۰

چگونه لکه آدامس را از روی فرش پاک کنیم ؟

چگونه لکه آدامس را از روی فرش پاک کنیم ؟

فرش‌ها یکی از لوازم ارزشمند در خانه هستند. این لوازم ارزشمند هر روز استفاده می‌شوند و ممکن است با انواع لکه‌ها آلوده شوند. یکی از لکه‌هایی که ممکن است بر روی فرش ایجاد شود لکه آدامس است. این لکه جزو لکه‌هایی است که در صورت رعایت اصول اولیه به راحتی قابل پاک شدن است. در صورتیکه لکه به طور کامل با روش‌های خانگی پاک نشد بهتر است از یک خدمات قالیشویی تهران ، کرج و یا هر شهر دیگری که در آن هستید استفاده کنید و از استفاد از شوینده‌های قوی و روش‌های خاص خودداری کنید. زیرا ممکن است به فرش شما آسیب وارد کنند.

روش‌های پاک کردن آدامس از روی فرش

استفاده از یخ

یکی از روش‌های کاربردی جامد کردن آدامس با سرما و سپس برداشتن آن از فرش است. برای شروع، باید یک تکه یخ را از فریزر بیرون بیاورید و درون یک کیسه پلاستیکی بریزید. سپس کیسه را روی لکه آدامس روی فرش بگذارید. این کار باعث سفت ترشدن آدامس و تبدیل آن به جامد می‌شود. اجازه دهید به مدت ۱۵ تا ۳۰ دقیقه (تا زمانی که آدامس کاملاً سرد و جامد شود) کیسه یخ روی لکه بافی بماند. بعد از آنکه آدامس جامد شد، با استفاده از یک چاقوی کند و یا کار بانکی یا هروسیله مشابه دیگری آدامس را از روی فرش بردارید.

سپس باقی‌مانده‌ی آدامس را با استفاده از مقدار بسیار کمی مایع ظرفشویی یا محلول شوینده ملایم پاک کنید. توجه داشته باشید که درصورتیکه از شوینده‌های صنعتی استفاده می‌کنید شوینده ها ph خنثی داشته باشند. شوینده های اسیدی و بازی به الیاف فرش آسیب وارد می‌کنند. سپس فرش را ابکشی کرده و شوینده‌را از فرش خارج کنید. و در نهایت فرش را به خوبی خشک کنید تا از رشد قارچ یا بوی نامطبوع جلوگیری شود.

استفاده از یخ برای پاک کردن آدامس از فرش معمولاً مؤثر است، اما به دقت عمل کنید و از وسایل نوک تیز برای برداشتن آدامس استفاده نکنید تا به فرش آسیبی وارد نشود. در صورتی که لکه پاک نشد بهتر است از خدمات قالیشویی اکباتان و یا هر منطقه دیگری که در آن زندگی می‌کنید استفاد کنید.

استفاده از سرکه

یکی دیگر از راه‌ها برای پاکسازی لکه آدامس از روی فرشاستفاده از سرکه است. برای این منظور بهتر است سرکه دستمال تمیزی را به سرکه اغشته کنید و بر روی لکه آدامس بگذارید. حداقل دقیقه به آن زمان دهید. سپس بوسیله چاقو به ارامی آدامس را پاک کنید. در صورتی که لکه به طور کامل پاک نشد می‌توانید از محلول مایع ظرفشویی کمک بگیرید تا آدامس کاملا پاک شود. توجه داشته باشید که بعد از پاکسازی لکه فرش را آبکشی و خشک کنید تا مایع ظرفشویی و سرکه در بین الیاف آن باقی نماند. استفاده از شوینده‌های خانگی برای رفع لکه‌ها از روی فرش بسیار متداول است. این شوینده‌ها به طور معمول به فرش آسیبی وارد نمی‌کنند بنابراین کاملا مناسب هستند.

استفاده از سشوار

استفاده از سشوار برای پاک کردن لکه آدامس از فرش یکی از روش‌های مؤثر است. این روش بر مبنای اصول گرما و انتقال لکه به یک کاغذ یا دستمال است. برای شروع، باید یک سشوار (با تنظیمات گرما و سرعت مناسب) و کاغذ جذب کننده (مثل کاغذ روزنامه یا دستمال پارچه‌ای) آماده کنید. سشوار را روشن کرده و روی لکه بگیرید. پس از اینکه ادامس نرم شد با استفاده از یک قطعه از کاغذ یا دستمال پارچه‌ای آدامس را به طور ملایم فشار دهید تا به دستمال یا کاغذ بچسبد اگر لکه آدامس همچنان باقی بماند، ممکن است نیاز به تکرار این مرحله داشته باشید.

پس از اینکه آدامس به کاغذ جذب شد، هر باقی‌مانده‌ای از آدامس را با استفاده از مقدار بسیار کمی مایع ظرفشویی در ترکیب با سرکه و آب یا محلول شوینده مناسب و ملایم پاک کنید. سپس فرش را آبکشی کنید تا شوینده از بین الیاف فرش خارج شود. پس از پاک کردن لکه، فرش را به خوبی خشک کنید تا از رشد قارچ یا بوی نامطبوع جلوگیری شود.

استفاده از الکل

برای پاک کردن لکه آدامس از فرش می توانید از الکل استفاده کنید. برای شروع، نیاز به مقداری پنبه و الکل دارید. قبل از استفاده از الکل بر روی لکه آدامس، تست کنید که فرش ما امکان پاکسازی با الکل را دارد تا از اثرات مخرب الکل بر فرش جلوگیری شود. در صورتی که امکان پاک کردن فرش بوسیله الکل وجود داشت مقداری کمی از الکل را روی پنبه بریزید و آن را بر روی لکه آدامس بگذارید. حداقل ۱۰ دقیقه زمان دهید تا پنبه روی آدامس باقی بماند. سپس بوسیله یک چاقو و یا کارت اعتباری آدامس را از روی فرش جدا کنید. درصورتی که فرش به طور کامل پاکسازی نشد این مرحله را چند بار تکرار کنید. سپس بوسیله یک شوینده مناسب برای فرش باقی مانده‌ی آدامس را از روی فرش پاکسازی کنید.

بعد از پاکسازی لکه آدامس فرش را آبکشی و خشک نمایید تا مواد شوینده در بین الیاف فرش باقی نماند و باعث ایجاد بوی نامطبوع و پوسیدگی در فرش نشود. با دقت عمل کنید تا به فرش آسیبی وارد نشود و تمام محلول‌ الکل به خوبی از فرش پاک شود. اگر لکه بزرگ است و با روش‌های معمول پاک نشد به جای استفاده از روش‌های ابتکاری بهتر است از یک قالیشویی معتبر کمک بگیرید.

بهترین قالیشویی تهران

انتخاب یک مجموعه قالیشویی معتبر و حرفه‌ای می‌تواند شما را در پاک کردن انواع لکه از فرش یاری کند. همچنین برای حفظ سلامت فرش‌هایتان انتخاب یک قالیشویی خوب بسیار مهم است و مانع از ایجاد اسیب‌هایی نظیر پارگی فرش، پوسیدگی، تغییر رنگ، شکستگی فرش و… می‌شود. قالیشویی خوشنام تهران یکی از معتبرترین مجموعه‌های قالیشویی در در تهران است که خدمات متنوعی در زمینه شستشوی انواع فرش دستبافت، ماشینی، تابلوفرش، فرش ابریشم و گل ابریشم، شستشوی انواع مبلمان استیل و راحتی، رفوگری و لکه بری انواع فرش را ارائه می‌دهد. این مجموعه خدمات قالیشویی پونک ، المپیک، شهران، تهرانسر، اکباتان، غرب تهران، ورداورد، مهرآباد، جنت آباد و…. را با بالاترین کیفیت و قیمتی مقرون به صرفه ارائه می‌کند.

الیشویی خوشنام تهران با بکارگیری تجهیزات مدرن و حرفه‌ای، پرسنل مجرب و شوینده‌های استاندارد بالاترین کیفیت خدمات قالیشویی را در تهران ارائه می‌کند.

رپورتاژ آگهی

اشتراک گذاری

دنبال کنید نوشته شده توسط:

تحریریه کنترل امجی

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *