معماهای هولناک و رازالود تاریخ ؛ وقایع استراسبورگ آلمان سال ۱۵۱۸

معماهای هولناک و رازالود

معماهای هولناک و رازالود تاریخ ؛ وقایع اسرارآمیز استراسبورگ آلمان سال ۱۵۱۸

علم پزشکی از ابتدا به دنبال کشف دلیل اصلی بیماری ها و یافتن راهی برای درمان آنها بوده است، این بیماری ها همواره با وجود کشنده بودن خود، درمان و یا حداقل شناخته شده اند و به مرور زمان روشی برای پیشگیری از آن ها بوجود آمده است همانطور که در آینده نیز شاهد درمان بسیاری از بیماری های کشنده امروزی خواهیم بود، اما گاها در طول تاریخ بیماری های وجود داشته که بدون هرگونه دلیل علمی دوره ای خاص ایجاد و سپس ناپدید شده؛ بیماری هایی مانند سارس و طاعون خیارکی، اما یکی از عجیب ترین این موارد مربوط به گزارشی از نوعی بیماری در امپراطوری مقدس روم بود… در سال ۱۵۱۸ در یکی از شهرهای امروزی آلمان (استراسبورگ) زنی به نام آنا تروفئا بدون هرگونه دلیلی شروع به رقصیدن در خیابان کرد. پس از یک هفته ۳۵ نفر دیگر نیز در حال رقصیدن بودند و پس از گذشت یک ماه این آمار به ۴۰۰ نفر رسید.
بر اساس شواهد این رقص در ابتدا برای مردم بسیار شادی آور و خوب به نظر می رسید اما پس از مدتی از کنترل خارج شد، مدارک بسیار محکم این نکته را تصدیق می کنند که حرکات موزون دقیقا رقص بوده اند و نه چیز دیگر.
بیشتر این افراد زن بودند اما مرد نیز در میان آنها وجود داشته است، از ابتدای وقوع این پدیده تا روز آخر آن که نزدیک به ۴۰ روز بود ۳۲۷ نفر به دلایلی مانند سکته قلبی، مرگ حاصل از گرسنگی و تشنگی مردند.
این اتفاق در ابتدا یک شوخی به نظر می رسید اما با گذشت زمان مشخص شد که این مردم برای مرگ خود می رقصند و این قضیه سبب ترس مردم شد.
روش های درمان بسیاری پیشنهاد شد اما هیچکدام کارساز نبود. گزارش ها حاکی از آن بود که یکی از زنان را با طناب محکم به یک تیررچوبی بستند تا نرقصد اما او پس از ۵ ساعت به علت خفگی حاصل از تقلای زیاد کشته شد.
کلیسا و پاپ بلافاصله این بیماری را نوعی نفرین شیطانی عنوان کردند و تا روز آخر مردم را به حضور در کلیسا برای دعا کردن تشویق کردند. در نهایت پس از گذشت چیزی نزدیک به ۴۰ روز به مرور مردم آرام شدند و گزارش جدیدی از این بیماری نشد
تا صدها سال هیچگونه توضیح خاصی برای دلیل این واقعه عجیب وجود نداشت، حتی امروزه نیز دلیل خاصی برای بروز چنین رفتاری از چنین تعداد افرادی وجود ندارد، هرچند در یک مقاله ی پزشکی توضیحاتی درمورد اینکه نوعی قارچ می تواند عامل این حادثه باشد ارائه شده بود اما با این حال این فرضیه بعید به نظر می رسد.
گزارش دیگری نیز مربوط به سال ۱۶۱۲ در یکی از روستاهای امپراطوری تزار روسیه وجود دارد که چنین پدیده ای را توضیح می دهد. بر اساس مدارک در آنجا نیز مردم روستا بدون اینکه کنترلی بر خود داشته باشند تا حد مرگ رقصیده اند هرچند آمار دقیقی از این اتفاق موجود نیست.
گزارشات موجود از آلمان نشان می دهند این افراد به آسمان نگاه کرده و با تمام قدرت می رقصیدند؛ طوری که در همان چند دقیقه اول شدیدا عرق می کردند اما دست از رقصیدن برنمی داشتند، بعضی از آنها آواز می خواندند و بعضی نه و اینکه امکان نگه داشتن آنها وجود نداشته.
تا به امروز نیز دلیل علمی دقیقی برای توجیه این واقعه عجیب وجود ندارد و حتی به عقیده بسیاری این بیماری در واقع نوعی ناهنجاری انتقالی روانی بوده است که از این جنبه در طول تاریخ نادر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *