0

حقایقی تکان دهنده در مورد پلاستیک در جهان

حقایقی تکان دهنده در مورد پلاستیک در جهان

اگر یک نگاه دقیق به اطراف خود بیندازید متوجه خواهید شد که بسیاری از لوازم و اشیای اطرافتان از پلاستیک است که همین خود نشان می دهد که تا چه اندازه استفاده دارد و زندگی ما آدم ها به آن وابستگی پیدا کرده است.

در دنیایی زندگی می کنیم که به ازای هر انسان مقادیر بسیار زیادی پلاستیک وجود دارد، اگر چه این پلاستیک ها به کار گرفته می شوند اما در آینده ای نه چندان نزدیک معزلی برای محیط زیست خواهند بود و به آن آسیب های جبران ناپذیری خواهند رساند.

برای این که بیشتر با پلاستیک ها آشنایی پیدا کنید در ادامه این متن به حقایقی تکان دهنده در موردشان اشاره خواهیم کرد تا بسیار بیشتر از قبل بدانید که با چه چیزی طرف هستید، بلکه آگاهی بیشتر شما از وضعیت موجود به رفع این مشکلات کمک کند.

 

تولید پلاستیک روند افزایشی دارد: متاسفانه علیرغم این که ثابت شده است که پلاستیک چه ضررهایی برای محیط زیست جهان دارد اما بسیاری از کشورها مثل چین، آمریکا و بعضی از دولت های اروپایی همچنان برای سود بیشتر این ماده را هر روز بیشتر از قبل تولید می کنند.

پشت پرده واقعی افزایش تولید پلاستیک سودهای کلانی است که سیاستمداران فاسد نمی توانند از آن دست بکشند و سیاست کثیفی را در بسته بندی محصولات در پیش گرفتند، در حقیقت تولید بیشتر پلاستیک با فروش بیشتر نفت به پتروشیمی ها رابطه مستقیم دارد و برای همین دولت ها از این صنعت حمایت می کنند.

طبق گزارشاتی که به دست ما رسیده است بسیاری از ضررهایی که این ماده دارد و توسط بعضی از پژوهشگران ثابت شده است همچنان به گوش مردم دنیا نمی رسد، پشت پرده کنترل کردن اخبار مربوط به پلاستیک پتروشیمی های بزرگ نفتی هستند که سودشان بی خبری مردم دنیا است.

این شرکت ها بزرگ و گاها چند ملیتی برای این که اخبار ضررهای پلاستیک را به حاشیه ببرند گاها پول های کلانی به سیاستمداران فاسد و رسانه های وابسته به خود می دهند تا پلاستیک را بیشتر از قبل برای آنها تبلیغ نمایند.

تا زمانی که وضعیت به این صورت باشد این حقیقت تکان دهنده که روزی دنیا در دریایی از پلاستیک غرق خواهد شد تغییر نخواهد کرد، اگر دنیا امروز جلوی این مشکل را نگیرد ممکن است در آینده دیگر موجودی تحت عنوان انسان بر روی این سیاره قدم نزند.

بازیافت یک راه مقابله با معضل زباله پلاستیک:

بازیافت پلاستیک تقریبا چند دهه است که در دنیا به عنوان یک راه برای جلوگیری از افزایش زباله پلاستیکی به کار گرفته می شود، با توجه به حجم زباله پلاستیکی ای که وجود دارد این راهکار تا توسط تمامی کشورها مورد استفاده قرار نگیرد به طور قطع موثر نخواهد بود.

کشور آلمان با بازیافت 56 درصد از زباله های پلاستیکی خود جایگاه نخست را در این زمینه در اختیار دارد، به طور کل بازیافت موجب می شود تا حد زیادی بتواند محیط زیست خود را از شر این ماده سمی و تجزیه ناپذیر نجات دهد.

البته کشورهای دیگری هم مثل اتریش و کره جنوبی نیز هستند که همین سیاست را پیش گرفته اند تا بتوانند با این معضل مقابله کنند اما تا زمانی که کشورهای بزرگ تولید کننده پلاستیک مثل چین و آمریکا نیز بدین صورت عمل نکنند احتمال موفقیت سیاست بازیافتی پایین است.

کشورهایی مثل آلمان هر چقدر هم به خوبی در این زمینه عمل کنند اما دیگر کشورها تا مسئله بازیافت را جدی نگیرند باز هم اقیانوس ها مملو از زباله های پلاستیکی خواهد شد و همچنان یگانه محیط زیست انسان ها در معرض خطر نابودی خواهد بود.

اگرچه بازیافت پلاستیک برای رفع معضلات مربوط به آن به کار گرفته می شود ولی از این حقیقت تکان دهنده نمی توان عبور کرد که تولید پلاستیک بازیافتی مصرف آب زیادی دارد، همین مورد به تنهایی جهان ما را که با بحران منابع آبی مواجه است می تواند به نابودی بکشاند.

شاید بهترین سیاست این باشد که کشورها در کنار بازیافت زباله بر روی فرهنگ مصرفی خود کار کنند و پلاستیک ها تجزیه پذیر تولید نمایند تا سیاست بازیافت پلاستیک موثر واقع شود و دنیای ما از خطر نابودی ای که در معرضش قرار گرفته است نجات یابد.

نابودی موجودات به خاطر معضل پلاستیک:

حقیقت دیگر تکان دهند در مورد پلاستیک این است که باعث نابودی موجودات زیادی از جمله حیوانات، گیاهان و دیگر چیزها شده است و همچنان این روند نابودی به خاطر افزایشی بودن تولید پلاستیک ها ادامه دارد و هر سال بر شدتش افزوده می شود.

از حدود بیش از صد سال پیش که پلاستیک توسط انسان کشف شد و برای راحتی بیشتر در بسیاری از امور به کار گرفته شد تا به امروز موجب نابودی بسیاری از موجودات شد که دیگر هیچ اثری از آنها در دنیای مکا باقی نمانده است.

پلاستیک هایی که به عنوان زباله در طبیعت جنگل ها یا بستر دریاها رها می شوند بعد از مدتی از خود سم های خطرناکی ساطع می کنند، این سم ها به خاک و آب نفوذ می کند و موجوداتی را که در آن حوالی هستند تحت تاثیر قرار می دهد.

بسیاری از گونه های گیاهی و جانوری از همین زباله های پلاستیکی که در محیط های طبیعی رها شد تاثیر گرفتند و به مرور زمان دچار انقراض شدند تا دیگر هیچ اثری به جز چند نمونه عکس از آنها در دنیای ما باقی نمانده باشد.

راه های رفع معضل پلاستیک:

تنها چهار راه برای رفع معضل زباله های پلاستیکی در جهان وجود دارد، این راه ها هیچ کدام امروزه نتوانسته اند کارایی خود را به نمایش بگذارند که همین مساله موجب شده تا هر ساله مشکلات بیشتری سر راه دنیا برای مقابله با پلاستیک ها قرار بگیرد.البته در این بین شرکت هایی هستند که با استفاده از مواد اولیه ی مرغوب و تجدیدپذیر و با تولید محصولاتی پرکاربرد مثل گالن 20 لیتری و بطری نیم لیتری که از جمله مخصولات پلاستیکی پر تقاضا می باشد را به نحو احسن تولید می کنند و با محیط زیست نیز دوستی جدایی ناپذیر دارند.

این چهار راه عبارتند از تبدیل پلاستیک به سوخت، بازیافت، رها کردن در طبیعت و کاهش تولید که هر کدام از آنها مشکلات مربوط به خود را دارند، شاید بهترین گزینه همان بازیافت باشد که متاسفانه آن هم زیاد جدی توسط کشورها تلقی نمی شود.

البته یک راه دیگر هم در سالیان اخیر توسط بعضی از تولید کنندگان در پیش گرفته شد که تولید پلاستیک های زیستی می باشد، ولی با توجه به این که هنوز در ابتدای راه قرار دارد تاثیر چندانی بر روی این معضل نتوانسته بگذارد.

به نظر می رسد اگر دنیا بر روی این پروژه یعنی تولید پلاستیک زیستی سرمایه گذاری کند معضل پلاستیک تا حد بسیار زیادی رفع شود و در طولانی مدت به انسان ها کمک کند تا بتوانند محیط زیست طبیعی خود را از شر این ماده سمی حفظ نمایند.

البته در مسئله جدی گرفتن تولید پلاستیک های زیستی باید سازمان های جهانی مثل سازمان ملل و بهداشت جهانی ورود پیدا کنند تا کشورها مجبور شوند از این پروتکل برای تولید پلاستیک استفاده نمایند تا مشکلات زیستی ای که برای جهان پیش آمده است رفع شود و زندگی همچنان بر روی این کره خاکی جریان داشته باشد.

 

در آخر لازم به ذکر است که شرکت زرپلاست با سال ها تجربه در زمینه تولید لوازم پلاستیکی یکبار مصرف و خانگی آمادگی دارد تا آنها را برای شما مشتریان عزیز به آدرستان ارسال نماید. برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر با شماره های واحد پشتیبانی ما تماس حاصل فرمایید.

توجه: این مطلب صرفا جنبه تبلیغاتی داشته و سایت تک کنترل هیچ مسئولیتی را در رابطه با آن نمی‌پذیرد.

اشتراک گذاری

دنبال کنید نوشته شده توسط:

تحریریه کنترل امجی

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *