۰

تمام نشانه های گندالف در سریال ارباب حلقه ها: حلقه های قدرت

تمام نشانه های گندالف در سریال ارباب حلقه ها: حلقه های قدرت

در فصل اول سریال «ارباب حلقه‌ها: حلقه‌های قدرت» از آمازون پرایم ویدیو، شخصیت‌های زیادی حضور داشتند. برخی از آن‌ها برای طرفداران رمان‌های جی. آر. آر. تالکین یا اقتباس‌های سینمایی پیتر جکسون، مانند گالادریل و الروند، آشنا بودند. برخی دیگر شخصیت‌های مبهم‌تری از افسانه‌های تالکین بودند، مانند تار-میریل، و برخی دیگر شخصیت‌های اصلی‌ای بودند که برای این سریال ساخته شده بودند، مانند آروندر.

اما طرفداران در قرار دادن شخصیتی خاص در یکی از این دسته‌ها با مشکل مواجه شدند: غریبه، با بازی دانیل ویمن. از همان زمانی که او در اولین قسمت، «سایه‌ای از گذشته»، از آسمان سقوط کرد، اینترنت پر از حدس و گمان در مورد هویت غریبه بود. تئوری‌هایی وجود داشت که او هر کسی، از گندالف تا سائورون، می‌توانست باشد.

با این حال، قسمت پایانی، «آمیخته»، نشان داد که همه اشتباه کرده‌اند. پس از اینکه غریبه علیه آنها شورش کرد، یکی از عارف او را «دیگری، ایستاری» خطاب کرد. ایستاری‌ها همان پنج جادوگر – از جمله سارومان، گندالف و راداگاست – از افسانه‌های تالکین بودند. بعداً در همان قسمت، غریبه گفت: «وقتی شک داری، النور برندی‌فوت، همیشه دنبالهٔ بینیت را بگیر.» این نقل قولی تقریباً عین به عین از خطی بود که گندالف در فیلم «ارباب حلقه‌ها: یاران حلقه» ساختهٔ جکسون گفته بود: «اگر شک داری، مریادوک، همیشه دنبالهٔ بینیت را بگیر.» به نظر می‌رسید این تایید می‌کرد که غریبه نسخه‌ای جوان‌تر از گندالف است و این تنها اشاره به جادوگر در «حلقه‌های قدرت» نبود.

تمام نشانه های گندالف در سریال ارباب حلقه ها: حلقه های قدرت

غریبه فراخوانده شده به صحنه‌های نمادین گندالف

در قسمت «سرگردان»، نوری غریبه را غافلگیر کرد. او بلند شد و فریاد زد، ناگهان به نظر می‌رسید که از قبل بلندتر شده است. درختان خم شدند تا غریبه و نوری را احاطه کنند و تاریکی محیط اطراف را فرا گرفت. این صحنه‌ای وهم‌آور بود که یادآور صحنه دیگری از فیلم «یاران حلقه» ساختهٔ جکسون بود. هنگامی که بیلبو از اینکه حلقه یگانه را رها کند امتناع کرد، گندالف فریاد زد: «بیلبو بگینز! مرا برای شعبده‌بازِ حقه‌های ارزان‌قیمت نگیر! من سعی ندارم تو را غارت کنم!» او، مانند غریبه در «حلقه‌های قدرت»، به نظر می‌رسید بر سر بیلبو سایه انداخته است و اتاق تاریک شد. حتی هر دو صحنه دارای صدای جیرجیر چوب برای تأکید بر قدرت کلمات گوینده بودند. پس از این صحنه‌ها، غریبه و گندالف آرام شدند و لحظات خوشایندتری را با دوستان کوچکشان سپری کردند؛ غریبه میان‌وعده‌ای از حلزون‌ها را با نوری تقسیم کرد و گندالف خداحافظی گرمی با بیلبو داشت.

اما این تنها اشاره به گندالف در این قسمت نبود. پیش از این، غریبه نماد مرموزی را روی یک تنه درخت کشیده بود. بعداً مشخص شد که این شکل یک صورت فلکی است که او به دنبالش می‌گشت، اما شبیه چیز دیگری نیز بود. برخی از طرفداران تیزبین متوجه شدند که این شبیه نسخه وارونه امضای گندالف در ارباب حلقه‌ها به نظر می‌رسد: رون دِواری (الفبای کوتوله‌ها) برای حرف “گ”. در فیلم «هابیت: یک سفر غیرمنتظره» ساختهٔ جکسون، گندالف با یک میخ در انتهای عصای خود، این رون را روی در ورودی سوراخ هابیت بیلبو حک کرد. به این ترتیب بود که گروه دورین توانستند خانه بیلبو را پیدا کنند. حتی اگر شباهت بین شکل صورت فلکی و رون دِواری تصادفی باشد، این صحنه‌ها نشان می‌دهند که هم غریبه و هم گندالف دوست دارند نمادهایی را روی چوب حک کنند.

تمام نشانه های گندالف در سریال ارباب حلقه ها: حلقه های قدرت

غریبه توانایی‌های جادویی مشترکی با گندالف داشت

پیش از شروع حرفه خود در سینما و تلویزیون، ویمان در تئاتر بازیگری می‌کرد، که این موضوع در مورد سر ایان مک‌کلن که نقش گندالف را در فیلم‌های جکسون بازی می‌کرد نیز صدق می‌کند.

بر اساس «حکایت‌های ناتمام از نومه‌نور و سرزمین میانه»، «ایستاری‌ها نیاز داشتند تا با تجربه‌ای تدریجی در سرزمین میانه چیزهای زیادی را دوباره بیاموزند»، درست مانند غریبه.

در نسخه رمان ارباب حلقه‌ها، امضای گندالف نیز در انتهای نامه‌ای که برای فرودو نوشته ظاهر می‌شود.

در نزدیکی پایان قسمت «سرگردان»، غریبه با برخی کرم شب‌تاب ارتباط برقرار کرد. او باعث شد آن‌ها از فانوس‌های هارفوت‌ها پرواز کنند، سپس چند تا از آن‌ها را گرفت و با زبانی ناشناخته با آن‌ها زمزمه کرد. در پاسخ، کرم شب‌تاب‌ها شکل صورت فلکی را تشکیل دادند. گندالف هرگز در هابیت یا ارباب حلقه‌ها با کرم شب‌تاب‌ها ارتباط برقرار نکرد، اما او با یک حشره بال‌دار دیگر دوست شد.

در فیلم‌های جکسون، گندالف از بید برای ارسال پیام به عقاب‌های بزرگ استفاده می‌کرد. به عنوان مثال، زمانی که او در فیلم «یاران حلقه» در برج اوروتانک زندانی شده بود، یک بید را گرفت و با زبانی ناشناخته با آن زمزمه کرد، بسیار شبیه کاری که غریبه با کرم شب‌تاب‌ها انجام داد. بید پرواز کرد و به «Gwaihir» عقاب بزرگ هشدار داد، که برای نجات گندالف از زندان سارومان آمد.

نبرد غریبه با عرفان‌ها در «آمیخته» حاوی اشارات زیادی به گندالف بود. او از یک عصا استفاده می‌کرد که ابزار خاص جادوگران ارباب حلقه‌ها در رمان و فیلم‌ها بود. او همچنین از جادوی مبتنی بر نور استفاده کرد که از عناصر اصلی توانایی‌های گندالف بود. این نبرد به طور خاص یادآور رویارویی گندالف با سائورون در فیلم «هابیت: نفرین اژدهای اسموگ» ساخته جکسون بود. او همچنین به عارفان گفت: «از سایه آمدید، به سایه بازگردید!» این جمله مشابه چیزی بود که گندالف در فیلم «یاران حلقه» به بال‌رگ گفت: «به سایه برگرد!» سرانجام، زمانی که او عرفان‌ها را شکست داد، آن‌ها به بید تبدیل شدند، که اشاره‌ای دیگر به دوست حشره‌ای گندالف است.

تمام نشانه های گندالف در سریال ارباب حلقه ها: حلقه های قدرت

در طول سریال اشارات دیگری نیز به گندالف وجود داشت. هنگامی که غریبه برای اولین بار ظاهر شد، او در وسط دهانه‌ای آتشین برهنه روی زمین دراز کشیده بود، درست مانند گندالف که پس از رستاخیزش به عنوان گندالف سفید در برف دراز کشید. غریبه با هارفوت‌ها، اجداد هابیت‌ها که گندالف دوستشان داشت، پیوند نزدیکی برقرار کرد. او برای محافظت از نوری با گروهی از گرگ‌ها مبارزه کرد و گندالف به طور مشابه در هابیت برای دفاع از گروه تورین، با گروهی از وارگ‌ها مبارزه کرد. غریبه همچنین با ضربه زدن به زمین، موجی از شوک ایجاد کرد، همانطور که گندالف در مبارزه با بال‌رگ در پل خزد-دوم انجام داد، هرچند برخلاف گندالف ، او این کار را با دستش انجام داد و به نظر می‌رسد در این فرآیند به خودش آسیب زد. علاوه بر نور، غریبه و گندالف هر دو علاقه‌ای به سحر و جادوهای مبتنی بر عناصر طبیعی نشان دادند. غریبه باعث وزش باد، تبدیل آب به یخ و رشد گیاهان شد، در حالی که گندالف تخته سنگ‌ها را ترکاند، صاعقه احضار کرد، آتش ایجاد کرد و حتی به الروند برای سیل کردن رودخانه کمک کرد.

منبع: CBR

اشتراک گذاری

دنبال کنید نوشته شده توسط:

بامداد نوروزیان

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *