۰

آشنایی با موسیقی متال و زیرشاخه‌ها

متال یکی از شاخه‌های موسیقی، با احساس‌های شدید و رسا می‌باشد که در اوایل سال‌های ۱۹۷۰ میلادی شکل گرفت.
از ویژگی‌های این شاخه به طور کلی می‌توان به صداها و تم‌ها سنگین و نوازندگی‌های حرفه‌ای و منحصر به فرد اشاره کرد.
در این مطلب قصد داریم به معرفی و بررسی ویژگی‌ها، بندهای تاثیرگذار، زیرشاخه‌ها و تاثیرات فرهنگی موسیقی متال بپردازیم.

گروه موسیقی در حال اجرا

روند تکامل موسیقی متال

ریشه‌های موسیقی متال به اوایل دهه ۷۰ میلادی زمانیکه بندهای چون Black Sabbath و Led Zeppelin و Deep Purple فعالیت خود را روی صداهای سنگین‌تر و تم‌های دارک شروع کردند برمی‌گردد. این فعالیت‌‌ها باعث بوجود آمدن زیرشاخه‌های متنوع و در ادامه جذب فن‌ها و طرفداران خود شد.

ویژگی‌های متمایز موسیقی متال

موسیقی متال از ویژگی‌هایی بهره می‌برد که آن را از سبک‌ها یا ژانرهای دیگر موسیقی مجزا می‌کند:

عناصر موسیقایی:

  • صداهای سنگین (Heavy) و ابرازکننده (Expressive)
  • ساختار موسیقایی پیچیده
  • نوازندگی حرفه‌ای و منحصر به فرد به نوازنده

عناصر متن:

  • موضوعات دارک مانند مرگ، جنگ، و مشکلات شخصی
  • موضوعات فانتزی و اساطیری
  • موضوعات اجتماعی و سیاسی مانند فساد، ناعدالتی و عوامل محیطی

بندهای الهام‌بخش

در طول تاریخ تحول موسیقی متال، بندهایی وجود داشته‌اند که تاثیر الهام‌بخشی در این سبک داشته‌اند. بندهایی چون Black Sabbath با اثر پایه‌ای و ریشه‌ای، متالیکا و Iron Maiden که الهام‌بخش فعالیت بندها و گروه‌های زیادی بوده‌اند.

زیرشاخه‌های مختلف موسیقی متال

موسیقی متال از زیرشاخه‌های متنوعی متشکل است؛ و هر کدام خود دارای زیرشاخه‌های دیگری نیز هستند. در این بخش سعی می‌کنیم به مهم‌ترین و محبوب‌ترین آنها اشاره داشته باشیم.

متال ترش (Thrash Metal)

زیرشاخه‌ای با شاخص سرعت و پرخاشگری که از تمپوهای سریع و آوازهای خروشی در بیان احساسات و موضوعات بهره می‌برد. از بندهای شاخص می‌توان به Slayer، و Megadeth، و Pantera اشاره کرد.

دث متال (Death Metal)

زیرشاخه‌ای با شاخص حجم بالای distortion و آوازهای سنگین (Heavy and Growling) و متفاوت، ساختار موسیقایی پیچیده و غیرقابل پیش‌بینی باعث شده تا دث متال، مرزهای سنگینی در متال را جابجا کند. از بندهای مهم می‌توان به Death، و Immolation، و Cannibal Corpse اشاره داشت.

پاور متال (Power Metal)

ترکیب آوازهای اوج‌گیر، تم‌های حماسی و فانتزی و هماهنگ‌خوانی باعث شده تا موسیقی پاور متال جایگاه متفاوتی در بین زیرشاخه‌های متال را به خود اختصاص دهد.
از بندهای مهم می‌توان Rhapsody، و Blind Guardian، و Dragonforce را نام برد.

پراگرسیو متال (Progressive Metal)

زیرشاخه پراگرسیو با ساختاری پیچیده، هم در کلیات و هم در جزئیات، یکی از زیرشاخه‌های بسیار خلاقانه موسیقی متال محسوب می‌شود. تغییر مداوم ساختارهای زمانی و الهامات فراوان از سبک‌های متنوع باعث بوجود آمدن زیرشاخه‌ای شده که هر کدام از بندها یا گروه‌های آن منحصر به فرد هستند.
از بندهای شاخص میتوان Dream Theater، و Tool، و Gojira را نام برد.

دووم متال (Doom Metal)

در طرفی دیگر، زیرشاخه دووم متال با فضایی اتمسفریک و آرام‌تر از زیرشاخه‌های دیگر، اشاره به موضوعات و احساسات مالیخولیایی باعث شده تا طرفداران خاص خود را همراه داشته باشد. بندهای شاخص موسیقی دووم متال Swallow the Sun، و Type O Negative، و Candlemass اشاره داشت.

بلک متال (Black Metal)

یکی دیگر از زیرشاخه‌های موسیقی متال که با استفاده از تمپوهای سریع، آوازهای خاص فریاد محور و گیتارهای بسیار Distort شده و تاکید بر روی فضاهای موسیقایی اتمسفریک، موضوعات درگیر کننده و فلسفی را در بر می‌گیرد. بندهایی چون Ulver، و Darkthrone، و Shining، و Emperor آلبوم‌هایی بی‌نظیر در این زیرشاخه ارائه می‌کنند.

تاثیرات فرهنگی در ایران

خارج از تاثیراتی که موسیقی متال بر دنیای موسیقی داشته است، تاثیرات فرهنگی بسیاری در سطح دنیا و به ویژه در ایران شایان ذکر هستند.
موسیقی متال در ابعاد مختلف زندگی جوانان ایرانی دیده می‌شود. از تی‌شرت گروه‌های مختلف موسیقی متال تا لباس‌های چرم که بخشی بزرگ از فرهنگ فشن را در این سبک شامل می‌شود.

اشتراک گذاری

دنبال کنید نوشته شده توسط:

حامد زارع پور

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *