0

قدم به قدم مهاجرت به کانادا

قدم به قدم مهاجرت به کانادا

یکی از رایج‌ترین سوالات در پروسه مهاجرت به کانادا این است که “برای مهاجرت به کانادا از کجا شروع کنم؟” پاسخ این سوال بستگی به روشی که برای مهاجرت انتخاب می‌کنید، دارد. برای هر روش، شرایط متفاوتی باید داشته باشید. در نتیجه اولویت‌ها و قدم‌هایی که باید بردارید هم متفاوت است.

متقاضی باید قدم به قدم در راه مهاجرت اقدام کند، از تحقیق و بررسی درباره روش‌های مهاجرتی موجود و انتخاب بهترین روش مهاجرت، متناسب با شرایط خودتان شروع کنید. در مرحله بعدی اقدام به فراهم کردن شرایط و مدارک مورد نیاز برای مهاجرت نمایید.

مهاجرت به کانادا از طریق شش مسیر اصلی کاری، تحصیلی، سرمایه گذاری، تولد، ازدواج و پناهندگی امکان پذیر است. شرایط مهاجرت به کانادا بستگی به مسیر انتخابی شما دارد ولی اغلب روش‌های مهاجرت به کانادا نیازمند مدرک زبان، مدرک دانشگاهی، دارا بودن شرایط سنی تعیین شده و تمکن مالی، می‌باشند.

شرایط مهاجرت به کانادا

هر یک از روش‌های مهاجرتی، شرایط اولیه متفاوتی دارد که بسته به نوع روش فرق دارد و قوانین و مدارک خاصی برای هر کدام از این روش‌ها وجود دارد.

از مهم‌ترین شرایط عمومی که برای مهاجرت به کانادا حائز اهمیت است، می‌توان به سن، مدرک تحصیلی، مدرک زبان انگلیسی، گواهی سلامت متقاضی، شرایط سابقه کار و تمکن مالی اشاره کرد. برخی از این فاکتورها در بعضی از روش‌ها بسیار مهم هستند و در برخی دیگر اهمیتی ندارند.

کشور کانادا قوانین جدیدی را برای ایرانیان وضع نموده، براساس این قوانین افرادی که ویزای توریستی کانادا را دارند قادر می‌باشند این ویزا را به ویزای کاری 3 ساله این کشور تبدیل نمایند. همچنین افراد با سه سال کار در این کشور امتیاز خوبی کسب کرده و پس از اتمام این سه سال احتمالاً قادر می‌باشند برای اسکیلد ورکر کانادا یا روش‌های دیگر اقدام نمایند و اقامت دائم این کشور را اخذ نمایند.

مهاجرت از طریق تحصیل

در سال‌های اخیر مهاجرت تحصیلی به کانادا یکی از روش‌های اصلی و پرطرفدار مهاجرت به کانادا بوده است و قرار است در سال ۲۰۲۳ برای بیش از نیم میلیون دانشجوی جدید ویزای تحصیلی صادر شود. کانادا با استانداردهای بالای آموزشی محیطی مناسب برای تحصیل و اقامت دائم است.

از جمله مزیت‌های بارز اخذ ویزای تحصیلی کانادا این است که شخص متقاضی می‌تواند بلافاصله پس از فارغ‌التحصیل شدن ویزای کار کانادا را دریافت کند و مشغول به کار شود. حتی شخص در همان زمان تحصیل خود با توجه به مزیت برخورداری از حق کار، می‌تواند هفته‌ای ۲۰ ساعت مشغول به کار شود و برای خود و خانواده‌اش کسب درآمد کند. شرایط لازم برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا به شرح زیر است:

 • داشتن پذیرش تحصیلی از یک دانشگاه یا موسسۀ آموزشی مورد تاًیید (DLI)
 • گواهی اثبات تمکن مالی و توانایی پرداخت شهریه تحصیلی و هزینه زندگی حداقل برای یک سال
 • مدارک شناسایی
 • مدرک زبان انگلیسی یا فرانسه
 • متقاعدکردن آفیسر برای ترکِ کانادا بعد از اتمام تحصیل
 • شرط سن

مهاجرت کاری به کانادا

در صورتی که شما بخواهید از طریق تخصص و مهارت خود به کانادا مهاجرت کنید و یا به دنبال کار در کانادا هستید، روش مهاجرت کاری به کانادا را به شما پیشنهاد می‌کنیم. کانادا با کمبود نیروی کار مواجه است، به همین دلیل بخش زیادی از نیاز خود به نیروی کار را از طریق مهاجران تامین می‌کند.

کشور کانادا به دلیل داشتن فرصت‌های شغلی فراوان و سطح آموزشی بالا همواره مورد توجه متقاضیان مهاجرت در سراسر دنیا بوده است. به عبارتی با داشتن هر شغل، تخصص و مهارتی می‌توان در این کشور با توجه به نیاز گسترده این کشور به نیروی کار صاحب حرفه شد.

باید توجه کنید که در این روش، شرایطی چون سابقه کار، تحصیلات، مدرک زبان و سن افراد مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. همچنین برای اخذ این نوع ویزا، ارائه مدارکی چون گذرنامه، مدارک شغلی و تحصیلی، گواهی سلامت، عدم سوء پیشینه و فرم‌های مربوطه تکمیل شده ضروری است. در حالت کلی مهاجرت کاری به کانادا از 2 طریق قابل انجام است:

 • مهاجرت از طریق جاب آفر یا همان پیشنهاد شغلی
 • مهاجرت کاری از طریق اکسپرس اینتری

مهاجرت کاری از طریق جاب‌آفر کانادا

یکی از متداول‌ترین روش‌ها برای اخذ ویزای کاری و اقامت کانادا، دریافت پیشنهاد کاری یا همان Job Offer از سوی یک کارفرمای کانادایی (یا در حالت کلی شهروند کانادا) می‌باشد که به دنباله‌ی آن ویزای جاب آفر کانادا را دریافت خواهید نمود.

برای اخذ جاب‌آفر کانادا باید سابقه کار و تخصص داشته باشید. دولت کانادا به دلیل نیاز جدی در برخی از استان یا شهرهای کانادا به برخی مشاغل و نیروهای متخصص در آن شغل‌ها، لیستی از مشاغل مورد نیاز را ارائه کرده است و در حالتی که شرایط متقاضی نظیر داشتن تخصص پیرامون آن شغل، سابقه کار، سطح تحصیلات و… با آن شغل همخوانی داشته باشد می‌تواند با مصاحبه  با کارفرمایان و سپس توافق، پیشنهاد کار و سپس ویزای کاری خود را دریافت نماید.

مهاجرت به کانادا از طریق اکسپرس اینتری

دولت کشور کانادا از سال 2015 برای افزایش رشد اقتصادی و جذب نیروی کار ماهر، برنامه و سیستم جدیدی را به نام اکسپرس اینتری برای شهروندی و مهاجرت به کانادا را معرفی و به اجرا درآورده است.

اکسپرس اینتری درواقع یکی از روش‌های ارزیابی متقاضیانی است که به پشتوانه تخصص و سابقه کاری برای دریافت اقامت دائم کانادا اقدام می‌کنند.

اکسپرس اینتری به خودی خود روش مهاجرتی به کانادا نیست، بلکه روشی برای ارزیابی و انتخاب مهاجران توسط اداره مهاجرت و شهروندی کانادا و همینطور یک سیستم امتیازبندی است که بر اساس یک سری فاکتور از جمله سن، سابقه کار، نمره زبان، مدرک تحصیلی و جاب‌آفر به متقاضیان امتیاز می‌دهد.

این سیستم تقاضاهای مهاجرت به کانادا را برای اخذ اقامت کانادا از سه طریق بررسی می‌کند:

 • برنامه‌ی نیروی کار ماهر فدرال یا اسکیل ورکر
 • برنامه نیروی کار ماهر اسکیلد ترید
 • برنامه مهاجرت از طریق تجربه کار در کانادا

اسکیل ورکر و دریافت ویزای کار

ویزای skilled worker کانادا یکی از روش‌های مهاجرت به کانادا و یک نوع ویزای تخصصی کارگران ماهر فدرال است که بر اساس توانایی نیروهای کار به منظور رفع کمبود کارگر متخصص در کانادا صادر می‌شود.

کانادا برای جذب نیروی ماهر و متخصص از سراسر جهان، برنامه اسکیل ورکر را ارائه داده است تا براساس تجربه و تخصص کافی در زمینة شغلی متقاضی برای اسکیل ورکر کانادا اقدام نماید.

برنامه اسکیل ورکر کانادا یک سیستم امتیاز بندی است که متقاضی متناسب با شرایط خود مثل داشتن سابقه کاری مفید و مرتبط، سن، داشتن مهارت زبانی، داشتن مدرک تحصیلی مرتبط ارزیابی شده و در صورتی که به امتیاز مورد نظر دست یابد، می‌تواند اقامت کانادا را اخذ نماید.

اسکیل ترید و دریافت ویزای کار

اسکیل یک ترید نوع از ویزای مهاجرتی به کانادا است. به وسیله این ویزا افرادی که در رشته‌های فنی تخصص دارند، به کانادا مهاجرت می‌کنند. برای دریافت این نوع ویزا پیش از هرکاری باید شرایطتان را با شرایط لازم برای اخذ این ویزا تطبیق دهید.

با آگاهی از این موارد به بهترین نحو می‌توانید خود را ارزیابی  کرده و حتی شرایط لازم برای اخذ این ویزا را مهیا کنید. مهم‌ترین شرایط اخذ ویزای اسکیل ترید کانادا عبارت‌اند از:

 • دانش زبانی کافی
 • داشتن حداقل دو سال سابقه کار تمام‌وقت در ۵ سال گذشته
 • تمکن مالی
 • پیشنهاد کاری از کارفرمای کانادایی به صورت تمام وقت و معتبر به مدت یک سال

تجربه کاری کانادایی

یک سیستم مهاجرتی فدرال است که برای نیروهای کار ماهری طراحی شده است که تجربه و سابقه کاری دارند و می‌خواهند اقامت دائم کانادا را اخذ کنند، این روش یک گزینه مناسب برای نیروهای کار موقت خارجی و فارغ التحصیلان بین‌المللی است که به دنبال کسب تجربه کاری در کانادا هستند. طبق طبقه‌بندی ملی مشاغل در کانادا، تجربه کاری شما باید حداقل در یکی از دسته‌های مشاغل مدیریتی، مشاغل حرفه‌ای و تخصصی نیازمند مدارک دانشگاهی و مشاغل فنی قرار گیرد.

برای اخذ اقامت دائم کانادا از این طریق، متقاضیان باید شرایط زیر را داشته باشند:

 • مهارت زبان
 • در طول 3 سال گذشته حداقل یک سال سابقه کار تمام‌وقت را داشته باشند.
 • تجربه کاری مرتبط

مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری

مهاجرت از طریق برنامه سرمایه گذاری برای افرادی طراحی شده که دارای شرایط مالی خوبی هستند و می‌توانند کسب و کاری را در خارج از کشور بنا به توانایی‌ها، تخصص، سابقه کار، امکانات و میزان ثروت، راه اندازی و یا مدیریت کنند.

ثبت شرکت، کارآفرینی، استارت آپ و نوآفرینی در کانادا از جمله روش‌های مهاجرت از طریق سرمایه گذاری می‌باشد. در زمینه ثبت یا انتقال شرکت چندین و چند نوع برنامه مختلف و حتی ویزای مخصوص در زمینه ثبت شرکت در کانادا وجود دارد که هر کدام شرایط خاص خود را داشته و در یک سری شرایط مشابه از جمله حداقل میزان سرمایه، سابقه کار مدیریتی، داشتن منفعت آن شرکت برای اقتصاد کانادا و… با یکدیگر اشتراک دارند. همچنین مهاجرت به کانادا از طریق استارت آپ، کارآفرینی و نو آفرینی نیز به گونه‌ایی زیر مجموعه مهاجرت از نوع سرمایه‌گذاری محسوب می‌شوند.

مهاجرت به کانادا از طریق استارتاپ

مهاجرت از طریق ویزای استارتاپ کانادا یا راه‌اندازی کسب‌وکار در کانادا نیازمند به طرح تجاری یا بیزینس پلن است. در این روش مهاجرتی اگر شما صاحب یک ایده خلاقانه و  نوآورانه هستید و می‌خواهید در محیطی تعاملی‌تر و خلاقانه‌تر مانند کشور کانادا به ادامه کار خود بپردازید، این روش مناسب شماست.

شما باید بتوانید برای کانادایی‌ها شغل ایجاد کنید و از یک سرمایه‌گذار کانادایی نامه حمایت بگیرید. داشتن مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی و تمکن مالی از دیگر شرایط ویزای استارت آپ کانادا هستند.

برای تاسیس استارتاپ در کانادا به مدارک شغلی، مدرک تحصیلی، مدارک مالی و ملکی، مدارک شناسایی و فرم اطلاعات فردی احتیاج دارید. اگر ایده خلاقانه‌ای برای کسب‌وکار دارید و فکر می‌کنید می‌توانید در بازار جهانی رقابت کنید، ویزای استارتاپ مناسب شما است.

از مزایای مهاجرت به کانادا از طریق استارت آپ این است که امکان همراهی خانواده شخص (همسر و فرزند زیر 21 سال)، نیز برای درخواست ویزای کانادا وجود دارد.

منبع این مقاله

سازمان مهاجرتی درنامایگریشن https://dornamigration.com/fa/

سازمان مهاجرتی سلکت ویزا https://selectvisa.com/fa/

اشتراک گذاری

دنبال کنید نوشته شده توسط:

تحریریه کنترل امجی

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *