0

مهمترین ابزارآلات صنعتی

مهمترین ابزارآلات صنعتی

مهمترین ابزارآلات صنعتی

ابزارآلات صنعتی به آن دسته از وسایل و تجهیزات گفته می شود که برای انجام کارهای مختلف در صنایع و کارگاه ها استفاده می شوند. این ابزارآلات می توانند برای سوراخ کردن، برش، تراش، جوش دادن، براق کردن، فشرده سازی، تعمیر و نگهداری و غیره مورد استفاده قرار گیرند. بسته به نوع نیروی محرکه، ابزارآلات صنعتی را می توان به شش دسته تقسیم کرد: ابزارآلات دستی، ابزارآلات بادی، ابزارآلات برقی و شارژی، ابزارآلات بنزینی و موتوری، ابزارآلات جوش و برش و ابزار و تجهیزات ایمنی. در این مقاله به معرفی مختصر هر یک از این دسته ها و نمونه هایی از آن ها خواهیم پرداخت.

ابزارآلات دستی

ابزارآلات دستی آن دسته از ابزارآلات هستند که بدون نیاز به هیچ نوع منبع تغذیه خارجی، توسط دست کاربر کار می کنند. این ابزارآلات برای کارهای ساده و سبک استفاده می شوند و در هر خانه و کارگاه یافت می شوند. برخی از نمونه های رایج این دسته عبارتند از:

 • چکش: چکش یک ابزار ساده است که برای کوبیدن روی چوب، میخ، پلاک و غیره استفاده می شود. چکش دارای یک سر فلزی و یک دسته چوبی یا پلاستیکی است.
 • آچار: آچار ابزاری قابل تنظیم است که برای باز و بست کردن پیچ ها، مهره ها، لوله ها و غیره استفاده می شود. آچار دارای چنگال های فلزی است که با چرخاندن یک پیچ می توان آن ها را بزرگتر یا کوچکتر کرد.
 • پیچ گوشتی: پیچ گوشتی ابزاریست که برای سفت کردن پیچ ها استفاده می شود. پیچ گوشتی دارای یک سر فلزی و یک دسته چوبی یا پلاستیکی است. سر پیچ گوشتی ممکن است شکل های مختلفی داشته باشد، مانند صلیبی، تخت، ستاره ای و غیره.
 • انبردست: انبردست ابزاری است که برای بریدن، خم کردن و نگه داشتن سیم ها، لوله ها، ورق ها و غیره از آن استفاده می شود. انبردست دارای دو دنده فلزی است که با یک مفصل به هم متصل هستند و با فشار دادن دسته های آن ها می توان آن ها را باز و بست کرد.

ابزارآلات بادی

ابزارآلات بادی آن دسته از ابزارآلات هستند که با استفاده از فشار هوا کار می کنند. این ابزارآلات برای کارهای سخت و سنگین استفاده می شوند و نیاز به منبع تولید هوای فشرده دارند. برخی از نمونه های رایج این دسته عبارتند از:

 • پولیش بادی: پولیش بادی ابزاری است که برای صاف کردن، تمیز کردن و براق کردن سطوح فلزی، چوبی، شیشه ای و غیره استفاده می شود. پولیش بادی دارای یک صفحه دایره ای است که با فشار هوا به حرکت درمی آید و روی آن ممکن است سنگ، پلاستیک و غیره نصب شود.
 • پرچ کن بادی: پرچ کن بادی ابزاری است که برای نصب پرچ ها، رولپلاک ها، خودپرچ ها و غیره استفاده می شود. پرچ کن بادی دارای یک سوزن فلزی است که با فشار هوا به جلو و عقب حرکت می کند و پرچ را در سوراخ مورد نظر فرو می کند.
 • سنگ فرز بادی: سنگ فرز بادی ابزاری است که برای برش، سوراخ کردن، تراشیدن و شکل دادن به قطعات فلزی، سنگی، سرامیکی و غیره استفاده می شود. سنگ فرز بادی دارای یک قسمت چرخان است که با فشار هوا به دور می زند و روی آن ممکن است سنگ های مختلف با اشکال و اندازه های گوناگون نصب شود.
 • قلم حکاکی بادی: قلم حکاکی بادی ابزاری است که برای حک کردن نام، شماره، علامت و طرح روی سطوح فلزی، چوبی، پلاستیکی و غیره استفاده می شود. قلم حکاکی بادی دارای یک نوک تیز فلزی است که با فشار هوا به جلو و عقب حرکت می کند و خطوط را روی سطح مورد نظر ایجاد می کند.

ابزارآلات برقی و شارژی

ابزارآلات برقی و شارژی آن دسته از ابزارآلات هستند که با استفاده از جریان برق نیروی محرک خود را تولید می کنند.

 • دریلدریل ابزاری است که برای سوراخ کردن در سطوح سخت و نرم استفاده می شود. دریل دارای یک قسمت چرخان است که با جریان برق به دور می زند و روی آن ممکن است مته های با قطر و شکل های مختلف نصب شود. در صورت نصب قسمت های جانبی، دریل را می توان به عنوان پولش، فارسي بر، پيچ‌گوشتي و غيره نيز استفاده كرد.
 • فرزفرز ابزاری است که برای تخت کردن، تسطيح كردن، تيز كردن، خم كردن و شكل دادن به قطعات فلزی، چوبی، پلاستیکی و غیره استفاده می شود. فرز دارای یک قسمت چرخان است که با جریان برق به دور می زند و روی آن ممکن است تيغه هاي با اشكال و اندازه هاي گوناگون نصب شود.
 • کمپرسور بادکمپرسور باد یک ابزار است که برای تولید هوای فشرده برای کار با ابزارآلات بادی استفاده می شود. کمپرسور باد دارای یک موتور برقی است که با جریان برق به کار می افتد و هوا را در یک مخزن ذخیره می کند. سپس هوای فشرده را از طریق یک شلنگ به ابزارآلات بادی منتقل می کند.

ابزارآلات بنزینی و موتوری

ابزارآلات بنزینی و موتوری آن دسته از ابزارآلات هستند که با استفاده از سوخت بنزین یا گازوئیل و یک موتور درون سوز کار می کنند. این ابزارآلات برای کارهای سخت و سنگین در مناطق دور افتاده و بدون دسترسی به برق استفاده می شوند. برخی از نمونه های رایج این دسته عبارتند از:

 • چکش تخريب بنزيني: چکش تخريب بنزيني ابزاری است که برای شکستن بتن هاي سخت، سنگ ها، آجر ها و غيره استفاده مي شود. چکش تخريب بنزيني داراي يک موتور درون سوز است که با سوخت بنزين يا گازوئيل به کار مي افتد و يک سر فلزي را با قدرت زياد به جلو و عقب حرکت مي دهد.
 • اره درخت بر بنزینی: اره درخت بر بنزینی ابزاری است که برای قطع، خشک کردن، تمیز کردن و شکل دادن به درختان، شاخه ها، چوب ها و غیره استفاده می شود. اره درخت بر بنزینی دارای یک موتور درون سوز است که با سوخت بنزین یا گازوئيل به کار مي افتد و يک زنجير فلزي را با قدرت زياد به دور مي زند.
 • ژنراتور: ژنراتور ابزاری است که برای تولید جریان الکتریسیته در مناطق دور افتاده و بدون دسترسی به شبکه برق استفاده می شود. ژنراتور دارای یک موتور درون سوز است که با سوخت بنزین یا گازوئيل به کار مي افتد و يک القاگر را به حرکت در مي آورد. القاگر يک قطعه است که با حرکت در ميان يک ميدان مغناطيسي، جريان الکتريسيته را توليد مي کند.

ابزارآلات جوش و برش

ابزارآلات جوش و برش آن دسته از ابزارآلات هستند که برای اتصال، جداسازی، شکل دادن و تعمیر قطعات فلزی استفاده می شوند. این ابزارآلات با استفاده از حرارت، الکترود، گاز، لیزر و غیره کار می کنند. برخی از نمونه های رایج این دسته عبارتند از:

 • جوشکاری الکتریکی: جوشکاری الکتریکی روشی است که با استفاده از جریان الکتریسیته، حرارت را در نقطه اتصال دو قطعه فلزی ایجاد می کند و باعث ذوب و چسبیدن آن ها می شود. جوشکاری الکتریکی نیاز به یک منبع تغذیه، یک الکترود و گاهی گاز حفاظتی دارد.
 • برش ليزري: برش ليزري روشی است که با استفاده از پرتو ليزر، قطعات فلزي، پلاستيكي، شيشه اي و غيره را به شكل هاي مختلف برش مي دهند. برش ليزري نياز به يک منبع توليد ليزر، يک سامانه كنترل و يک سامانه خنك كننده دارد.
 • پلاسما کات: پلاسما کات روشی است که با استفاده از پلاسما، قطعات فلزی را با سرعت و دقت بالا برش می دهد. پلاسما گاز فشرده اي است که با جريان الكتريسيته به حالت يون شده در مي آيد و حرارت زيادي تولید مي كند. پلاسما کات نياز به يک منبع تغذيه، يک پروانه پلاسما و گاهي گاز حفاظتي دارد.

ابزار و تجهیزات ایمنی

ابزار و تجهیزات ایمنی آن دسته از وسایل و لوازمی هستند که برای حفاظت از جان و سلامت کاربران ابزارآلات صنعتی در برابر خطرات محیط کار استفاده می شوند. این ابزار و تجهیزات می توانند برای جلوگیری از آسیب های مکانیکی، حرارتی، الکتریکی، شیمیایی، رادیواکتیو و غیره مورد نیاز باشند. برخی از نمونه های رایج این دسته عبارتند از:

 • دستکش: دستکش پوششی است که برای حفاظت از دستان در برابر ضربه، سوختگی، برش، سم و غیره استفاده می شود. دستکش ها ممکن است از جنس چرم، پلاستیک، لاستیک، پارچه و غیره باشند.
 • عینک: عینک پوششی است که برای حفاظت از چشمان در برابر نور، گرد و غبار، جرقه، پرتو و غیره استفاده می شود. عینک ها ممکن است شفاف، رنگی، ضد خش، ضد بخار و غیره باشند.
 • کلاه: کلاه پوششی است که برای حفاظت از سر در برابر ضربه، سقوط، حرارت، سرما و غیره استفاده می شود. کلاه ها ممکن است از جنس فلز، پلاستیک، چوب و غیره بوده و دارای نوار چسبنده، سگک، کلاهبردار و غیره باشند.

جمع بندی

ابزارآلات صنعتی به آن دسته از وسایل و تجهيزاتي گفته مي شود که براي انجام کارهاي مختلف در صنايع و کارگاه ها استفاده مي شوند. اين ابزارآلات را مي توان به شش دسته تقسيم کرد: ابزارآلات دستي، ابزارآلات بادي، ابزارآلات برقي و شارژي، ابزارآلات بنزيني و موتوري، ابزارآلات جوش و برش و ابزار و تجهيزات ايمني. هر يک از اين دسته ها داراي نمونه هاي مختلفي هستند که در اين مقاله به صورت خلاصه به آن ها پرداختيم. جهت خرید ابزار آلات صنعتی می توانید از محصولات فروشگاه ابزار فابریک دیدن کنید و پس از مقایسه و دریافت مشاوره رایگان، اقدام به خرید نمایید.

رپورتاژ آگهی

اشتراک گذاری

دنبال کنید نوشته شده توسط:

تحریریه کنترل امجی

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *