۰

معرفی جهان فانتزی کازمیر (Cosemere)

جهان فانتزی کازمیر

جهان فانتزی کازمیر

کازمیر (Comsere) دنیایی به قلم نویسنده آمریکایی برندون سندرسون (Brandon Sanderson) است. این دنیا شامل بسیاری از اثرات این نویسنده می‌شود.

کازمیر [Cosemere] جهانی خیالی است که تمام فانتزی‌های حماسی بزرگسالِ برندون سندرسون (از جمله الانتریس [Elantris]، مه‌زاد [Mistborn]، جنگ‌شکن [Warbreaker]، بایگانی نورِ طوفان [Stormlight Archive]، شن سفید [The White Sand] و روح امپراتور [The Emperor’s Soul]) در آن روی می‌دهد. این جهان شامل سیاره‌ی زمین نمی‌شود.

 

اسطوره‌ی اصلی کازمیر حول آدونالسیوم (Adonalsium)، قدرت آفرینش، می‌گردد. آدونالسیوم به شانزده تکه شکسته شده است که این تکه‌ها برخه (Shar)نامیده می‌شوند. این برخه‌ها عملاً خدا هستند و جادو از قدرت آن‌ها نشئت می‌گیرد. ساختار و فیزیک کازمیر مشابه جهان خودمان است، اما داستان اصلی کازمیر در کهکشان کوچک فشرده‌ای روی می‌دهد که یعنی ستاره‌ها و منظومه‌هایش بسیار کمتر از کهکشان خودمان است. جریانِ زمان در کازمیر نیز مشابه جهان خودمان است (مگر تحت اثرات جادویی خاص نظیر دو فلز مرتبط با فلزافسایی (Allomancy)

ده سیاره‌ی اصلی در کازمیر وجود دارد که گاهی «جهان‌های برخه» نامیده می‌شوند؛ چراکه برخه‌های آدونالسیوم در آنها نقش عمده‌ای ایفا می‌کنند. جهان‌هایی وجود دارند که دارای سکنه‌‌اند اما هیچ برخه‌ای در آنها نیست و بعضی از سیاره‌ها ممکن است تنها باریکه‌هایی از برخه را در خودشان داشته باشند. سیاره‌های بدون برخه عموماً «جهان‌برخه‌های فرعی» نامیده می‌شوند. در تمام سیاره‌های کازمیر جادو، انباشتگان (Investiture)نامیده می‌شود، عبارتی فراگیر برای انواع گوناگون تجلی‌های جادوی آدونالسیوم. تمام جادویی که می‌بینیم از برخه‌ها ــ یا به بیان بهتر از قدرت آدونالسیوم ــ سرچشمه گرفته‌اند. سیستم‌های جادوی خاص نظیر «فلزافسایی» یا «موج‌بندی» (Surgebinding)«تظاهرات انباشتگان» نامیده می‌شوند. در جهان‌های فرعی، مردم به طور مستقیم از انباشتگان استفاده نمی‌کنند و جادو بیشتر چیزی است که مردم از طریق طبیعت با آن تعامل دارند.

Cosemere

جهان فانتزی کازمیر

جهان مادی کازمیر تنها یک بخش از داستان را تعریف می‌کند. در واقع، سه قلمروی هستی وجود دارد: قلمروی مادی، قلمروی شناختی و قلمروی غیرمادی که همه همزمان با هم وجود دارند و هر چیزی جنبه‌هایی در هر سه قلمرو دارد. حتی خود سیاره‌ها نیز دارای روح هستند. انباشتگان در هر سه‌ی این قلمروها جریان دارد. قلمروی شناختی شامل ناحیه‌هایی به نام ویران‌تار (Shadesmar)می‌شود که اجازه‌ی سفر بین سیارات کازمیر را می‌دهد. همچنین، جایی ماورای سه قلمرو وجود دارد که مردم پس از مرگ به آن می‌روند و برخه‌ها به طور بالقوه می‌توانند آن را لمس کنند، اما برندون مایل نیست چیزی درباره‌ی آن افشا کند.

همچنین به‌جز نیروهایی که از آدونالسیوم مشتق شده‌اند، نیروهای دیگری نیز وجود دارند. یکی‌شان نیرویی است که در ضدیت با آدونالسیوم است و هنوز وجود دارد و بعضی می‌گویند «نیروهای حیله‌گری» جدای از آدونالسیوم نمود یافته‌اند که شاید اشاره به «خدای ماورا» [The God Beyond] داشته باشد.

در حال حاضر دوازده سیاره‌ی شناخته در کازمیر وجود دارد. سه تا از این سیاره‌ها (آشین *Ashyn*برِیز (Braize)و روشار *Roshar*) در یک منظومه‌ی شمسی قرار دارند. دو تا از این سیاره‌ها، «ترنودی [Threnody]» و «اولینِ خورشید [First of the Sun]»، جهان‌هایی هستند که در حال حاضر هیچ برخه‌ای در خود ندارند.

پیشینه پیش از فروپاشی

اطلاعات کمی از گذشته‌ی بسیار دور کازمیر در دست است: زمان پیش از فروپاشی (The Shattering)آدونالسیوم و برخه‌ها. روشن نیست که آدونالسیوم چه کسی یا چه چیزی بودهاست. معلوم نیست که آیا آدونالسیوم نیرو است یا شخص یا خدا یا خدایی فراگیتایی. روشن نیست که آیا خودآگاه بوده است یا نه. با وجود این، آدونالسیوم گاهی به‌عنوان قدرت آفرینش و احتمالاً موجودی توصیف شده است با مقادیری وصف‌ناپذیر از انباشتگان (از آنجایی که انباشتگان بخشی از آدونالسیوم است) و قدرتی که از بین نمی‌رود.

انسان‌ها پیش از این زمان در جهان‌ها وجود داشتند، هرچند اینکه تعدادشان چقدر بود، نامعلوم است. دست‌کم اولین انسان‌ها در «یولن» (Yolen)بودند. هوید(Hoid )به‌طور خاص اهل یولن است. تمام سیاره‌های کازمیر پیش از زمان فروپاشی وجود داشتند و نام‌هایشان پیش از آنکه برخه‌ها به آن‌ها پا بگذارند (به استثنای سیاره‌ی اسکادریال (Scadrial)که به دست نابودی و محافظت به تقلید از یولن خلق شد)، وجود داشت. جادو (انباشتگان) نیز پیش از فروپاشی وجود داشت، هرچند شکل آن متفاوت بود. سطح فناوری این جامعه پیش از فروپاشی پایین‌تر از زمین امروزی بود.

نیرویی وجود دارد که در ضدیت با آدونالسیوم است. او سلاحی را به وجود آورد، ولی جزئیاتی مثل اینکه آیا هنوز هم آن سلاح وجود دارد یا آیا نقشی در فروپاشی آدونالسیوم ایفا کرده است یا نه، نامعلوم است. قبلاً دسیسه‌ای برای نابودکردن آدونالسیوم بود که شکست خورد.

فروپاشی

آدونالسیوم از طریق ابزاری ناشناخته شکسته شد، طی رویدادی که فروپاشی نامیده می‌شود. «هوید» در آنجا حاضر بود و با توجه به اینکه هوید از اهالی یولن است، تصور بر این است که این رویداد در یولن اتفاق افتاده است. این فروپاشی کم‌کم روی نداد و تمام آن به‌یک‌باره صورت گرفت.

آدونالسیوم به شانزده تکه که برخه‌های آدونالسیوم نامیده می‌شوند، تقسیم شد که هر یک جنبه یا اراده به‌خصوصی از قدرت عظیم‌تر آدونالسیوم را به خود گرفت. شانزده فرد آن برخه‌ها را برداشتند و تبدیل به اولین حاملان شدند و عملاً به مقام خدایی معراج کردند. هوید و گیرنده [Recipient]، این شانزده فرد را پیش از معراج‌شان می‌شناختند و از این رو با نام‌های اصلی‌شان آشنا بودند. بعضی از این افراد و برخه‌هایی که برداشته‌اند، از این قرار است: آئونا (فداکاری)، اِسکای (سلطه)، آتی (نابودی)، لِراس (محافظت)، تاناواست (شرف)، رایس (نفرت)، باوادین (خودمختاری)، اِدگیل (موهبت) و اولی دا (جاه‌طلبی). یک برخه‌ی شناخته شده‌ی دیگر به نام تهذیب وجود دارد که حامل آن زنی است، اما سایرین ناشناخته‌اند.

اینکه برخه‌ها را چه کسی برداشت، تصادفی نبود و گونه‌ای طرح و برنامه در شیوه‌ی تقسیم‌شدن آدونالسیوم وجود داشت.

فانتزی

معلوم شد که هرچند قدرت یک برخه برای مهارشدن نیازمند ذهن است، اراده مخصوص هر برخه آرام‌آرام ذهن آنهایی را که در اختیارش دارند، دگرگون می‌کند. مشخص نیست که آیا حاملان اصلی وقتی برخه‌هایشان را برمی‌داشتند، از این موضوع باخبر بودند یا نه. در نهایت، افرادی که برخه‌ها را برداشتند، صرفاً با نام برخه‌شان صدا زده می‌شوند و از آنها با عنوان برخه نام برده می‌شود.

در بعضی مواقع، بعضی از برخه‌ها به جهان‌های دیگر سفر کردند. برخه‌ها حالا منبع اصلی جادو در کازمیر هستند و از این رو قدرت‌شان را در بعضی از سیاره‌ها انباشته و در بعضی موارد انسان‌ها و سایر گونه‌ها را خلق کردند.

پیشینه‌ی برخه‌ای اولیه

خط زمانی دقیق کارهایی که برخه‌ها پس از فروپاشی انجام دادند، روشن نیست. برخه‌ها در سیاره‌های خاصی مستقر شدند، اما پیش از ساکن‌شدن در جهان‌هایی که اکنون در آن‌ها می‌مانند، ممکن است به مکان‌های دیگر نیز رفته باشند.

اشتراک گذاری

دنبال کنید نوشته شده توسط:

عرفان سعید زنوزی

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *