نقش تحلیل تکنیکال در کسب سود از بازار طلا و ارزهای دیجیتال

طلا و ارزهای دیجیتال، دو بازار پرطرفدار در ایران هستند که انجام معاملات خرید و فروش در آنها می‌تواند بازدهی مناسبی نصیب افراد کند. در راه کسب بازدهی بالا از این بازارها، تحلیل تکنیکال نقش بسیار مهمی ایفا می‌کند. در این نوع از تحلیل با استفاده از مفاهیم، الگوها و ابزارهای خاصی همچون اندیکاتورها و به کارگیری آنها در نمودارهای قیمت، می‌توان نقاط مناسب ورود و خروج را شناسایی کرد. پیش از شروعِ مبحثِ نحوه کسب سود از بازارهای مالی با تحلیل تکنیکال، بایستی به این نکته اشاره کنیم که سرمایه گذاری در طلا، روشی است که نسبت به کریپتوکارنسی‌ها با ریسک بسیار کمتری همراه است.

تحلیل تکنیکال و راهنمای استفاده از آن در بازار کریپتوکارنسی

تحلیل تکنیکال (Technical analysis) دانشی است که تمام مفاهیم و ابزارهای آن بر پایه اصل عرضه و تقاضا شکل گرفته‌اند. به عنوان مثال، اگر به هر دلیلی میزان تقاضا برای خرید بیت کوین افزایش داشته باشته باشد، قیمت آن افزایش خواهد یافت. حال با استفاده از انواع مختلف ابزارها در تحلیل تکنیکال می‌توان به پیش‌بینی این افزایش تقاضا و در نتیجه پیش‌بینی افزایش قیمت پرداخت.

تحلیل تکنیکال بر سه اصل استوار است:

  1. همه چیز در قیمت نهفته است؛ بدین معنی که تمامی وقایع اقتصادی، سیاسی، روانشناسی، درون شرکتی و … تاثیر خود را بر عرضه و تقاضا و در نتیجه قیمت می‌گذارند. بنابراین با تحلیل قیمت می‌توان همه اطلاعات را در اختیار داشت.
  2. قیمت‌ها در روندها حرکت می‌کنند؛ بدین معنی که قیمت یک دارایی مالی همچون طلا می‌تواند در روند صعودی، نزولی و یا خنثی حرکت کند.
  3. تاریخ تکرار می‌شود؛ از آنجایی که قیمت متاثر از احساسات و رفتار معامله‌گران است، این رفتار قابلیت تکرار در آینده را خواهد داشت. به همین دلیل می‌توان از الگوهای قیمت (که به دلیل ماهیت تکرار رفتار آدمی شکل گرفته‌اند) برای پیش‌بینی قیمت در آینده نیز استفاده کرد.

به عنوان مثال یکی از مباحث آموزش تحلیل تکنیکال، شناسایی الگوهای کلاسیک قیمت همچون الگوی سقف دوقلو (Double tops) است. الگوی دَبل تاپ یکی از الگوهای قیمتی است که به دلیل رفتار مشابه معامله‌گران در طول زمان به کرات در نمودار BTC/USDT مشاهده می‌شود. در ادامه، تصویر شماتیک الگوی سقف دو‌قلو در کنار چارت قیمت بیت کوین را مشاهده می‌کنید.

هر گاه قیمت به قله دوم الگو برسد، معامله‌گران انتظار کاهش قیمت را خواهند داشت. بنابراین در این لحظه می‌توان بیت کوین را فروخته و سود خود را برداشت کنید. در صورتی که به معاملات فروش (Shorts) بیت کوین از نوع آتی یا موارد دیگر دسترسی دارید، می‌توانید معامله فروش باز کنید تا از کاهش قیمت بیت کوین سود ببرید. البته استفاده از الگوها به تنهایی سیگنالی برای خرید و فروش نیست و شما باید ترکیبی از مفاهیم همچون حمایت و مقاومت، فیبوناچی، الیوت، الگوهای شمعی ژاپنی و … را در نظر داشته باشید.

تحلیل تکنیکال و راهنمای استفاده از آن در بازار طلا

تحلیل تکنیکال نوعی ابزار است که تقریبا می‌توان از آن برای معامله‌گری در انواع بازارهای مالی استفاده کرد. در بازار طلای ایران نیز می‌توان با استفاده از مفاهیم مختلف تحلیل تکنیکال به بررسی نقاط ورود و خروج پرداخت.

در تصویر بالا، نمودار طلای ۱۸ عیار و روند صعودی آن را مشاهده کنید. افرادی که پس از این روند صعودی قصد ورود به بازار طلا را دارند، باید منتظر اصلاح قیمت یعنی کاهش دوباره قیمت باشند. میزان اصلاح قیمت را می‌توان با ابزار «فیبوناچی اصلاحی» پیش‌بینی کرد. همان گونه که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، قیمت نتواسته است سطح ۰.۳۸۲ فیبوناچی اصلاحی (خط مشکی) را بشکند و احتمال صعود مجدد قیمت طلا از این سطح یا سطح بعدی فیبوناچی (سطح ۰.۵؛ خط سبز کم رنگ) وجود خواهد داشت. البته این ابزار نیز باید در کنار سایر ابزارها استفاده شده تا بتوان به پیش‌بینی دقیق‌تری دست یافت.

با این وجود، برای سرمایه گذاری در طلا باید ابتدا افزایش قیمت طلا را با استفاده از روشهای فاندامنتال پیش‌بینی کنید. سپس باید تصمیم بگیرید کدام نوع شکل طلا (سکه، شمش طلا، طلای زینتی، طلای آبشده، طلای دست دوم) بازدهی بیشتر و ریسک کمتری دارد. با استفاده از آموزش سرمایه گذاری در طلا می‌توانید به این مهم دست یابید. در این آموزش شما می‌توانید انواع تکنیک‌های بازاریان طلا، نحوه تشخیص طلای اصل و تقلبی و انواع استراتژی‌های کسب سود از طلا را یاد بگیرید. از طرف دیگر، صندوق‌های طلا در سالهای اخیر بازدهی به مراتب بیشتری نسبت به سکه طلا نصیب افراد کرده‌اند. بنابراین اگر به درستی در زمینه طلا آموزش ببینید، می‌توانید بهترین صندوق‌های طلا را نیز شناسایی کنید. در مرحله آخر می‌توانید با استفاده از تحلیل تکنیکال، نقاط دقیق‌تری برای ورود به معامله و خروج از آن پیدا کنید.

معرفی بهترین پلتفرم آنلاین برای تحلیل تکنیکال

تریدینگ ویو، بهترین پلتفرمی است که تعداد بیشماری از اندیکاتورها و ابزارهای تحلیل تکنیکال را به همراه انواع چارت‌های قیمت در اختیار شما قرار می‌دهد. با ثبت نام در تریدینگ ویو می‌توانید به راحتی از امکانات آن برای انجام معاملات خود استفاده کنید. با بهره‌گیری از آموزش تریدینگ ویو می‌توانید به سرعت با تمام قابلیت‌های آن شده و روش استفاده و ترسیم ابزارها و اندیکاتورهای مختلف را یاد بگیرید. پس از آن می‌توانید به راحتی نمودار انواع رمزارزها، شاخص دلار، اونس طلای جهانی، جفت ارزهای فارکس، نفت و سایر ابزارهای مالی که به آنها علاقه‌مند هستید را تحلیل کنید.

تصویر بالا، نمایی از نمودار طلای جهانی با نماد XAU/USD در پلتفرم تریدینگ ویو را نشان می‌دهد. در این تصویر با استفاده از ساده‌ترین ابزارها، محدوده مقاومتی قیمت (مستطیل خاکستری) ترسیم شده است. فلش قرمز رنگ، محل شکست این ناحیه تاریخی و حرکت پُرقدرت صعودی طلای جهانی را نشان می‌دهد. اگر درک درستی از مفاهیم پایه تحلیل تکنیکال همچون نحوه ترسیم خطوط روند، نحوه شناسایی روندهای ماژور و مینور، شناسایی حمایت و مقاومت و … داشته باشید، می‌توانید با کمترین ابزار و اندیکاتور ممکن بهترین نتیجه را بگیرید. البته همچنان می‌توانید به صورت جداگانه از سیگنال اندیکاتورها برای تایید پیش‌بینی خود استفاده کنید.

کسانی که از اکانت رایگان تریدینگ ویو استفاده می‌کنند، محدودیت‌هایی برای استفاده همزمان از چندین اندیکاتور دارند ولی می‌توانند تمام نیازهای خود در حوزه اندیکاتورها را یکی یکی در این سایت انجام دهند.

جمع‌بندی

این روزها که وضعیت اقتصادی ایران چندان مساعد نیست لزوم سرمایه گذاری و معامله‌گری افراد در بازارهای مالی بیش از پیش احساس می‌شود. با این حال، برای جلوگیری از ضرر و کسب بازدهی بالا باید در این زمینه آموزش ببینید. تحلیل تکنیکال یکی از روش‌هایی است که با استفاده از آن می‌توان نقاط بهینه ورود و خروج را یافت اما به خاطر داشته باشید که اگر ابزار مالی که قصد معامله کردن بر روی آن را دارید، از نظر بنیادی بی‌ارزش یا کم‌ارزش باشد (همچون بسیاری از ارزهای دیجیتال) ریسک از دست دادن سرمایه یا ضرر کردن بیشتر خواهد شد. طلا، یک دارایی مطمئن است که در صورت تسلط به انواع استراتژی‌های خرید و فروش آن می‌تواند بازدهی بالا در کنار ریسک پایینی را برایتان به ارمغان بیاورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *