۰

بیت کوین در مقابل طلا: آیا «طلای دیجیتال» از همتای واقعی خود بهتر عمل می کند؟

بیت کوین که در فاز نزولی بازار ۲۰۲۲ ویران شده بود، بزرگترین دارایی دیجیتالی جهان با ارزش بازار، در سال ۲۰۲۳ افزایشی را تجربه کرد که منجر به افزایش ۵۰ درصدی قیمت تا به امروز شد.

به ویژه، این روند صعودی ارزش آن را نسبت به طلا افزایش داده است.. بر اساس توییتی از شرکت تحلیل زنجیره ای Glassnode به تاریخ ۱۴ ژوئن، برای خرید یک بیت کوین به ۱۳.۳ اونس طلا نیاز بود که نسبت به ۴۶ درصدی که از ابتدای سال تاکنون مشاهده شده بود، افزایش قابل توجهی داشت.

در حالی که این نسبت هنوز فاصله زیادی با نسبت BTC/XAU 37 داشت که در بازار صعودی سال ۲۰۲۱ به دست آمد، در مقایسه با پایین ترین سطح کووید-۱۹، منعکس کننده رشد عظیم ۴۳۰ درصدی بود.

بین کوین در مقابل طلا :

بیت کوین در مقابل طلا

طلا اغلب به عنوان یک ارز جایگزین در نظر گرفته می شود و با ظهور بیت کوین، مردم از خود می پرسند که آیا محبوب ترین ارز دیجیتال جهان ممکن است به یک جایگزین طلا تبدیل شود.

هر دو دارایی به هیچ کشور یا سیستم مالی وابسته نیستند و هر دو کمیاب هستند. حداکثر تعداد بیت کوین در گردش توسط کد آن ۲۱ میلیون است و مقدار طلای جدید محدود به چیزی است که ماینرها می توانند استخراج کنند.

اما در حال حاضر به نظر می رسد که پتانسیل بیت کوین به عنوان پوششی بهتر از تورم نسبت به طلا ممکن است بسیار دور باشد.

کالی پلوم، مدیر عامل شرکت Noble Gold Investments می گوید: «بیت کوین نباید مانند طلا یا املاک و مستغلات به عنوان یک پرچین در نظر گرفته شود. “طلا یک شرط امن و مطمئن است که به طور پیوسته در طول زمان رشد می کند، در حالی که بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال پتانسیل رشد انفجاری بیشتری دارند.”

جدید بودن بیت کوین به این معنی است که ریسک قانونی وجود دارد که طلا ندارد. این فلز به طور گسترده ای توسط سرمایه گذاران و کشورها نگهداری می شود و قوانین مشخصی برای فروش، خرید و مالیات آن وجود دارد.

هاجسون می‌گوید: «اگرچه من دوست دارم ارزهای خصوصی رشد کنند و ارزهای فیات را از قدرت کنار بزنند، بیت کوین تاکنون جایگزین ضعیفی برای طلا شده است. نوسانات شدیدی داشته است و عملی بودن آن برای معاملات ضعیف بوده است.»

قیمت بیت کوین و قیمت طلا :

قیمت بیت کوین امروز پنج شنبه ۱ تیر با ۳۰,۰۹۵ دلار در صرافی بایننس و ۱,۴۷۴,۹۴۳,۹۰۰ تومان در صرافی نوبتکس معامله شد. در حال حاضر بیت کوین در رتبه ۱ جدول ارزها قرار دارد و با ارزش بازار ۵۸۳,۹۵۲,۲۹۷,۷۷۴ دلاری روبرو است.

جهت مشاهده قیمت بیت کوین به صورت لحظه ای میتوانید به سایت الان چند مراجعه نمایید.

همچنین جهت مشاهده قیمت طلا میتوانید به صفحه قیمت طلا در همان سایت مراجعه فرمایید.

برنده شدن طلای دیجیتال در برابر طلای واقعی؟

بیت کوین در مقابل طلا

با تجزیه و تحلیل مسیرهای قیمتی دو دارایی YTD، مشخص شد که “طلای دیجیتال” بسیار بهتر از همتای واقعی خود عمل کرده است. همانطور که در بالا ذکر شد، بیت کوین سود ۵۰ درصدی را جذب کرد، انس طلا از اوایل سال ۲۰۲۳ تنها توانست به جهش ۶.۴ درصدی دست یابد.( منبع : Glassnode)

برای در نظر گرفتن همه چیز، افزایش ارزش بیت کوین در برابر طلا به این معنی است که بازار می تواند دارایی دیجیتال را به فلز گرانبها به عنوان محافظ تورم ترجیح دهد. این می‌تواند روایت دیرینه بیت‌کوین مبنی بر داشتن یک دارایی امن را تقویت کند.

دارایی ایمن دارایی است که انتظار می رود ارزش آن در طول دوره های رکود اقتصادی ثابت بماند یا افزایش یابد. و BTC ارزش خود را در طول بحران بانکی ایالات متحده در ماه مارس ثابت کرد و از آن زمان تاکنون ۲۱ درصد رشد کرده است. از سوی دیگر، فلز زرد تنها توانست ۴ درصد از تحریک رشد کند.

با این حال، با توجه به شهرت بیت‌کوین به عنوان یک دارایی بی‌ثبات، سرمایه‌گذاران باید این توسعه را با ذره‌ای از نمک بپذیرند. با توجه به اینکه بازار ارزهای دیجیتال از خصومت‌های محیط نظارتی ایالات متحده رنج می‌برد، دستاوردهای BTC در سال ۲۰۲۳ می‌تواند به سرعت معکوس شود.

علیرغم نوسانات، بیت کوین پس از رسیدن به حداقل ۱۵۰۰۰ دلار یکی از بهترین ذخیره های با ارزش در جهان، به ویژه در شرایط اقتصادی کنونی است.

بیت کوین و طلا در انزوا باقی می مانند

در ماه های اخیر، بیت کوین بیشتر از طلا جدا شده است. بر اساس داده های Glassnode، همبستگی BTC/XAU تا ۱۴ ژوئن به ۰.۱۷ کاهش یافت. این یک عقب نشینی شدید از اوج های چند ساله بود که در ماه آوریل مشاهده شد.

این بدان معناست که بیت کوین به عنوان یک طبقه دارایی مستقل با اصول خاص خود دیده می شود نه اینکه تحت تأثیر بادهای مخالف دنیای واقعی قرار گیرد.

با افزایش تورم، سرمایه گذاران ممکن است نتوانند از طلا و بیت کوین اجتناب کنند

حتی اگر تورم چندان نگران کننده نبود، طلا و بیت کوین در ماه های اخیر به اندازه کافی خوب عمل کرده اند تا وجود آنها در سبد سهام شما را توجیه کنند.

رپورتاژ

اشتراک گذاری

دنبال کنید نوشته شده توسط:

تحریریه کنترل امجی

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *