۰

HPE Tape Storage: راه حلی ایده آل برای ذخیره سازی داده‌های حجیم

نوار (Tape) یکی از گزینه‌های رایج برای پشتیبان‌گیری از اطلاعاتی است که حجم زیادی دارند و قرار نیست به شکل روزانه به آن‌ها استناد شود. به بیان دقیق‌تر، گزینه مناسبی برای نگه‌داری طولانی مدت اطلاعات به شمار می‌روند. انواع تیپ درایوهای HP به دلیل ظرفیت بالا، هزینه مناسب و قابلیت اطمینان بالایی که ارائه می‌کنند به شدت مورد توجه مراکز داده و سازمان‌های بزرگی مثل بانک‌ها قرار دارند. همچنین، شرکت‌هایی که در حوزه چند رسانه‌ای، ساخت بازی‌ها و تحقیقات علمی به فعالیت اشتغال دارند به صورت روزانه حجم‌ زیادی از اطلاعات را تولید می‌کنند که ذخیره‌سازی آن‌ها روی رسانه‌های رایجی مثل هارد دیسک‌ها مقرون به صرفه نیست. HPE Tape Storage سیستم ذخیره‌سازی ساخته شده توسط شرکت اچ پی است که برای ذخیره‌سازی داده‌ها و اطلاعات در بستر نوارهای مغناطیسی (Tape) استفاده می‌شود. سیستم HPE Tape Storage شامل دستگاه‌های ذخیره‌سازی نوار مغناطیسی، کتاب‌خانه‌های نوار و نرم‌افزارهای مدیریتی HPE Tape Storage یکی از گزینه‌های محبوب در صنعت ذخیره‌سازی داده‌ها است و با استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته به سازمان‌ها اجازه می‌دهد از یک مکانیزم ذخیره‌سازی قدرتمند و مطمئن برای ذخیره‌سازی داده‌ها استفاده کنند.

HPE MSL2024 Tape Library

یکی از رسانه‌های قدرتمندی که در زمینه ذخیره‌سازی اطلاعات در دسترس قرار دارد HPE MSL2024 است. این استوریج به واسطه برخی ویژگی‌ها و مشخصات فنی مورد توجه شرکت‌ها قرار دارد. یکی از ویژگی‌های شاخص این محصول پشتیبانی از پارتیشن‌بندی است. فرآیند پارتیشن‌بندی روی استوریج را می‌توان به شکل Partitioned Library انجام داد. به طور کلی در کتابخانه‌های MSL به ازای هر درایو امکان پیکربندی یک پارتیشن وجود دارد، از این‌رو اگر دو درایو داشته باشیم امکان پارتیشن‌بندی دو درایو در اختیارمان قرار دارد. پارتیشن‌بندی فرآیند مدیریت و سازمان‌دهی اطلاعات به بهترین شکل انجام شود. دومین ویژگی فنی استوریج فوق پشتیبانی از درایوهای LTO-9 Ultrium 45000، LTO-8 Ultrium 30750، LTO-7 Ultrium 15000 و LTO-6 Ultrium 6250 است. بسته به نوع رسانه نصب شده روی استوریج به ظرفیت ذخیره‌سازی ۱.۰۸ پتابایت (LTO-9) در حالت فشرده‌سازی ۲.۵:۱ دسترسی خواهید داشت. سرپرستان شبکه می‌توانند از طریق رابط کاربری قدرتمندی که اچ‌پی در اختیارشان قرار می‌دهد از راه دور به مدیریت استوریج بپردازند. نرخ انتقال اطلاعات استوریج برابر با ۲.۱۶ ترابایت در ساعت است (۲xLTO-9) است. حداکثر درایو (Upgrade Kit) برابر با ۲ عدد و حداکثر اسلات‌های کارتریج دستگاه فوق برابر با ۲۴ عدد است. این استوریج از رابط‌های میزبانی ۸ گیگابیت بر ثانیه کانال فیبر، ۶ گیگابیت بر ثانیه SAS در درایوهای LTO-6، LTO-7 و LTO-8 و ۱۲ گیگابیت بر ثانیه SAS روی درایوهای LTO-9 پشتیبانی می‌کند. همچنین، از الگوریتم رمزنگاری AES 256-bit پشتیبانی می‌کند این استوریج دو یونیتی وزنی معادل ۱۴.۹ کیلوگرم داردو بدون درایو به فروش می‌رسد.

HPE MSL3040 Tape Library

یکی دیگر از استوریج‌های قدرتمند شرکت اچ پی است که پتانسیل عظیم و بالایی برای ذخیره‌سازی داده‌ها دارد و همگام با گسترش روزافزون فناوری‌های نوظهور مثل ۵G، هوش مصنوعی، یادگیری ماشین و اینترنت اشیا به کسب و کارها اجازه می‌دهد به دقیق‌ترین شکل ممکن به ذخیره‌سازی داده‌هایی بپردازند که قرار است در ارتباط با کاربردهایی مثل آموزش مدل‌های هوشمند مورد استفاده قرار گیرند. هنگامی که صحبت از تحول دیجیتال به میان می‌آید، شرکت‌ها با چالش‌های مختلفی روبرو هستند که یکی از آن‌ها دستیابی به یک رسانه ذخیره‌سازی انعطاف‌پذیر و مقیاس‌پذیر است که عملکرد بهینه‌ای در زمینه ذخیره‌سازی داده‌ها داشته باشد. کتابخانه نواری HPE StoreEver MSL3040 مقیاس‌پذیر است، تراکم فضای ذخیره‌سازی بالایی دارد که گسترش‌پذیری و انعطاف‌پذیری بالایی آن‌را با هدف پاسخ‌گویی به نیازهای مختلف سازمان‌ها افزایش می‌دهد. این استوریج بر پایه طراحی ماژولار و استفاده مجدد از کیت‌های درایو HPE StoreEver MSL LTO اجازه می‌دهد تا ۲۸.۸ پتابایت اطلاعات (۶۴۰ slots LTO-9 compressed 2.5:1) را ذخیره‌سازی کنید. همین مسئله باعث شده به گزینه مناسبی برای ذخیره‌سازی طولانی‌مدت داده‌ها تبدیل شوند. با توجه به این‌که استوریج‌های نواری بر مبنای راه‌حل شکاف هوایی (air-gapped) توسعه پیدا می‌کنند گزینه مناسبی برای مقابله با تهدیدات مختلف سایبری به ویژه باج‌افزارها هستند. چراکه میتوان بعد از کپی کردن اطلاعات کارتریج را از دستگاه Tape خارج کرد و در محل امنی باشرایط محیطی مناسب نگهداری کرد . از از ویژگی‌های فنی این استوریج باید به پشتیبانی از ۲۸.۸ پتابایت ظرفیت ذخیره‌سازی از طریق نصب درایوهای LTO-9 بر مبنای مکانیزم فشرده‌سازی ۲.۵:۱، نرخ انتقال ۷۲.۴۵ ترابایت بر ساعت، ۴۰ اسلات برای نصب کارتریج، مبتنی بر رابط هاست ۸ گیگابیت بر ثانیه کانال فیبر، ۶ گیگابیت بر ثانیه مبتنی بر رابط SAS (LTO-6, LTO-7,LTO-8)، ۱۲ گیگابیت بر ثانیه SAS(LTO-9) است.

HPE MSL6480 Tape Library

اگر به دنبال استوریج کارآمد و سطح بالایی از اچ پی هستید که پاسخ‌گوی نیازهای کاری در ارتباط با ذخیره‌سازی داده‌ها باشد، از مقیاس‌پذیری، تراکم و عملکرد بالا پشتیبانی کند و اجازه دهد اطلاعات را برای مدت زمان طولانی نگه‌داری کنید، HPE MSL6480 Tape Library محصولی است که نیاز به آن دارید. استوریج فوق نیز همانند سایر استوریج‌های اچ‌پی بر مبنای اصل air-gapped ساخته شده است و قادر است به سازمان‌ها در برابر حملات بدافزاری و باج‌افزاری کمک کند. این استوریج که نرخ انتقال اطلاعات آن ۱۱۳.۴ ترابایت بر ساعت با نرخ فشرده‌سازی ۲.۵:۱ است، توانایی پشتیبانی از ۴۵ ترابایت تا ۲۵.۲ پتابایت اطلاعات را در شرایطی دارد که از LTO-9 استفاده کنید. این استوریج سطح بالا از رابط هاست ۸ گیگابیت بر ثانیه کانال فیبر، رابط ۶ گیگابیت بر ثانیه SAS(LTO-6,LTO-7,LTO-8) به همراه رابط ۱۲ گیگابیت بر ثانیه SAS(LTO-9) پشتیبانی می‌کند. بدون شک یکی از مزایای شاخص استوریج فوق، پشتیبانی از فناوری LTO-9 است که امکان استفاده از رابط SAS را فراهم می‌کند که سرعت آن دو برابر بیشتر از SATA 3.0 است. همان‌گونه که اشاره کردیم، حداکثر نرخ انتقال اطلاعات این استوریج برابر با ۱۱۳.۴ ترابایت بر ساعت است و به لطف استفاده از الگوریتم‌های فشرده‌سازی سطح بالا قادر است حجم زیادی از اطلاعات را نگه‌داری کند. تعداد اسلات‌های دستگاه برابر با ۸۰ عدد کارتریج و حداکثر تعداد درایوها ۶ عدد است. علاوه بر این، کارشناسان شبکه امکان اتصال ۶ اUpgrade Kit را به استوریج فوق دارند که مقیاس‌پذیری تعداد کارتریج از ۸۰ تا حداکثر ۵۶۰ کارتریج در کتاب‌خانه را ارائه می‌دهند. نکته مهمی که باید در ارتباط با استوریج فوق به آن دقت کنید این است که اگر از LTO-8، LTO-7 و LTO-6 استفاده کنید باید از رابط کاربری SAS برابر با ۶ گیگابیت بر ثانیه استفاده کنید، اما اگر مشکلی از بابت‌ هزینه‌ها نداشته باشید LTO-9 از رابط SAS برابر با ۱۲ گیگابیت بر ثانیه بدون مشکل پشتیبانی می‌کند. از ویژگی‌های فنی استوریج فوق باید به ظرفیت ذخیره‌سازی با نرخ فشرده‌سازی ۲.۵:۱، پشتیبانی از رابط کانال فیبر بومی ۸ گیگابیتی به همراه SAS (6/12 GB/sec)، سازگار با سرورهای رک‌مونت و ایستاده اچ‌پی و پشتیبانی از رمزنگاری AES 256-bit اشاره کرد.

HPE StoreEver LTO-9 Ultrium 45000 External Tape Drive

یک استوریج کارآمد برای شرکت‌ها و سازمان‌هایی است که نیازمند یک رسانه ذخیره‌سازی با ظرفیت بالا هستند که طراحی کاربرپسندی داشته باشد و فضای کمی را اشغال کند. این استوریج نواری به لطف اشغال فضای کم فیزیکی و پشتیبانی از ظرفیت‌های بالای ذخیره‌سازی مورد استقبال شرکت‌های فعال در حوزه چندرسانه‌ای است. هنگامی که استوریج فوق را خریداری می‌کنید، قادر هستید از نرم‌افزار HPE StoreOpen به همراه LTFS استفاده کنید که یک درایو مجازی برای دسترسی به کارتریج‌ها به منظور ذخیره‌سازی و بازیابی اطلاعات در اختیارتان قرار می‌دهد. پشتیبانی از نسل نهم فناوری LTO به این معنا است که ما استوریجی در اختیار داریم که از رابط‌های SAS با سرعت ۱۲ گیگابیت بر ثانیه پشتیبانی می‌کند و ظرفیت ذخیره‌سازی ۴۵ ترابایتی را در اختیار ما قرار می‌دهد که چند برابر بیشتر از رسانه‌های رایج مکانیکی مثل هارد دیسک‌ها است. سرعت انتقال اطلاعات استوریج در حالت بومی برابر با ۳۰۰ مگابایت بر ثانیه است که سرعت و ظرفیتی بالاتر از LTO-8 ارائه می‌کند. همچنین، با انواع مختلف سرورهای اچ پی سازگاری دارد. استوریج فوق را باید یکی از خوب و قدرتمند بازار توصیف کرد که راه‌کاری ایمن و مطمئن برای نگه‌داری از اطلاعات در اختیار ما قرار می‌دهد و اجازه می‌دهد با خیال آسوده استوریج را به میزان‌ها متصل کنیم و به شکل یک درایو محلی از آن استفاده کنیم. درایوهای LTO به لطف فناوری LTFS سرنام Linear Tape-Open که فناوری پرکاربرد در ارتباط با ذخیره‌سازی داده‌ها در نوارهای مغناطیسی است، دسترسی به ظرفیت‌های بالا را امکان‌پذیر می‌کنند تا شرکت‌های کوچک تا متوسط بتوانند به آرشیو اطلاعات برای مدت زمان طولانی بپردازند. کارشناسان شبکه می‌توانند از طریق به کارگیری نرم‌افزارهایی مثلHPE StoreOpen و HPE StoreEver TapeAssure به اطلاعات دقیقی مثل تعداد دفعات دسترسی و سایر ویژگی‌های مرتبط با داده‌های ذخیره شده در نوارهای LTO دسترسی پیدا کنند.

HPE StoreEver LTO-9 Internal Tape Drive

یکی دیگر از استوریج‌های خوش‌ساخت شرکت اچ‌پی است که برای کسب و کارهای کوچک طراحی شده است. این استوریج توانایی پشتیبانی از نسل نهم فناوری LTO را دارد و قادر به پشتیبانی از حداکثر ۴۵ ترابایت فضای ذخیره‌سازی با نرخ فشرده‌سازی ۲.۵:۱ است. همچنین، سرعت انتقال استوریج فوق برابر با ۳۰۰ مگابایت بر ثانیه است که دستیابی به این سرعت به لطف رابط SAS با سرعت ۱۲ گیگابیت بر ثانیه امکان‌پذیر شده است. پشتیبانی از رابط SAS با سرعت ۱۲ گیگابیت بر ثانیه، سرعت انتقال ۳۰۰ مگابایت بر ثانیه در حالت بومی و دستیابی به ظرفیت ذخیره‌سازی ۴۵ ترابایت در حالت فشرده را باید از ویژگی‌های شاخص محصول فوق توصیف کنیم. پشتیبانی از کارتریج‌های ۴۵ ترابایت به معنای صرفه‌جویی قابل ملاحظه در فضای فیزیکی و هزینه‌های خرید است. کافی است این ظرفیت را با خرید هارد دیسک‌های چهار ترابایتی مقایسه کنید تا ببینید هزینه تمام شده و فضای اشغال شده کدامیک از این رسانه‌ها بیشتر است. این استوریج از الگوی رمزنگاری AES 256-bit پشتیبانی می‌کند، بنابراین نگرانی از بابت دسترسی غیرمجاز به اطلاعات وجود ندارد. استوریج فوق با سرورهای HPE ProLiant DL servers، HPE ProLiant ML servers، HPE Integrity servers، HPE 9000 servers، HPE Apollo شرکت اچ پی سازگار است، از این‌رو مشکلی از بابت به کارگیری استوریج فوق همراه با سرورهای مذکور وجود ندارد.

اشتراک گذاری

دنبال کنید نوشته شده توسط:

عرفان سعید زنوزی

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *