۰

نقد و بررسی فیلم ایستگاه فضایی بین‌المللی I.S.S 2023

نقد و بررسی فیلم ایستگاه فضایی بین‌المللی I.S.S 2023

در یک چرخش جالب سرنوشت، فیلم هیجان‌انگیز «ایستگاه فضایی‌ بین‌المللی» از فضایی که نمادی از همکاری‌های بین‌المللی است، بعد از جنگ هسته‌ای بین آمریکا و روسیه، یک میدان نبرد می‌سازد. نیک شفایر، نویسنده تازه‌کار و گابریلا کاپرثویت، کارگردان فیلم، فرصت‌های زیادی برای ایجاد تنش و خیانت در مدار پایین زمین پیدا می‌کنند و بازیگران را در نقش شخصیت‌هایی قرار می‌دهند که به طور ناگهانی و عجیبی زیر پای خود را خالی می‌بینند.

نقد و بررسی فیلم ایستگاه فضایی بین‌المللی I.S.S 2023

فیلم‌نامه کمی بیش از حد به دنبال تأکید بر مضامین خود است و برخی جلوه‌های ویژه کامپیوتری با بازی قانع‌کننده بازیگران در حال سقوط آزاد همخوانی ندارند، اما هیجان داستان و عملکرد قوی آریانا دبوز در نقش دکتر کیرا فاستر، دانشمند ناسا که اولین هفته وحشتناکی را در شغل جدیدش تجربه می‌کند، باعث می‌شود فیلم به خوبی به پایان برسد.

داستان فیلم فقط روی پرده سینما معنی پیدا می‌کند: زمانی که جهان در زیر آن‌ها با رنگ‌های نارنجی و قرمز ترسناکی می‌سوزد، به فرمانده آمریکایی گوردون بارت (کریس مسینا) و همتای روسی او نیکولای پولوف (کوستا رونین) تقریباً همزمان دستورهای فوق‌سری داده می‌شود تا ایستگاه فضایی بین‌المللی را به نام کشورشان تصرف کنند. این موضوع سؤالات زیادی را درباره وفاداری فضانوردان و وظیفه آن‌ها ایجاد می‌کند، اما این‌ها دغدغه‌های اصلی در فضای تحت فشار که توسط کاپرثویت با دکورهای تنگ و نماهای نزدیک احساسی ایجاد شده است، نیستند.

مقایسه با فیلم «بیگانه» نه با صحنه‌ای دوستانه از صحبت‌های خدمه در سالن غذاخوری شروع می‌شود و نه با آن به پایان می‌رسد. در «ایستگاه فضایی بین‌المللی»، همه افراد حاضر در سفینه می‌توانند با توصیف اش از بیگانه مطابقت داشته باشند: «یک بازمانده، مبرا از وجدان، پشیمانی یا توهم اخلاق».

این مقدمه، یک خط مبنای دلهره برای کار فراهم می‌کند. با وجود این، معرفی فوری فاستر به ایستگاه و وضعیت موجود آمریکایی-روسی با این آگاهی همراه است که هر لحظه آتش‌بازی‌های ویرانگر قاره‌ها رخ خواهد داد. از همان ابتدای فیلم، با عکس‌های لرزان از پرواز فاستر به ایستگاه فضایی در کنار سرباز کهنه‌کار و عجیب و غریب کریستین کمپبل (جان گالاگر جونیور)، اضطراب بر همه چیز چیره است.

قاب‌بندی‌های نیک رمی متیوز، فیلمبردار، از آنجا کمی کمتر تنگ‌ نشانه می‌شود، اما دوربین همچنان بیقرار است و گاهی اوقات آزاردهنده‌ای بی‌وزنی را شبیه‌سازی می‌کند. راحتی و نیروی زمین از شخصیت‌ها و تماشاگران دریغ شده است، که اگر فیلم اینقدر اصرار به یادآوری آن به ما نداشت، تأثیرگذارتر می‌بود. موش‌های CG معلق و وحشت‌زده در مرکز تحقیقات فاستر بار سنگین این استعاره بی‌ظرافت را به دوش می‌کشند. (همچنین مراجعه به پخش‌های مکرر دوربین‌های مداربسته که به ما یادآوری می‌کنند که ایستگاه فضایی، مانند موش‌های سوار بر آن، همیشه تحت نظارت است.)

برای فیلمی که پیچیدگی را روی پیچیدگی انباشته می‌کند هیچ حرفی را نمی‌توان بی‌اهمیت در نظر گرفت و هیچ نقل قولی از باز لایتیر در پرده سوم نمی‌تواند بدون معنی بگذرد. فاستر شاید نتواند به هیچ یک از همکاران جدیدش اعتماد کند، اما می‌توانید مطمئن باشید که آن‌ها درباره استحکام نسبی بند کلید صحبت نمی‌کنند تا فقط کیفیت سوغاتی‌های فروشگاه فضایی بایکنور را تأیید کنند.

نقد و بررسی فیلم ایستگاه فضایی بین‌المللی I.S.S 2023

نقد و بررسی فیلم ایستگاه فضایی بین‌المللی I.S.S 2023

با وجود این، فیلم به‌اندازه کافی درگیری‌های مضطرب و رویارویی‌های متشنج با سلاح‌های موقت را در خود جای داده است تا در طول ۹۵ دقیقه جذاب و گیج‌کننده بماند و بیننده متوجه شود چه کسی زنده می‌ماند (و برای چه چیزی زنده می‌مانند). حضور بازیگران باتجربه سریال‌های تلویزیونی در فیلم به جذابیت آن می‌افزاید. در همین حال، دبوز به عنوان لنگر آرام و حیاتی فیلم عمل می‌کند و نقش تازه‌وارد قابل‌ ارتباطی را بازی می‌کند که در حال پیمایش در پویایی‌های محیط کار است که به طور ناگهانی به هم ریخته است. زمانی که فیلم در آستانه سقوط در ورطه معضلات اخلاقی، معضلات زمان‌دار و نقشه‌های گمراه‌کننده ایستگاه فضایی قرار می‌گیرد، همیشه می‌تواند برای حفظ ثبات به عملکرد دبوز تکیه کند.

نتیجه‌گیری:

فیلم «ایستگاه فضایی بین‌المللی» با تبدیل یک سناریوی بدترین حالت به یک فیلم علمی تخیلی هیجان‌انگیز، از سه فضانورد و کشمکش نیمه‌دلخواه آن‌ها برای کنترل ایستگاه فضایی بین‌المللی در بحبوحه جنگ هسته‌ای در زمین، هیجان‌های زیادی را به وجود می‌آورد. این فیلم بیش از حد توطئه‌آمیز و در پیش‌بینی‌هایش آشکار است، اما دکورهای محدود و سهام بالا به گابریلا کاپرثویت، کارگردان، روش‌های ساده‌ای برای افزایش تنش در یک گروه بازیگران باتجربه به رهبری آریانا دبوز، برنده اسکار، می‌دهد؛ و چه کسی می‌تواند جذابیت چند دور مبارزه بدون جاذبه را انکار کند؟

اشتراک گذاری

دنبال کنید نوشته شده توسط:

بامداد نوروزیان

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *