۰

معرفی نژاد آینور ۱۴ والار قدرتمند سرزمین میانه

نژاد آینور

نژاد آینور

والار چهارده روح قدرتمند از نژاد آینور می‌باشند که پس از خلق آردا وارد آن شدند و از سوی ایلوواتار آن یگانه خالق هستی دستور یافتند که با روح پلید ملکور به مبارزه بپردازند. آنها سالها پیش از بیداری الف‌ها به آمان نقل مکان کردند و والینور را بنا نهادند.
آنها بزرگترین آینورهایی هستند که شاهد اندیشه ایلوواتار بودند و برای خلق و ایجاد آردا وارد آن شدند. اما ملکور که قدرتمندترین آینورها پس از مانوه بود به آردا آمد تا آنرا در اختیار خود بگیرد.
مانوه و ملکور به نبرد پرداختند، و مانوه از دیگران ارواح تقاضای کمک کرد تا او را در جنگ با ملکور یاری دهند.

در این جنگ والاها و مایاهای دیگر نیز شرکت داشتند. ملکور در نبرد شکست خورده و متواری گشت و بقیه به ایجاد و خلق جهان پرداختند. اما ملکور این را دید و برگشت تا آردا را از آن خود کند.
والار (مانند دیگر آینورها) شکل و فرم ثابتی ندارند، اما در اغلب اوقات شکل ظاهری انسان‌ها و الف‌ها را به خود می‌گیرند ولی در عین حال می‌توانند نامرئی باقی بمانند.
والاها خدا نیستند، اشتباهی که اکثر آدمیان می‌کردند و تصور می‌کردند که آنها آغازکنندگان آردا بوده‌اند. آنها در واقع فرستادگان ایلوواتار یگانه خالق هستی هستند که به ندرت در کارهای جهان به طور مستقیم دخالت می‌کند. پس مقوله چند خدایی در مورد والاها تفکری ردشده‌است

نژاد آینور

نژاد آینور

نژاد آینور

در سرزمین میانه، آنها با اسم هایی به زبان سینداری شناخته می‌شوند؛ برای مثال آنها واردا را «البرت» می‌نامند. انسان‌ها اسامی دیگری بر آنان می‌نهند، که اوایل آنها را به عنوان «خدایان» تصویر می‌نمودند. در مثالی دیگر دورف‌ها ، آفریننده خود آئوله را ماهال خطاب می‌کنند. لازم به ذکر است، تمام اسامی که در زیر مشاهده می‌نمایید، به استثنای اورومه ، نام حقیقی والاها نیست بلکه تنها عناوین آنها می‌باشد؛ در واقع اسامی حقیقی والاها در هیچ جایی ذکر نشده‌است.
ایزدان یا پادشاهان والار :

مانوه سولیمو ، پادشاه والار
اولمو ، پادشاه دریا
آئوله ، آهنگر
ورومه آلدارون ، سوارکار بزرگ نامو (ماندوس) ، فراخواننده جانهای کشته
ایرمو (لورین) ، ارباب رؤیاها و مکاشفه‌ها
تولکاس آستالدو ، پهلوان والینور
ایزدبانوان یا ملکه‌های والار :
واردا النتاری ، بانوی ستارگان ، همسر مانوه
یاوانا کمنتاری (پالورین) ، بخشنده میوه‌ها، همسر آئوله
نیه‌نا ، بانوی بخشش
استه ، مهربان
وایره ، بافنده
وانا ، همیشه جوان
نسا ، رقصنده

نژاد آینور

برچسب‌ها:,

اشتراک گذاری

دنبال کنید نوشته شده توسط:

عرفان سعید زنوزی

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *