۰

آیا جنگ کنسول های بازی بالاخره تمام شد؟

جنگ کنسول های بازی

آیا جنگ کنسول های بازی بالاخره تمام شد؟

بازی های انحصاری تقریباً مانند گذشته انحصاری نیستند. با شایعاتی که مایکروسافت می‌خواهد بازی‌هایش را به جای دیگری بیاورد، آیا جنگ کنسول‌ها به پایان رسیده است؟ یک روز، بازیکنان بازی‌های ویدیویی به نوه‌های خود در مورد جنگ بزرگ کنسول‌ها در قرن بیست و یکم خواهند گفت. سه خانواده کنسول قدرتمند برای هر فروش و مزیت ممکن با هم رقابت می کنند. همانطور که اینترنت به یک پلت فرم اجتماعی قدرتمند تبدیل شد، به یک محیط خصمانه برای بازیکنان بازی های ویدیویی تبدیل شد. بازیکنانی که احساس نیاز به دفاع از تصمیمات مشکوک شرکت، از دست دادن یک انحصاری و نقص فنی داشتند. آن‌ها در تمام این مدت از تیراندازی اول شخص انحصاری خود در مواجهه با دیگری حمایت می‌کردند و میم پس از میم تولید می‌کردند که رقابت و بازیکنانی را که از آنها حمایت می‌کردند، تحقیر می‌کردند.

در اوج خود، جنگ کنسول های مدرن دوران سختی بود. بازیکنان فقط نمی توانستند آنطور که می خواهند بازی کنند، از آنها انتظار می رفت که سرباز باشند. از آنها انتظار می رفت که انتخاب های خود را توجیه کنند. با این حال، به نظر می رسد عصر جدیدی در حال طلوع است. خطوط بین این خانواده کنسول ها شروع به محو شدن کرده است. آیا بالاخره صلح به دست آمد یا جنگ کنسول در حال آماده شدن برای مرحله جدیدی است؟

جنگ کنسول های بازی

جنگ کنسول های بازی به دور از یک چیز جدید در دنیای بازی هستند. یکی از برجسته ترین نمونه ها رقابت بین نینتندو و سگا در دهه ۱۹۹۰ است. سگا مدعی شد «آنچه نینتندون نمی کند» را انجام می دهد و کنسول های قدرتمندتری با بازی های بصری چشمگیر برای زمان خود تولید می کند. با این حال، محبوبیت نینتندو و فرنچایزهای آن در نهایت به پیروزی رسید و سگا را به سمت توسعه‌دهنده و ناشر شخص ثالث تبدیل کرد و در نهایت رابطه نزدیکی با نینتندو برقرار کرد.

سونی، یکی از پیشروترین شرکت های مهندسی فناوری و رسانه های جمعی در جهان، فرصت بزرگی را در دنیای بازی های ویدیویی دید. سونی و نینتندو بر روی یک افزونه مبتنی بر دیسک برای سوپر نینتندو با یکدیگر همکاری کردند. پروژه، Super NES CD-ROM، در نهایت لغو شد. سونی که از شکست راضی نبود، دوباره گروه بندی کرد و کنسول خود به نام پلی استیشن را توسعه داد که رقیب اصلی نینتندو ۶۴ شد.

جنگ کنسول های بازی

پیگیری سونی، پلی استیشن ۲، جاه طلبانه بود. نه تنها می‌خواست پیشرو در صنعت بازی‌های ویدیویی باشد، بلکه مرکز رسانه‌های خانگی نیز بود. PS2 دارای ویژگی های جدیدی مانند توانایی پخش سی دی و دی وی دی های صوتی بود. مایکروسافت، غول فناوری رایانه، PS2 را تهدیدی برای صنعت رایانه می‌دید، بنابراین با Xbox به صنعت بازی‌های ویدیویی کنسول پیوست. عنوان Xbox توسط Halo: Combat Evolved منتشر شد که به یکی از تاثیرگذارترین بازی‌های ویدیویی ساخته شده تبدیل شد و نیروی محرکه ای برای موفقیت خانواده کنسول ایکس باکس برای نسل‌های بعدی کنسول باقی ماند. هم سونی و هم نینتندو شوتر اول شخص خود “قاتل هاله” را به موفقیت های متفاوتی دنبال کردند.

کنسول PS2 یک موفقیت بزرگ بود. تا به امروز، این کنسول پرفروش ترین کنسول تمام دوران است. جزر و مد در نسل بعدی تغییر خواهد کرد. نینتندو Nintendo Wii را با بازی کنترل حرکت خود توسعه داد که خانه ای با بازیکنانی در هر سن و پیشینه ای پیدا می کند. ایکس باکس ۳۶۰ مایکروسافت نه تنها یک سال قبل از پلی استیشن ۳ منتشر شد، بلکه ارزان‌تر بود و توسط Xbox Live تکامل‌یافته که دارای بهترین بازی آنلاین در آن زمان بود و همچنین افزوده‌های خلاقانه‌ای مانند دستاوردها، سرلوحه‌ترین آن‌ها بود. با PS3، سونی تصمیمات مشکوکی مانند قیمت اولیه بالای آن و پردازنده Cell گرفت، که توسعه با آن دشوار بود و از آن زمان به بعد، سازگاری با کنسول های پلی استیشن آینده با PS3 را دشوار کرده است. این منجر به ایجاد تفرقه‌انگیزترین نسل کنسول شد و پلی استیشن در جایگاه سوم قرار گرفت.

جنگ کنسول های بازی

برای بازگشت، سونی با کسانی که آنها را آورده بودند – توسعه دهندگان شخص اول آنها – رقصید. توسعه‌دهندگانی مانند Sucker Punch، Media Molecule و Naughty Dog بازی‌های تک‌نفره خارق‌العاده‌ای را در دنیایی که ظاهراً تحت سلطه بازی‌های چندنفره است، تولید کردند. بازی‌هایی مانند inFAMOUS، LittleBigPlanet و Uncharted شخصیت‌های دوست‌داشتنی جدید و داستان‌های جذابی را معرفی کردند و توجه را از ایکس‌باکس ۳۶۰ دور کردند. سونی بعداً سیستم دستاورد خود را در Trophies اضافه کرد، جایی که بازیکنان می‌توانند یک تروفی ویژه، جایزه Platinum، برای جمع‌آوری همه چیز کسب کنند. جام های دیگر در یک بازی پلی استیشن همچنین برتری قوی نسبت به مایکروسافت در ژاپن داشت و فروش بسیار بیشتری نسبت به Xbox 360 در منطقه داشت. با تمام این اتفاقات، یک معجزه رخ داد: PS3 در نهایت فروش بیشتری نسبت به Xbox 360 داشت.

این موفقیت به دو نسل بعدی منتقل شد. پلی استیشن ۴ فروش زیادی نسبت به Xbox One و حتی Wii و Nintendo Wii U داشت. در طول این نسل، مایکروسافت تلاش کرد تا مجموعه‌ای از انحصاری‌های خود را تولید کند تا با انحصاری‌های فن‌آور، سرگرم‌کننده و داستان محور سونی رقابت کند. سری Halo مایکروسافت وارد دوران پرآشوبی شد که دیگر توسط Bungie هدایت نمی شد، و بسیاری از طرفداران مادام العمر Halo نسبت به آینده فرنچایز و میراث آن احساس ناراحتی کردند. ناگفته نماند، ۲K Sports از ژانر سیم کارت بیسبال خارج شد و MLB The Show سونی را تنها سیم کارت بیسبال واقعی در بازار باقی گذاشت.

جنگ کنسول های بازی

وضعیت بازی امروز پیچیده است. پیشرفتی که اکثر بازیکنان از آن استقبال کرده اند این است که به نظر می رسد صنعت در حال حرکت از رقابت شدید است. برای شروع، Crossplay فراوان شده است. توانایی بازی آنلاین نه تنها در یک خانواده کنسول، بلکه در بین خانواده های مختلف هنوز هم سورئال است. برای بازی هایی مانند Fortnite و Street Fighter 6 دیگر مهم نیست که بازیکنان با چه کنسولی بازی می کنند و پایه بازیکنان قوی است. البته، بازیکنان PC ممکن است در مورد معایب بازی در برابر بازیکنان کنسول و بالعکس بحث کنند. هنوز هم پل ها در حال ساختن هستند.مایکروسافت به دنبال خرید توسعه دهندگان و ناشران بزرگ از جمله خرید Activision-Blizzard و همچنین Bethesda Softworks بوده است. با انجام این کار، مایکروسافت می‌تواند اطمینان حاصل کند که آن بازی‌های پرمخاطب همیشه در Game Pass جایی خواهند داشت – باعث ایجاد دردسر جدیدی برای بازیکنانی می‌شود که از انحصاری‌های کنسول متنفرند. در حالی که سونی در خرید توسعه دهندگان چندان تهاجمی نبوده است، خرید بازی های Insomniac و Bungie قابل توجه آنها بود. به علاوه، رابطه نزدیک آنها با Square Enix باعث شده است که بازی های Final Fantasy اخیر مانند Final Fantasy XVI و Final Fantasy VII Rebirth انحصاری کنسول باشند. این موضوع به شایعاتی دامن زده است که سونی ممکن است به دنبال خرید توسعه دهندگان ژاپنی مانند Square Enix و Capcom برای تقویت کتابخانه پلی استیشن پلاس خود در رقابت با Xbox باشد.

آینده بازی دیجیتالی است. بازی های فیزیکی، چه بازیکنان بخواهند و چه نخواهند، در حال حذف شدن هستند و هزینه توسعه بازی ها به شدت افزایش یافته است. معنای بلندمدت این برای خود کنسول ها مشخص نیست. سخت است بگوییم که آیا جنگ‌های کنسول‌ها واقعاً به پایان رسیده است یا سازندگان کنسول‌ها تهدیدی جدید، پیش‌رونده و وجودی را می‌بینند و در موقعیتی قرار می‌گیرند. دنیای بازی ممکن است از وضعیت بازی های مایکروسافت مسخره یا به سادگی ناامید شده باشد، اما کاملاً ممکن است که مایکروسافت آخرین خنده را داشته باشد اگر دیدگاه آینده اش درست باشد. آنها ممکن است در پایان جنگ کنسول ها را شکست دهند، اما می توانند در جنگ های پخش بازی های ویدیویی پیروز شوند. این می تواند منجر به این شود که Xbox در ۱۰ یا ۲۰ سال دیگر برند بازی های ویدیویی غالب باشد و نه پلی استیشن یا نینتندو.

برچسب‌ها:, ,

اشتراک گذاری

دنبال کنید نوشته شده توسط:

عرفان سعید زنوزی

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *