شایعه: مک بوک پرو M4 در اواخر سال ۲۰۲۴ عرضه می شود

مک بوک پرو M4

اپل تراشه M4 را در آخرین مدل‌های ۱۱ و ۱۳ اینچی آیپد پرو معرفی کرد و طبق گفته یک تحلیلگر، این شرکت وقت را برای آماده سازی نسل جدید مدل‌های مک‌بوک پرو که از همین سیستم روی تراشه بهره می‌برند، تلف نمی‌کند. این مدل‌ها قرار است در اواخر سال ۲۰۲۴ عرضه شوند. این غول فناوری در اکتبر ۲۰۲۳ استراتژی عرضه خود را تغییر داد و ابتدا مک‌بوک پرو پایه ۱۴ اینچی را معرفی کرد و سپس دو مدل رده بالاتر با سخت‌افزار قدرتمندتر را عرضه کرد. بدین معنا که به احتمال زیاد این رویکرد تکرار خواهد شد.

گفته می شود تولید نمایشگرهای مک بوک پرو M4 برای نسخه های ۱۴ و ۱۶ اینچی در سه ماهه سوم ۲۰۲۴ آغاز می شود که نشان دهنده عرضه در سه ماهه چهارم است. طبق گفته راس یانگ، بنیانگذار و مدیرعامل Display Supply Chain Consultants، در توییتی که به طور خاص برای مشترکین خود ارسال شده و توسط MacRumors مشاهده شده است، نمایشگرهای مدل‌های ۱۴ و ۱۶ اینچی M4 MacBook Pro در سه ماهه سوم سال جاری شروع به ارسال خواهند کرد. بر اساس این جدول زمانی، مک‌های قابل حمل در سه ماهه چهارم برای مشتریان در دسترس خواهند بود. با فرض اینکه اپل بتواند این کار را انجام دهد، این کوتاه‌ترین فاصله زمانی بین چرخه عرضه دو خط تولید مک‌بوک پرو خواهد بود.

نکته قابل توجه این است که اپل توانست چند ماه پس از عرضه M3، تراشه جدید M4 SoC را با استفاده از فرآیند نسل دوم ۳ نانومتری TSMC توسعه دهد. بر اساس آنچه دیده‌ایم، برای دیدن این چیپ‌ست در عمل هیجان‌زده هستیم. به طور خلاصه، این سیلیکون اپل در دو پیکربندی موجود است: یک CPU 9 هسته‌ای با سه هسته عملکردی و شش هسته بازده و یک نسخه رده بالا با یک CPU 10 هسته‌ای با چهار هسته عملکردی و شش هسته بازده. گزارش‌های گذشته ما نشان می‌دهد که M4 رده بالا به راحتی از رقبایی مانند Snapdragon X Elite در نتایج تک هسته‌ای و چند هسته‌ای پیشی می‌گیرد، در حالی که تا ۴۵ درصد سریع‌تر از M2 و M3 در Geekbench 6 است.

حتی نسخه ۹ هسته‌ای CPU M4 نیز در بخش عملکرد کند نیست و تنها کمی کندتر از همتای هسته بالاتر خود است. آخرین تراشه ۳ نانومتری اپل یک ترفند دیگر در آستین دارد. پشتیبانی از معماری ARMv9 که به آن امکان می‌دهد کارهای پیچیده را با کارایی بیشتری اجرا کند. یکی دیگر از مزایای اصلی داشتن M4 MacBook Pro، ارتقای عظیم عملکرد بازی است و با پشتیبانی از مجموعه دستورالعمل AVX2 در Game Porting Toolkit 2 اپل، باید شاهد نرخ فریم بالاتر در دستگاه‌های آینده باشیم.

این گزارش به عرضه همزمان نسخه‌های قدرتمندتر M4 مانند M4 Pro و M4 Max در کنار SoC پایه اشاره نمی‌کند، اما اگر اپل استراتژی عرضه مشابهی را مانند دفعه قبل دنبال کند، باید شاهد معرفی هر سه تراشه باشیم. این امر باعث پوشش هیجان‌انگیزی در ماه‌های آینده می‌شود، بنابراین خوانندگان خود را از آخرین اخبار مطلع خواهیم کرد.

منبع: wccftech

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *