۰

تاریخچه استودیو ناتی داگ

ناتی داگ

ناتی داگ ( Naughty Dog ) که تا پیش از سال ۱۹۸۹ ، با نام (جم سافتور) شناحته می شد ، یک شرکت توسعه دهنده بازی های ویدیویی آمریکایی واقع در سنتا مونیکا کالیفورنیا است.

این شرکت توسط اندی گاوین و جیسون روبین در سال ۱۹۸۴ به عنوان یک شرکت مستقل سازنده بازی تاسیس شد ، تا اینکه استودیو آنها توسط سونی اینتراکتیو انترتینمنت در سال ۲۰۰۱ خریداری شد.

ناتی داگ کرش بندیکوت را در اکتبر سال ۱۹۹۶ به طور انحصاری برای کنسول پلی استیشن منتشر کرد و در سا های بعدی شروع به ساخت چندین ادامه شامل کراش بندیکوت ۲ در سال ۱۹۹۷ و کراش بندیکوت ۳ در سال ۱۹۹۸ کرد.

آخرین بازی این مجموعه کراش تیم ریسینگ بود که توسط ناتی داگ ساخته شد و بعد از آن شروع به ساخت سری جک و داکستر برای پلی استیشن ۲ کرد.

این چهار قسمت از سری بازی های کراش بندیکوت جمعا بیش از ۲۲ میلیون دسخه در سرتاسر جهان بفروش رفتند و همین موضوع باعث شد تا ناتی داگ به موفق ترین شرکت بازی سازی در آمریکا در نسل پنجم کنسول ها تبدیل شود.

در ژانویه ۲۰۰۱ خبری مبنی بر خرید شرکت ناتی داگ توسط سونی منتشر شد و در سال ۲۰۰۴ جیسون روبین یکی از بنیانگذاران ناتی داگ این شرکت را ترک کرد تا به تنهایی بر روی بازی جدیدی به نام آیرن و میدن کار کند.

اولین بازی این شرکت برای کنسول پلی استیشن ۳ با نام Uncharted: Drake’s Fortune بود که در سال ۲۰۰۷ منتشر شد و در ادامهUncharted 2:  Among Thieves در سال ۲۰۰۹ .

سومین قسمت آن با نام Uncharted 3: Drake’s Deception در نوامبر ۲۰۱۱ منتشر شد و بعد از آن یکی از بهترین بازی های ساخته شده توسط این شرکت یعنی Uncharted 4: A Thief’s End را در تاریخ ۱۰ می ۲۰۱۶ برای کنسول پلی استیشن ۴ منتشر کرد. و آخرین بازی از این سری نیز با نام Uncharted: The Lost Legacy در سال ۲۰۱۷ منتشر شد.

سری آنچارتد یکی از مهمترین بازی های این شرکت و همچنین پلی استیشن است که توانسته نمرات بسیار خوبی را از منتقدان دریافت کند و همچنین سبک جدیدی از بازی های اکشن-ماجراجویی را ابدا کند.

ناتی داگ با پرده برداری از عنوان The Last Of Us در جوایز بازی های ویدیویی اسپایک در دسامبر ۲۰۱۱ برای کنسول پلی استیشن ۳ غوغا کرد!

این بازی توسط تیم دوم ناتی داگ و به کارگردانی نیل دراکمن ساخته شده بود و در تاریخ ۱۴ جولای ۲۰۱۳ در سرتاسر جهان منتشر شد و توانست به یکی از محبوب ترین بازی های ویدیویی تاریخ تبدیل شود.

قسمت دوم این بازی نیز با نام The Last Of Us Part II در جولای سال ۲۰۲۰ برای کنسول پلی استیشن ۴ عرضه شد.

کاگردانی این قسمت را نیز نیل دراکمن بر دوش داشت و می توان گفت که شاهکاری دیگر را تحویل جامعه گیمر ها داده است ویک اثر به یاد ماندهی وتلخ را برای پلیر ها رقم زده است.

این بازی به دلیل نمرات بسیار بالا و گیم پلی بسیار زیبا و حرفه ای در سال ۲۰۲۰ در جشنواره گیم آواردز توانست ۷ جایزه به دست بیاورد وهمچنین عنوان بازی سال را کسب کند.

هم اکنون نیل دراکمن به دلیل درخش و تلاش های زیادش برای استودیو ناتی داگ از پست معاونت به ریاست رسیده و در حال حاظر یکی از روسای این شرکت است.

این استودیو هنوز خبری از بازی جدیدی نداده است ، ولی باید به زودی منتظر خبر آن باشیم تا ببینیم شاهکار بعدی ناتی داگ چه خواهد بود…

اشتراک گذاری

دنبال کنید نوشته شده توسط:

بامداد نوروزیان

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *