۰

نقد و بررسی فیلم Furiosa: A Mad Max Saga

نقد و بررسی فیلم Furiosa: A Mad Max Saga

فیلم Mad Max: Fury Road یک فیلم منحصر به فرد است که به قدری مستقل است که نیازی به فیلم دیگری از همان جنس نیست – زیرا به طور اجتناب ناپذیری تکراری به نظر می رسد. خوشبختانه، «Furiosa: A Mad Max Saga» به سختی «فقط یک نسخه دیگر» است، داستانی را که تقریباً به صورت زمان واقعی اتفاق افتاده است را با حماسه‌ای گسترده که طی دو دهه رخ می‌دهد، عوض می‌کند. این تغییر درخشانی در سرعت روایت است که وجود این پیش درآمد را توجیه می‌کند. با وجود تغییر در ساختار، Furiosa همچنان با صحنه‌های اکشن باورنکردنی بی‌امان است و فضایی دارد که به راحتی شما را در صندلی فرو می‌برد تا دیوانگی را در خودتان غرق کنید.

همانطور که از عنوان پیداست، Furiosa پیش درآمدی است که داستان زندگی شخصیت Furiosa از فیلم جاده خشم با بازی شارلیز ترون را روایت می کند، که با اولین برخورد او با شخصیت شرور جدیدی به نام دمانتوس (کریس همسورث) آغاز می شود. دمانتوس اساساً شبیه به Toecutter از فیلم اصلی Mad Max است: یک دیوانه بی بند و بار که یک گروه موتورسواری عظیم را در سرزمین بایر رهبری می کند و همه کسانی را که با آنها برخورد می کند، از Furiosa کودک و مادرش در سکانس ابتدایی فیلم، وحشت زده می کند.

مبارزه طولانی مدت Furiosa علیه Dementus چارچوب این داستان است. در طول فیلم، Dementus در سراسر سرزمین بایر خشمگین می شود، به قلعه Immortan Joe از جاده خشم و همچنین مزرعه گلوله و گاستاون – مکان هایی که در جاده خشم ذکر شده اما نشان داده نشده است – حمله می کند و او برای چندین دهه به یک مزاحم عمومی برای همه تبدیل می شود. زیرا او سعی می کند با هر کسی که با او روبرو می شود مبارزه کند.

نقد و بررسی فیلم Furiosa: A Mad Max Saga

در حالی که فیلم ظهور و سقوط دمانتوس را به تصویر می کشد، این بخش از داستان بیشتر یک پس زمینه است – Furiosa فقط کسی است که در این جنگ گرفتار شده است، نه قهرمانی که قرار است آن را تمام کند. Furiosa یک زن جوان است که سعی می کند کشته نشود و در این فرآیند وارد موقعیت های وحشیانه و دراماتیکی می شود. اما از آنجایی که دمانتوس می تواند به جنگ وحشت خود ادامه دهد، Furiosa فرصت های مناسبی برای انتقام از مردی پیدا می کند که او را در کودکی ربوده و به این زندگی در سرزمین بایر و بی تحرک مجبور کرده است.

اگر نگران بودید که مهارت های جرج میلر کارگردان به عنوان یک فیلمساز اکشن از زمان جاده خشم کم شده باشد، یا اینکه صحنه های اکشن بیش از حد شبیه به جاده خشم باشند، می توانید خیالتان راحت باشد. با وجود اینکه تبلیغات تمام تلاش خود را می کنند تا این پیش درآمد دقیقاً شبیه جاده خشم به نظر برسد، هر سکانس در این فیلم مسیر تازه ای را برای خود رقم می زند – و این حتی برای زمانی که فیلم اولین سفر آشفته Furiosa در جاده خشم را به تصویر می کشد، زمانی که او در یک کامیون بزرگ پنهان شد و در نهایت مجبور شد آن را از دست نیروهای دمانتوس نجات دهد، صدق می کند. حتی با وجود شباهت ظاهری این صحنه با صحنه هایی از فیلم قبلی، جزئیات آنقدر متفاوت است که میلر می تواند آن را تازه نگه دارد.

با این حال، به اندازه ی نحوه ی به نظر رسیدن صحنه های اکشن، احساس آنها نیز مهم است. میلر و همسرش، مارگارت سیسل، ویرایشگر فیلم، فضایی با محوریت موسیقی را برای Furiosa پرورش داده‌اند، مشابه با نحوه‌ی ساخت فیلم جاده خشم، اما شاید حتی با داستانی که به اندازه آن فیلم پرهیجان نیست، موثرتر باشد – این موضوع حتی به صحنه‌های آرام نیز حس حرکتی می‌بخشد. در حالی که داستان با جاده خشم بسیار متفاوت است و ساختار متفاوتی دارد، اما آن حس ویدیوی موسیقی دو ساعته همچنان باقی می ماند.

نقد و بررسی فیلم Furiosa: A Mad Max Saga

هر دو اجرای کم دیالوگ آلیلا براون و آنا تیلور جوی در نقش Furiosa – هر کدام تقریباً نصف فیلم را بازی می کنند – کاملاً با این فضا هماهنگ هستند. تیلور جوی، مانند ترون قبل از او، بازیگری با حضور قوی است که در انتقال احساسات بدون کلام عالی عمل می کند – او انتخاب فوق العاده ای برای Furiosa بود.
اما شاید کریس همسورث کسی باشد که ما این فیلم را به خاطر او به یاد می آوریم – این به معنای بهتر بودن او از تیلور جوی در فیلم نیست، اما او احتمالا دیالوگ بیشتری نسبت به تمام شخصیت های دیگر دارد، بنابراین کمی بیشتر در ذهن شما می ماند. اما این هم موهبت است و هم کمی نفرین، زیرا تا زمانی که او در پایان سخنرانی فلسفی و طولانی خود در اوج فیلم صحبت می کند، احساس زیاده روی به مخاطب القا می شود.
اما این یک ایراد جزئی در کنار کیفیت فوق العاده همه جنبه های دیگر Furiosa است، فیلمی به قدری خوب که ممکن است به اوج این فرنچایز تبدیل شود.

برچسب‌ها:

اشتراک گذاری

دنبال کنید نوشته شده توسط:

بامداد نوروزیان

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *