0

معمای صدای اسرارآمیز در اقیانوس | صدای بلوپ (Bloop)

صدای بلوپ (Bloop)

معمای صدای اسرارآمیز در اقیانوس |صدای بلوپ (Bloop)


در تابستان سال 1997، دانشمندان در حال تحقیق و بررسی در اقیانوس آرام بودند که پدیده‌ای عجیب، مسیر تحقیقات آن‌ها را تغییر داد. ماهیت این پدیده در هنگام وقوع نامشخص بود، اما از آنجایی که صدای مربوط به آن شبیه به صدای بلوپ (Bloop) بود، این مورد از معماهای حل نشده با نام بلوپ معروف شد.

در مابقی تابستان آن سال، صدای بلوپ چند بار دیگر هم شنیده شد و هر بار، مدت‌زمان شنیده شدن آن از یک دقیقه بیشتر بود. دانشمند توانستند به کمک تجهیزاتشان منشا صدا را در اعماق اقیانوس تشخیص دهند، اما اطلاعات بیشتری در مورد این اتفاق مرموز در دسترس نیست.


چه تلاش‌هایی برای توجیه علمی صدای بلوپ صورت گرفته‌اند؟

در ابتدا محققان بر این باور بودند که پدیده‌ی بلوپ منشائی ارگانیک دارد، اما به دلیل حجم غیرمعمول صدای مربوطه، حیوان تولیدکننده‌ی صدا باید از هر موجود شناخته شده‌ی دیگری بر روی سیاره، بزرگ‌تر باشد. نظریه‌ای مطرح‌ شده است که شکستن کوه‌های یخی را دلیل رخ دادن چنین پدیده‌ای می‌داند؛ با وجود اینکه اثبات این تئوری مشکل است، تاکنون محتمل‌ترین توجیه ارائه‌شده در ارتباط با بلوپ، دلیل وقوع آن را برخورد یخ‌های عظیم با کف اقیانوس می‌داند. البته هنوز قطعیتی در ارتباط با این مورد از معماهای حل نشده وجود ندارد.

اشتراک گذاری

دنبال کنید نوشته شده توسط:

عرفان سعید زنوزی

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *