۰

یاسوکه سامورایی سیاه پوست Assassin’s Creed Shadows کیست؟

یاسوکه سامورایی سیاه پوست Assassin’s Creed Shadows

امسال، Animus، ماشین زمان پرش به خاطرات یوبی‌سافت، ما را در بازی Assassin’s Creed Shadows به ژاپن قرن شانزدهم می‌برد. طبیعتاً این به این معنی است که ما زندگی یک شخصیت ژاپنی – دختر استاد نینجوتسو معروف فوجی‌بایاشی ناگاتو را دنبال خواهیم کرد. اما شادوز یک شخصیت اصلی دیگر هم دارد: یک سامورایی آفریقایی. اگر از دیدن مردی با چنین اصالتی که کاتانا به دست دارد متعجب شده‌اید، شاید داستان واقعی جالب او را ندانید. او Yasuke، اولین سامورایی سیاه‌پوست ژاپن و اولین شخصیت واقعی تاریخی است که به عنوان یک شخصیت قابل بازی در بازی Assassin’s Creed حضور دارد.

ریشه‌ها

شاید قبلا با یاسوکه آشنا شده باشید، زیرا او در سریال انیمه Yasuke نتفلیکس به تصویر کشیده شده و در بازی‌های Nioh نیز حضور داشته است. با این حال، اطلاعات کمی در مورد زندگی او قبل از روزهای سامورایی بودنش در دسترس است، از جمله نام اصلی او – “یاسوکه” نامی بود که در طول اقامت او در ژاپن به او داده شد. اما مورخان بر این باورند که او در غرب آفریقا متولد شده است. توماس لاکلی، نویسنده‌ی همکار کتاب «سامورایی آفریقایی: داستان واقعی یاسوکه، یک جنگجوی افسانه‌ای سیاه‌پوست در ژاپن فئودالی» نظریه می‌دهد که او در کودکی برده شده و مورد قاچاق قرار گرفته است.

جزئیات تاریخی خروج او از آفریقا نیز به همان اندازه نامشخص است، اما برخی از محققان بر این باورند که او به عنوان یک مزدور وطن خود را ترک کرده است. بعدها، او با الساندرو والیگنانو، مبلغ مذهبی ایتالیایی یسوعی، که یاسوکه را به عنوان محافظ شخصی استخدام کرد، ملاقات کرد. والینیانو قصد سفر به ژاپن را داشت که در آن زمان درگیر یک جنگ داخلی بود و به همین دلیل به محافظت نیاز داشت.

آن‌ها در سال ۱۵۷۹ (سالی که بازی Assassin’s Creed Shadows آغاز می‌شود) به ژاپن رسیدند و مزدور بلندقامت آفریقایی، مردم محلی ژاپن را شگفت‌زده کرد. در خاطرات یک سامورایی به نام ماتسودایرا ایتادا در همان سال آمده است: “قد او ۶ شکا و ۲ سون [تقریباً ۶ فوت و ۲ اینچ] بود… او سیاه بود و پوستش مانند زغال بود.”

یاسوکه به مدت دو سال به والینیانو در مأموریت‌های یسوعی‌اش کمک کرد. اما در سال ۱۵۸۱، در سفری به کیوتو، زندگی مزدور آفریقایی برای همیشه تغییر کرد.

سامورایی سیاه‌پوست نوبونگا

والینیانو برای ملاقات با دایمیو اودا نوبونگا، ارباب فئودالی که به تازگی نیمی از ژاپن را متحد کرده بود، به کیوتو رفت. والینیانو برای کسب اجازه خروج از کشور به دیدار نوبونگا رفت، اما در حین ملاقات، دایمیو مجذوب محافظ آفریقایی کشیش شد.

«شینچو کوکی»، شرح حال نوبونگا که در دوره ادو ژاپن نوشته شده، این ملاقات را توصیف می کند: «در بیست و سومین روز از ماه دوم، یک مرد سیاه از کشورهای مسیحی آمد. آن مرد سالم و خوش‌برخورد بود و نوبونگا از قدرت یاسوکه تعریف کرد. برادرزاده نوبونگا در این دیدار اول به او پولی داد.»

در حالی که بسیاری از آفریقایی‌ها در قرن شانزدهم در ژاپن زندگی می‌کردند و به عنوان مترجم، سرباز و سایر مشاغل کار می‌کردند، اما به نظر می‌رسد که نوبونگا هرگز با کسی با پوست تیره مواجه نشده بود. توماس لاکلی در مصاحبه‌ای با مجله‌ی تایم گفت: «یاسوکه را نزد نوبونگا آوردند و او باور نمی‌کرد رنگ واقعی پوست یاسوکه سیاه باشد.» ظاهرا دایمیو دستور داد او را بشویند، زیرا فکر می‌کرد رنگ او به خاطر رنگ یا کثیفی است. با فهمیدن حقیقت، نوبونا جشن خوش‌آمدگویی برپا کرد.

لوئیس فرویس، مبلغ مذهبی پرتغالی، در «گزارش سالانه‌ی ۱۵۸۲ مأموریت یسوعی در ژاپن» نوشت که «مرد سیاه‌پوست کمی ژاپنی می‌فهمید و نوبونگا هرگز از صحبت کردن با او خسته نمی‌شد»، و همچنین «برخی از مردم شهر فکر می‌کردند که نوبونگا ممکن است او را به عنوان یک تانو [سامورایی عالی‌رتبه] منصوب کند.»

گزارش شده است که یاسوکه فوق‌العاده قوی بوده است، بنابراین گزینه‌ی ایده‌آلی برای یک سامورایی به شمار می‌رفت. در «وقایع‌نامه‌ی ارباب نوبونگا»، که توسط یکی از پیروان ارباب در قرن هفدهم نوشته شده است، یاسوکه به صورت «به نظر می‌رسد ۲۶ یا ۲۷ ساله باشد… این مرد قوی و خوش‌رفتار به نظر می‌رسید. به علاوه، قدرت باورنکردنی او از ده مرد فراتر می‌رفت» توصیف شده است. مجله‌ی اسمیتسونیان اشاره می‌کند که گزارش‌های تاریخی دیگر از هوش و قامت بلند او تعریف می‌کنند.

در حالی که نوبونگا هزاران سامورایی را استخدام کرده بود، یاسوکه اولین جنگجوی خارجی‌تبار او بود. لاکلی بر اساس گفته‌هایش، او بخشی از «دسته‌ی بسیار کوچک» ارباب بود.

یاسوکه سامورایی سیاه پوست Assassin’s Creed Shadows

سقوط نوبونگا

خدمت یاسوکه در دربار نوبونگا کوتاه‌مدت بود. در سال بعد از اولین ملاقاتشان، دایمیو توسط یکی از ژنرال‌های خود مورد خیانت قرار گرفت. در ۲۱ ژوئن ۱۵۸۲، آکچی میتسوهیده با هزاران سرباز به نوبونگا در کیوتو حمله کرد. در معبد هوننو-جی، نوبونگا سپوکو (خودکشی آیینی که در آن فرد شکم خود را پاره می‌کند) انجام داد. در حالی که گفته می‌شود معشوق نوبونگا، موری رانمارو، به عنوان فرد دوم او عمل کرد – سر ارباب را برای تکمیل مراسم برید – اما سنت ادعا می‌کند که یاسوکه وظیفه داشت سر نوبونگا را ببرد تا به دست دشمن نیفتد.

با رفتن اربابش، گفته می‌شود یاسوکه به دنبال پسر نوبونگا، اودا نوبوناگا، که در همان نزدیکی بود، گشت. او در کنار نیروهای نوبوناگا علیه میتسوهیده جنگید، اما تعداد آن‌ها به کلی کم‌تر بود. لاکلی معتقد است که یاسوکه به احتمال زیاد در میدان نبرد زخمی شده است. آخرین سوابق تاریخی از یاسوکه بیان می‌کند که وی توسط نیروهای آکچی به خانه‌ی مأموریت یسوعی اسکورت شده است. ناتالیا دون، مورخ، در توضیح به مجله اسمیتسونیان گفت: «آنچه می‌دانیم این است که میتسوهیده یاسوکه را اعدام نکرد.»

یاسوکه سامورایی سیاه پوست Assassin’s Creed Shadows

میراث فرهنگ عامه

ساچی اشمیت-هوری، استاد ادبیات و فرهنگ ژاپنی که با یوبی‌سافت در بازی Assassin’s Creed Shadows همکاری می‌کند، در گفتگو با IGN می‌گوید: «یاسوکه در بسیاری از آثار خلاقانه و رسانه‌ای به تصویر کشیده شده است. اگر به صفحه‌ی ویکی‌‌پدیای یاسوکه بروید، فهرستی بلندبالا از رمان‌ها، سریال‌های تلویزیونی و درام‌هایی را می‌بینید که از او الهام گرفته شده‌اند، چه به‌عنوان یک شخصیت تاریخی و چه شخصیتی که از او الهام گرفته شده است. فکر می‌کنم مردم ژاپن واقعاً او را به عنوان یک شخصیت می‌پذیرند و دوست داریم او را به عنوان نماینده‌ی روحیه‌ی سامورایی ببینیم.»

در ژاپن، یکی از مشهورترین داستان‌های تحت تأثیر زندگی او «کوروسوکه» نوشته‌ی کوروسو یوشیو است که در سال ۱۹۶۹ جایزه‌ی انجمن نویسندگان کودک ژاپن را دریافت کرد. در سال ۱۹۷۱، شوساکو اِندو رمان طنزآمیز «کورونبو» را منتشر کرد که آن هم از یاسوکه الهام گرفته شده بود.

چندین درام دوره‌ی ژاپن در مورد یاسوکه ساخته شده است و او به‌عنوان یک شخصیت در مجموعه مانگاهای «هیوگه مونو»، «مردی که نوبونگا را کشت» و «آشپز نوبونگا» ظاهر شده است. او همچنین یک شخصیت فرعی در بازی‌های Nioh ساخته‌ی تیم نینجا است (که آن‌ها نیز بر روی یک سامورایی خارجی، ویلیام آدامز تمرکز دارد).

در سال‌های اخیر، این جنگجوی افسانه‌ای به‌عنوان شخصیت اصلی سریال انیمه‌ای Yasuke نتفلیکس با صداپیشگی لکیت استنفیلد به تصویر کشیده شده است. او همچنین قرار بود به عنوان شخصیت اصلی یک فیلم لایو اکشن به تهیه‌کنندگی لاینزگیت به نام «سامورایی سیاه» باشد که قرار بود چادویک بوزمن فقید آن را به تصویر بکشد. اوایل امسال، یک فیلمنامه‌ی اریجینال به نویسندگی فیلمساز غنایی، بلیتز «سفیر» بازاواله، که آن هم «سامورایی سیاه» نام دارد، توسط برادران وارنر خریداری شد. بازاواله قرار است کارگردانی آن را بر عهده بگیرد.

برچسب‌ها:

اشتراک گذاری

دنبال کنید نوشته شده توسط:

بامداد نوروزیان

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *