۱۰ تا از بهترین فیلم‌های ترسناک نوردیک

بهترین فیلم‌های ترسناک نوردیک

منطقه نوردیک سابقه‌ای غنی در داستان‌سرایی دارد. اساطیر نورس داستان‌هایی از غول‌ها، خدایان و دیگر موجودات اسرارآمیز را به اشتراک می‌گذارد. این عناصر به خصوص در ژانر وحشت به طور کامل روی پرده سینما جای خود را پیدا می‌کنند. به هر حال، فیلم جدیدترین شکل اسطوره است. منطقه نوردیک شامل دانمارک، فنلاند، ایسلند، نروژ و سوئد است. هر فیلمی در این لیست در منطقه نوردیک ساخته شده و استعداد نویسندگان، کارگردانان و بازیگران نوردیک را به نمایش می‌گذارد.

در این لیست خواهید دید که فیلم‌های نوردیک برای انتقال احساسات به شدت به چشم‌انداز خود متکی هستند: زیبا، وسیع و اغلب اوقات تیره و تار. چنین فضای تنهایی لرزاننده‌ای ایجاد می‌کند که باعث می‌شود به دنبال آرامش باشید. با این حال، تنها آرامشی که در اینجا پیدا می‌کنید به شکل موجودات باستانی، خون‌آشام‌ها و در نهایت خود مرگ است.

در ادامه با معرفی فیلم های ترسناک نوردیک با کنترل امجی همراه باشید.

فهرست مطالب

The Seventh Seal (1957)

بهترین فیلم‌های ترسناک نوردیک

مرگ سیاه (طاعون خیارکی) به سوئد حمله می‌کند و مرگ را با خود به ارمغان می‌آورد. بسیاری از مردم با مرگ به چالش برمی‌خیزند. آنتونيوس این کار را با بازی شطرنج انجام می‌دهد. این فیلم از یک نقاشی قرون وسطایی که در کلیسایی در استکهلم پیدا شده، الهام گرفته شده است. دین نه تنها در فیلم بلکه در سوئد نیز نقش مهمی ایفا می‌کند. در زمان ساخت فیلم، کشور در حال گذار معنوی بود. این موضوع به ویژه در دیالوگ‌های ناامیدی شخصیت‌ها به طور ملموس در صفحه نمایش قابل لمس است. عنوان “هفتمین مهر” از کتاب مکاشفه گرفته شده و به سکوت خدا اشاره دارد.

The Virgin Spring (1960)

بهترین فیلم‌های ترسناک نوردیک

دختری جوان و خدمتکارش در جنگل سفر می کنند تا شمع را به کلیسا برسانند. فقط یکی به خانه برمی گردد. این فیلم مبارزه بت پرستی و مسیحیت برای تسلط بر سوئد را برجسته می کند. کارگردان، اینگمار برگمن، احساس گناه را که اغلب با مذهب مرتبط است، تشریح می کند. این احساس گناه در زمانی رایج بود که مردم نوردیک از دعای اودین دست کشیدند. در عوض او را با شخصیتی به همان اندازه مرموز، خدای مسیحی، عوض کنید. شخصیت های این فیلم به هر دو روی می آورند و به دنبال کمک هستند. هیچ کدام تصمیم نمی گیرند که ظاهر شوند.

Let The Right One In (2008)

بهترین فیلم‌های ترسناک نوردیک

در استکهلم، پسر جوانی عاشق دختری عجیب می‌شود که به او در گرفتن انتقام از قلدرهایش کمک می‌کند. این داستان عاشقانه خون‌آشامی بر اساس رمانی سوئدی به قلم جان اجویده لیندکویست ساخته شده است. این فیلم که در شمال سوئد فیلمبرداری شده، عمداً تاریک و سرد است. مناظر امضای سوئد تضاد جالبی با خط داستانی عاشقانه گرم و خون داغ اِلی که باید از آن تغذیه کند، ایجاد می‌کند. برخی تحلیل‌ها نشان می‌دهند که خون‌آشام نماد تحول رادیکال در سوئد است. از نظر سیاسی و اجتماعی، تغییرات عظیمی در اواخر دهه ۱۹۰۰ در حال وقوع بود. این تغییرات برای مردم آن زمان به اندازه حضور خون‌آشام‌ها در حومه شهر عجیب و غریب به نظر می‌رسیده است.

Shelley (2016)

بهترین فیلم‌های ترسناک نوردیک

یک کلفت اهل رومانی (النا) موافقت می کند برای کارفرمایان نازای خود فرزندی به دنیا بیاورد. چیزی شرورانه درون النا شروع به جوانه زدن می کند. آیا این بچه است یا ذهن خودش؟ بارداری اغلب از طریق لنز وحشتناک بررسی می شود و دلیل خوبی هم برای آن وجود دارد. این داستان باروری نفرین شده به طور مناسب در طبیعت نوردیک پیچیده شده است، منظره ای که شکوفا است اما منزوی و ساکت است. فیلمبرداری شده در جنگل های جنوب سوئد، جایی که حتی درختان هم وهم انگیز و مراقب به نظر می رسند.

The Ritual (2017)

بهترین فیلم‌های ترسناک نوردیک

بعد از مرگ یکی از دوستان، بقیه گروه سفری را آغاز می کنند. در حالی که آنها تسخیر و شکار می شوند، با نیرویی تقریباً به قدمت خود مرگ روبرو می شوند. موجودی عظیم الجثه به نام «یوتون» آنها را در حالی که در کوه های زیبای سوئد راهپیمایی می کنند، تعقیب می کند. این فیلم ترسناک فولکلور که ریشه در اساطیر نورد دارد، ما را با پیشنهادی باستانی مواجه می‌کند: پرستش در ازای جاودانگی. یوتون غول‌پیکر، پسر خدای نورس «لوکی» است. او به همان شکلی که مرگ به طور نامحسوس همه ما را تعقیب می کند، شخصیت ها را روی پرده تعقیب می کند.

Midsommar (2019)

بهترین فیلم‌های ترسناک نوردیک

یک دانشجوی سوئدی دوستانش را برای شرکت در جشن نیمه تابستان به کمون (محل زندگی اشتراکی) شهر زادگاهش می‌برد. در میان زیبایی جشن‌ها، مراسم به طور فزاینده‌ای خشونت‌آمیز و عجیب می‌شود. فیلم با درخشندگی شما را خلع سلاح می‌کند و سپس به درون جشن نیمه تابستان پرتاب می‌کند. این جشن واقعی بت‌پرستانه، انقلاب تابستانی را جشن می‌گیرد، زمانی که خورشید در اوج قدرت خود قرار دارد. نیمه تابستان (میدسامار) پر از نمادهای پنهان اساطیر نروژی و بت‌پرستی است. کارگردان آری آستر می‌گوید: «من به سنت‌های سوئدی نگاه کردم، تحقیقات زیادی در مورد فولکلور و اساطیر انجام دادم.»

Lamb (2021)

بهترین فیلم‌های ترسناک نوردیک

زوجی ایسلندی فرزندی را به فرزندی قبول می‌کنند که ترکیبی از انسان و بره است. این فیلم که محصول مشترک ایسلند، سوئد و لهستان است، یک گوهر واقعی نوردیک به شمار می‌رود. مناظر ایسلند در این فیلم ترسناک A24 که داستانی عجیب درباره‌ی طبیعت و پرورش را روایت می‌کند، نقش محوری ایفا می‌کند. فیلم خشونت هر دو را بررسی می‌کند. والدیمار جوهانسون، کارگردان فیلم می‌گوید: «طبیعت تقریباً مانند شخصیتی در فیلمنامه بود، در ایسلند می‌بینید که در برابر این طبیعت خصمانه چقدر آسیب‌پذیر هستیم.»

Good Boy (2022)

بهترین فیلم‌های ترسناک نوردیک

برای کسانی که به دنبال چیز جدیدی در ژانر وحشت هستند، این فیلم ترسناک نروژی شبیه هیچ فیلم دیگری نیست. سیگرید در یک برنامه‌ی دوست‌یابی با کریستین آشنا می‌شود و آن‌ها با هم کنار می‌آیند. اما سیگرید با وحشت متوجه می‌شود که “سگ” کریستین در واقع یک مرد بالغ با لباس سگ است. با این حال، ثروت میلیاردی کریستین او را متقاعد می‌کند که به او یک فرصت دیگر بدهد.

Speak No Evil (2022)

بهترین فیلم‌های ترسناک نوردیک

فیلم (Speak No Evil) یک فیلم دانمارکی در ژانر وحشت روانشناختی و درام است که در سال ۲۰۲۲ به کارگردانی کریستین تافدروپ ساخته شده است.

داستان فیلم حول محور زوج دانمارکی به نام بیورن و مای و دخترشان لو می‌چرخد که برای تعطیلات به هلند سفر می‌کنند. آنها در آنجا با خانواده‌ای هلندی به نام لوکاس و کارین و پسرشان آبل دوست می‌شوند. دو خانواده ابتدا به خوبی با هم کنار می‌آیند و اوقات خوشی را با هم سپری می‌کنند.

اما به تدریج، فضایی ناخوشایند و مبهم بین دو خانواده به وجود می‌آید. رفتارهای عجیب و غریب خانواده هلندی، به خصوص لوکاس، بیورن و مای را آشفته و نگران می‌کند.

رازهای هولناکی در مورد خانواده هلندی آشکار می‌شود که وحشت و اضطراب را به اوج خود می‌رساند. بیورن و مای سعی می‌کنند از این خانواده دور شوند، اما آنها در دام تاریکی و وحشت گرفتار شده‌اند.

فیلم به موضوعاتی مانند اعتماد، صمیمیت، ظاهر و باطن می‌پردازد. این فیلم فضایی وهم‌آور و آزاردهنده را خلق می‌کند که تماشاگر را تا انتها درگیر داستان نگه می‌دارد.

فیلم های بیشتر:

  • (Cold Prey – 2006): در تعطیلات برفی، گروهی از دوستان مجبور می‌شوند به هتلی متروکه پناه ببرند. آن‌ها به سرعت متوجه می‌شوند که آنجا ساکنان دیگری هم دارد.
  • (Lake Bodom – 2016): چهار دوست در یک سفر کمپینگ به سر می‌برند تا ماجرای قتل‌های مشهور سال ۱۹۶۰ در دریاچه بودوم را بازسازی کنند.
  • (The Innocents – 2021): گروهی از بچه‌ها متوجه می‌شوند که قدرت‌های ماورایی دارند که باید آنها را از والدینشان پنهان کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *