0

طرح توجیهی برای انواع کسب و کار ها

طرح توجیهی برای انواع کسب و کار ها

سرمایه ‌گذاری در زمینه‌ های مختلفی انجام می گیرد و افراد با شرایط متفاوت از هم اقدام به سرمایه گذاری می نمایند. سرمایه گذاری ها می تواند سود ده یا زیان ده باشد و منافعی مانند منافع شخصی یا کلی جامعه را داشته باشد. عوامل مختلفی در موفقیت آمیز بودن یک پروژه تاثیرگذار است. در صورت وجود منافع فردی ، شخص بیشتری میزان سود را در نظر می گیرد اما در بخش منافع اجتماعی شکل گیری صنایع مکمل یا واسطه، رشد صنعت، اشتغال ‌زایی، کاهش نرخ بیکاری، بهبود شرایط اجتماعی و… در نظر  گرفته می شود. در هر صورت افراد به دنبال سرمایه گذاری هستند تا بتوانند ایده ی خود را به صورت موفقیت آمیز اجرا کنند. همان طور که می دانیم هر یک از سرمایه گذاری ها دارای ریسک بوده و وجود این ریسک ها موجب تمایل افراد به سرمایه گذاری می شود. متخصصین اقتصاد برای رفع چنین مشکلاتی تلاش کرده اند تا بتوانند امکان سنجی پروژه را مشخص کنند و از ریسک های سرمایه گذاری بکاهند و طرحی را با عنوان طرح توجیهی نگارش نموده اند. طرح توجیهی بر هر یک از سرمایه گذاری ها و هر شرایطی به صورت مختلف است. در این طرح ارزیابی های مختلف انجام می شود و طرح از نظر مالی و اقتصادی سنجیده شده و در صورت امکان اجرا و موفقیت آمیز بودن مشخص می شود و افراد می توانند بر اساس آن تصمیم گیری کنید.

طرح توجیهی

مرکز مهندسین مشاور طرح ریزی صنایع (مطصا) از مراکز معتبر و تخصصی در حوزۀ ارائه ی طرح توجیهی می باشد. این مجموعه انواع بهترین و کامل ترین طرح توجیهی را به شما ارائه می کند. در صورت نیاز به کسب اطلاعات و دریافت مشاوره با متخصصین ما تماس بگیرید.

بخش های طرح توجیهی

طرح توجیهی نیاز یک سرمایه گذاری موفق است اما طرح توجیهی باید کامل و جامع باشد. طرح توجیهی باید توسط گروه متخصصین با تجربه و با مهارت نگارش شود تا بتواند بهترین اطلاعات را به شما ارائه دهد بنابراین با کمک گرفتن از یک مرکز معتبر می توانید بهترین طرح توجیهی را در اختیار داشته باشید. طرح توجیهی شامل سه بخش کلی می شود که شامل معرفی محصول، مطالعات بازار و ارزیابی مالی-اقتصادی می باشد. هر یک از این بخش ها مهم هستند و باید به آن توجه داشته باشید. هر یک از این بخش ها در طرح توجیهی به صورت کامل و جامع مورد بررسی قرار می گیرد و نقش سازنده ای در یک ایده و سمرایه گذاری دارند به همین دلیل هر یک از این بخش ها در طرح توجیهی مهم شمرده می شود. در ادامه اطلاعاتی را درباره ی این بخش ها ارائه می کنیم:

  • معرفی محصول

 در این بخش از طرح توجیهی ، محصول یا خدمات به صورت کامل مورد بررسی و ارزیابی قرار می گیرد. محصول یا محصولات که تولید می شود و یا خدماتی که ارائه می شوند با جزئیات و تمامی جوانب در نظر گرفته می شود و بررسی های مورد نیاز برای آن ها انجام می گیرد. محصولی که می خواهید به تولید برسانید باید از جهات مختلف مانند بازار، رقیبان، هزینه ی تولید، میزان تولید ، نحوه ی تولید، تجهیزات مورد نیاز و… مورد بررسی قرار گیرد و در همان ابتدا بدانید که به چه چیز هایی نیاز دارید.  

  • مطالعات بازار

بازار بخش مهمی از طرح توجیهی را تشکیل می دهد و پس از تولید یک محصول و یا برای ارائه ی خدمات بسیار مهم است و باید  بازار مورد بررسی قرار گیرد. در این بخش مشتریان شما شناخته می شوند و نیاز بازار به محصول و میزان فروش و… ارزیابی می گردد. در این مرحله اطلاعات دقیقی از محصول و بازار آن ارائه می شود. میزان تقاضای مشتریان و مطلوب بودن محصول در بازار و میزان استقبال از محصول مشخص می شود. همچنین میزان صادرات محصول نیز مورد بررسی قرار می گیرد. عرضه ی محصولات یا خدمات بخش دیگری است که نیاز است به رفرنس ‌های مختلف مراجعه شود و تولید داخل و واردات را تشکیل می دهد. از طریق داده های موجود برآورد می شود که این موارد چه میزان است. همچنین سال ها قبل و احتمالات سال های آینده ارزیابی می شود. بررسی وضعیت رقبا بخش مهمی از بخش بازار را تشکیل می دهد. بنابراین تولید، عرضه، سهم بازار و … شناخته می شود.

طرح توجیهی

  • بخش مالی و اقتصادی

در این بخش که بخش سوم نام دارد ، بررسی محصول و وضعیت آن در بازار ، به بخش مالی می پردازیم که هزینه ها مشخص شود تا در صورت امکان ، سرمایه گذار ها بتواند ایده ی خود را اجرا نماید. در بخش ارزیابی مالی و اقتصادی ،محاسباتی از طرح توجیهی انجام می گیرد و این بخش داده ها و اطلاعاتی دریافت می گردد که به صورت مهندسی و دقیق توسط متخصصین بررسی می شود. ظرفیت بازار برای محصول یا خدمات شما مشخص می شود و شما بر اساس داده های واقعی و اطلاعات دقیق اقدام به تصمیم گیری می نمایید. هزینه هایی که برای هر یک از بخش های تولید و ارائه ی محصول به مشتری است محسابه می شود و هزینه‌ های اولیه، هزینه‌ های سالیانه، درآمد سالیانه مشخص می ‌شود.

هدف از انجام طرح توجیهی چیست؟

به طور کلی طرح توجیهی شامل اهداف گوناگونی است. پیش از شروع یک سرمایه گذاری و در نظر گرفتن بودجه و زمان برای آن مهم است که ابتدا اطلاعات کاملی را تخت عنوان طرح توجیهی در اختیار داشته باشیم تا بتوانیم تصمیم مهم سرمایه گذاری را به صورت صحیح بگیرید. برای پیاده سازی پروژه های مختلف از طرح توجیهی  استفاده می شود. همچنین استفاده از طرح توجیهی به منظور ارائه به مؤسسات مالی، اخذ مجوز ها در سازمان‌ های ذی ربط، امکان تلفیق شرکت ‌ها، به منظور دریافت وام و تسهیلات و معرفی طرح به سرمایه گذاران و شرکای جدید نیز انجام می شود. در طرح توجیهی بخش های مختلف پروژه مورد بررسی قرار می گیرد در واقع پیش از ورود سرمایه برای شروع یک ایده ، ایده مورد بررسی قرار می گیرد تا بتوان در مورد آن تصمیم قطعی گرفت و در صورت غیر موفق بودن پروژه از ورود سرمایه به پروژه جلوگیری کرد.

طرح توجیهی

اهمیت طرح توجیهی

همان طور که گفتیم طرح توجیهی اهمیت بسیار زیادی دارد و اطلاعاتی را پیش از شروع سرمایه گذرای به شما ارائه می دهد و شما می توانید نتیجه ی سرمایه گذاری را مشاهده کنید و درصد سود و زیان را مشخص نمایید. بنابراین استفاده از طرح توجیهی بسیار مهم و ضروری  می باشد. همچنین در صورتی که قصد جذب سرمایه گذار را داشته باشید و بخواهید دریافت وام داشته باشید ، برای توضیح سرمایه گذاری خود به این موسسه و افراد باید بتوانید پروژه را توضیح دهید ، توضیح به صورت ساده عملی نخواهد بود زیرا برداشت هر یک از افارد به یک صورت نیست و اطلاعات دقیقی را نمی توانید به آن ها ارائه کنید ولی با داشتن طرح توجیهی می توانید اطلاعات کامل را در اختیار داشته باشید و برای موارد مختلف از آن استفاده کنید.

مرکز مهندسین مشاور طرح ریزی صنایع (مطصا) در خدمت شماست تا بتواند انواع طرح توجیهی کامل و اقتصادی را با دقیق ترین و بروز ترین اطلاعات ارئه نماید. متخصصین ما در این مجموعه با بهره گیری دانش بالای خود و نرم افزار های پیشرفته قرار به ارائه ی انواع طرح توجیهی در کسب و کار های مختلف می باشند. برای کسب اطلاعات بیشتر با همکاران ما تماس بگیرید.

https://matsa.co/

رپورتاژ آگهی

اشتراک گذاری

دنبال کنید نوشته شده توسط:

تحریریه کنترل امجی

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *