نقد و بررسی فیلم اکشن Trigger Warning 2024

Trigger Warning Review

با اینکه عنوان فیلم “Trigger Warning” ممکن است به نظر شما بدترین استندآپ ویژه ۱۰ کمدین مختلف بیاید، اما در واقع این عنوان حاصل برخورد ملایم سه زیرژانر مرتبط از فیلم‌های اکشن هیجان‌انگیز است که در یک فیلم نتفلیکس با هم ادغام شده‌اند. بخشی از این فیلم به سبک رمان‌های فرودگاهی است و داستان زنی را روایت می‌کند که به مانند شخصیت “جک ریچر” یک آدمکش حرفه‌ای با سابقه نظامی است که با یک توطئه شوم و گروهی از آدم‌های شرور بی‌رحم مبارزه می‌کند. (این بخش از فیلم جایی است که عنوان فیلم بعد از شوخی‌های بی‌مزه استندآپ، بیشترین ارتباط را با محتوا دارد.) بخش دیگر فیلم، شبیه فیلم‌های اکشن اواخر دوران کاری بازیگران مشهور است، جایی که یک ستاره شناخته‌شده در نقش فردی چابک و سرسخت ظاهر می‌شود که به مبارزه با تروریست‌ها می‌پردازد. اما امیدوارکننده‌ترین بخش فیلم، نوآر شهری آن است؛ داستانی درباره زنی که برای کشف راز مرگ مشکوک پدرش به شهر خواب‌آلود زادگاهش بازمی‌گردد. جسیکا آلبا هر سه نقش را بازی می‌کند؛ او نسبتاً متقاعدکننده است، اما به احتمال زیاد می‌توانست هر کدام از این نقش‌ها را به تنهایی بهتر بازی کند، اگر فیلم اینقدر بین دو روایت دیگر سرگردان نبود.

آلبا در نقش پارکر، یک افسر نیروی ویژه بازی می‌کند که ابتدا او را در حال کمک به مجروحان می‌بینیم تا گروهی از تروریست‌ها را به دام بیاندازد. برای نشان دادن اینکه او اصول اخلاقی دارد، شاهد هستیم او مانع همکارش می‌شود که مردان غیرمسلح را بی‌رحمانه بکشد؛ سپس در یک طفره میانه‌روانه که مشخصه فیلم “Trigger Warning” است، پارکر با این بهانه با این کار مخالفت می‌کند که این مردان “منابع” هستند و هنوز برای کسب اطلاعات بازجویی نشده‌اند. (این کار برای آن است که بدانید او نمی‌خواهد با اعطای حقوق انسانی به آدم‌های بد، آن‌ها را نوازش دهد.) پارکر وقتی متوجه می‌شود پدرش، صاحب یک بار محلی، جان باخته است، به شهر زادگاهش در حومه شهر می‌رود. پلیس محلی، از جمله دوست‌ سابق او و کلانتر فعلی شهر، جسی (مارک وببر)، مطمئن نیستند که این یک حادثه بوده یا یک احتمال خودکشی. پارکر به این شک می‌افتد که هیچکدام از این دو نبوده است. آیا سناتور سوان (آنتونی مایکل هال)، یک شخصیت با نفوذ با بازی یک بازیگر شناخته‌شده، می‌تواند در این ماجرا دخیل باشد؟

Trigger Warning Review

پارکر در این فیلم دختری است که پدرش در اثر ریزش معدن جان باخته است. نکته عجیب اینجاست که به نظر می‌رسد هیچ‌کس از این واقعیت که پدر پارکر یک غارمردان (محلی دنج و خلوت مخصوص آقایان) واقعی درون یک تونل معدن قدیمی در کنار املاکش داشته، چندان تعجب نمی‌کند؛ اما به طرز عجیبی، شرایط خاص مرگ او در اثر ریزش معدن باعث تعجب همگان می‌شود. (بعداً، فرد دیگری از این مخفیگاه استفاده می‌کند و فیلم‌هایی را که به نظر می‌رسد با فیلم ۱۶ میلی‌متری روی دیواره سنگی بدون پرده نمایش داده می‌شود، تماشا می‌کند؛ این شاید تبلیغاتی از جانب نتفلیکس علیه تجربه تماشای فیلم در سینما باشد.) این صرفاً راهی راحت برای قرار دادن پارکر در دردسر با جنایتکاران محلی است در حالی که «Trigger Warning» تکه‌هایی از اولین فیلم خوب رمبو، ریچر، جاده‌ای به جهنم و آخرین فیلم بد رمبو (و چند فیلم دیگر) را با هم ترکیب می‌کند.

مولیا سوریا، کارگردان فیلم، یک فیلمساز اندونزیایی است که اینجا اولین کارگردانی انگلیسی‌زبان خود را تجربه می‌کند و می‌توانید تقابل حس هنری او به عنوان یک هنرمند ژانر با رویکرد صرفاً «کار را تمام کن» نتفلیکس را مشاهده کنید: قاب‌های مجزای زیادی با ترکیب‌های زیبای نورهای نئون شبانه وجود دارد یا کمی بیشتر از حد ضروری روی تصویری مثل خارج شدن هوا از لاستیک یک ماشین در پس‌زمینه آسمان شب، تأکید می‌شود. با این حال، این تصاویر اغلب چنان دست و پا شکسته کنار هم قرار می‌گیر VIDEOTEX . این موضوع به ویژه در اوایل فیلم مشهود است، جایی که تدوین ناشیانه باعث می‌شود بازیگران عجیب و غریب به نظر برسند، با مکث‌های آزاردهنده در دیالوگ‌ها. این مشکل با تمرکز بیشتر روی مبارزه پارکر با آدم‌بدهای مختلف، برطرف می‌شود؛ حال و هوای نئونوآر، که دشوارترین زیرژانر از سه زیرژانر فیلم «هشدار ماشه» است، قابل درک است که اولین چیزی است که کنار گذاشته می‌شود.

باقیمانده فیلم یک سرگرمی بی‌سروصدا و قابل قبول است، به عبارت دیگر یک اثر مخصوص نتفلیکس (نه، اینجا هم منظورم از نوع استندآپ نیست). جسیكا آلبا توانایی‌های ورزشی و بدون حاشیه‌ای دارد که او را به یک قهرمان اکشن مناسب تبدیل می‌کند و دیدن او در حال کمی بازی با سبک مبارزه با وسایل صحنه به سبک جکی چان در یک صحنه سرگرم‌کننده است، حتی اگر او و طراحان صحنه‌های اکشن استعداد خارق‌العاده‌ای در آن نداشته باشند. گاهی اوقات اشاراتی به گذشته او به عنوان یک قهرمان طنزآلود فیلم‌های رابرت رودریگز وجود دارد، جایی که آلبا را در حال تمرین با قمه به صورت سایه‌نما نشان می‌دهد و او را در حال بافتن موهایش به سبک بافته‌های جنگی مشاهده می‌کنیم.

نتیجه‌گیری

 «Trigger Warning» سه نوع مختلف از فیلم‌های هیجان‌انگیز عامه‌پسند را با هم ترکیب می‌کند، اما گاهی اوقات به نظر می‌رسد که این فیلم صرفاً برای به رخ کشیدن جسیکا آلبا ساخته شده و تلاش نمی‌کند بهترین عناصر از فیلم‌هایی که تقلید می‌کند را بردارد. می‌توانست یک داستان نئونوآر با حال و هوای تندتر و پیچیده‌تر باشد، یا یک فیلم بهره‌بردارانه بی‌ملاحظه‌تر، یا می‌توانست حال و هوای اولی را با هیجان‌های جسمانی‌تر دومی ترکیب کند. چیزی که در عوض ارائه می‌دهد وحشتناک نیست؛ فقط استفاده‌ای سطحی از توانایی‌های فیزیکی آلبا است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *