی بودن لدر فیس در گذشته را روایت می‌کند تا اینکه تروما او را به جنون سوق می‌دهد، موضوعی که در دنباله‌ی نتفلیکس کشتار با اره برقی در تگزاس در سال ۲۰۲۲ ادامه یافت. در حالی که همه این فیلم‌ها، قطعا از طریق شخصیت لدر فیس، تحت تأثیر روحی اد گین قرار گرفته‌اند، اما دنباله‌ها به اندازه‌ی فیلم اول از او «الهام نگرفته‌اند».

برچسب‌ها:

اشتراک گذاری

دنبال کنید نوشته شده توسط:

بامداد نوروزیان

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *