۴

فکت هایی از آلبوس دامبلدور که کمترجایی به آن پرداخته شده است

۱۳ واقعیت درباره‌ی آلبوس دامبلدور که ممکن است حتی سرسخت‌ترین طرفداران هری پاتر نیز از آن بی‌خبر باشند.
آلبوس دامبلدور، مدیر هاگوارتز، شخصیت به خصوصی در مجموعه‌‌ی هری پاتر بود. از دوران کودکی ناراحت کننده‌اش گرفته تا روابط خانوادگی، چیزهای زیادی وجود داشت که او از دنیای جادوگری مخفی می‌کرد؛ با این حال می‌دانیم که او معلم تغییر شکل بود، با چند زبان آشنا بود و حداقل دارای یک خواهر و یک برادر بود. آلبوس دامبلدور، مدیر مدرسه‌ی هاگوارتز، همیشه در مجموعه فیلم‌های هری پاتر مرموز بود. چه در کتاب‌ها و چه در فیلم‌ها، او همیشه مراقب این بود که چه چیزی درباره‌ی خودش به چه کسی می‌گوید.

گفته شده، نویسنده‌ی این مجموعه، جی‌کی رولینگ قبل از استفاده از سیستم عامل خود برای پخش پیام‌های ترانس فوبی از توییتر، مصاحبه‌ها و وب سایت رسمی دنیای جادوگری، برای گسترش کتاب‌های هری پاتر، چیزی فراتر از هفت کتاب استفاده می‌کرده است. به همراه مجموعه‌ی اصلی، فیلم‌های جانوران شگفت انگیز و اطلاعات اضافی آن، برخی از حقایق درباره آلبوس دامبلدور را بخوانید که حتی ممکن است طرفداران سرسخت این مجموعه، آن‌ها را ندانند یا فراموش کرده باشند.

۱۳. برخی از موفقیت‌های او ممکن است بیش از حد مورد تمجید قرار گرفته باشند.

پس از مرگ دامبلدور، ریتا اسكیتر، روزنامه‌نگار هری پاتر، کتاب زندگی و دروغ‌های آلبوس دامبلدور را منتشر كرد كه در آن اسرار بسیاری را در مورد این جادوگر بزرگ فاش كرد. صحت این کتاب ممکن است با توجه به سابقه‌ی انتشار شایعات تهمت‌آمیز اسکیتر قابل بحث باشد، اما به نظر می‌رسد حداقل برخی از انتقادات وی درست باشند. به عنوان مثال، در بخشی از كتاب، اسكیتر دامبلدور را به دروغ‌گویی در مورد کشف دوازده كاربرد خون اژدها، آن هم به تنهایی، متهم كرد. در تحقیقات خود، اسكیتر با جادوگر ایور دیلونسبی مصاحبه كرد. وی ادعا كرد كه هشت مورد را قبل از یادداشت‌های دامبلدور كشف كرده بود.

 

۱۲. پاترونوس دامبلدور به شکل ققنوس است.(برادران وارنر: او همچنین یک ققنوس خانگی به نام فاکس دارد.)
در فیلم‌ها، ما هیچ‌وقت دامبلدور را در حال ساخت پاترونوس، طلسمی که بیشتر اوقات برای محافظت از جادوگر یا ساحره در برابر حمله‌ دیوانه‌ساز‌ها استفاده می‌شود، نمی‌بینیم، اما ما می‌دانیم که پاترونوس او چه شکلی دارد. در کتاب هری پاتر و جام آتش، دامبلدور پس از آن که متوجه خشک شدن ویکتور کرام شد، یک پاترونوس برای فرستادن پیام به هاگرید می‌سازد و طبق گفته‌ی هری، آن شبیه به یک پرنده‌ی شبح‌گونه بوده است. پاترمور تأیید کرد که سپر مدافع او به شکل یک ققنوس است که کاملا هم مناسب اوست، زیرا او علاقه‌ی زیادی به فاکس، ققنوس خانگی خود دارد.

۱۱. او اصالتا اهل دره‌ی گودریک نبود.
در یادگاران مرگ، هری با فهمیدن این که دامبلدور متعلق به دره‌ی گودریک، همان شهری که با پدر و مادرش قبل از به قتل رسیدن‌شان در آن زندگی می‌کرده، است شوکه شد، اما دامبلدور آن شهر را خانه‌ی خود نمی‌دانست. خانواده‌ی او در سال‌های ابتدایی زندگی وی، در روستای جادوگران کپک روی مزرعه‌ی mould on the wold اقامت داشتند. با این حال، پس از حمله‌ی ماگل‌ها به آریانا و زندانی شدن پدرش، مادرش و کندرا، محل زندگی خانواده‌ را به گودریک هالو تغییر داد.

۱۰. بسیاری از اسامی دامبلدور معنای قابل توجه و یا خاصی دارند. (برادران وارنر: ریچارد هریس در نقش دامبلدور بازی کرده است.)
نام آلبوس والفریک پرسیوال برایان دامبلدور کاملاً دهان پرکن است، اما مانند بسیاری از اسامی دنیای جادوگران، هر یک معنای خاصی دارند. آلبوس در لاتین به معنای سفید است. پرسیوال یک شوالیه‌ی قهرمان میز گرد و همچنین نام پدر آلبوس بود. والفریک یک کلمه آنگلوساکسونی به معنای گرگ یا قدرت‌مند است، اما همچنین می‌تواند به سَنت والفریک از هزلبری، معجزه‌گر قرن دوازدهم نیز اشاره کند. برایان یک اسم سلتیک قدیمی به معنی بالا یا نجیب است و سرانجام، دامبلدور یک واژه‌ی قدیمی انگلیسی به معنی زنبور عسل است.

۹. او چندین زبان را بلد بود.
همه‌ی ما می‌دانیم که دامبلدور، یک جادوگر بسیار زیرک و در بسیاری از زمینه‌های جادوگری با استعداد بود، اما آن چه ممکن است شما ندانید این است که او چندین زبان را بلد بود.در مجموعه کتاب‌ها می‌فهمیم که او می‌توانست با مردمی که در دریاچه، در محوطه‌ی هاگوارتز زندگی می‌کنند با زبان دریایی صحبت کند. به گفته‌ی رولینگ، او همچنین قادر است زبان مارها و زبان اجنه گابلدگوک را بفهمد (اگرچه مشخص نیست که آیا او واقعا می‌تواند به آن زبان‌ها صحبت کند یا خیر).

۸. بوگارت دامبلدور به شکل جسد خواهرش بود.
یکی از بزرگ‌ترین دردهای زندگی دامبلدور، مرگ خواهرش، آریانا بود. او در هنگام دوئل میان برادرانش و گریندل والد نظاره‌گر بود و به‌طور اتفاقی، در برابر تیری با نفرین قرار گرفت. در همان گفت‌ و گوی وب هواداران با بلومزبری، رولینگ گفت که این لحظه چنان تأثیری بر دامبلدور داشته که اگر قرار باشد با موجودی که خود را به شکل بدترین ترس جادوگر در می‌آورد، رو به رو شود، جنازه خواهرش را می‌بیند.

۷. خواهر دامبلدور ممکن است یک آبسکوریال باشد.
از آن‌جایی که او در جوانی درگذشت، چیزهای زیادی وجود دارد که ما درباره‌ی وی نمی‌دانیم. با این حال، از میان اطلاعات موجود در این مجموعه، طرفداران حدس می‌زنند که او یک آبسکوریال، شبیه به کریدنس باربون در مجموعه‌ی جانوران شگفت انگیز باشد. جادوگران جوان زمانی که جادوی خود را سرکوب می‌کنند، آبسکوریال می‌شوند، که خود را به شکل طغیان‌های خشن و غیرقابل کنترل نشان می‌دهد.

بعد از حمله، آریانا از ترس جادوی خود را سرکوب کرد و در کتاب هفتم هری پاتر ابرفورث می‌گوید: “این کار، او را درون‌گرا و دیوانه کرد، وقتی نمی‌توانست آن را کنترل کند منفجر می‌شد.” این که آیا آریانا یک آبسکوریال بوده است یا نه، هنوز تأیید یا تکذیب نشده است، اما فیلم‌های بیشتری با عنوان جانوران شگفت انگیز در حال ساخت هستند که‌ گذشته‌‌ی دامبلدور را نشان خواهند داد.

۶. پدر وی به حبس ابد در زندان آزکابان محکوم شد‌.
در کتاب هفتم هری پاتر، مشخص شد که آریانا دامبلدور، توسط گروهی از ماگل‌ها که او را در حال جادوگری دیدنده بودند، مورد حمله قرار گرفت. پس از این واقعه، پدر وی، پرسیوال دامبلدور، به دست خود و از مهاجمان انتقام گرفت و البته توسط وزارت جادو به شدت مجازات شد. پرسیوال نگران بود كه فاش كردن حقیقت حمله‌ی ماگل‌ها برای مقامات، باعث شود كه آریانا به دلیل استفاده از جادو در زیر سن قانونی تبعید شود، به همین خاطر، وی مجازات حبس ابد در زندان آزكابان را پذیرفت، تا جایی که سرانجام در همان زندان درگذشت.

۵. به نظر می‌رسد دامبلدور به هری، درباره‌ی چیزی که دیده بود دروغ گفته بود.
وقتی هری به عنوان یک سال اولی، درونی‌ترین خواسته‌های خود را در آینه‌ی نفاق انگیز می‌بیند، خود را در محاصره‌ی اعضای خانواده به ویژه مادر و پدری که در کودکی‌ آن‌ها را از دست داد، می‌بیند. او از دامبلدور پرسید که در آینه چه می‌بیند و دامبلدور می‌گوید خودش را می‌بیند که یک جفت جوراب پشمی ضخیم و جدید در دست دارد، اما به نقل از پاتیل درزدار، در طی یک گفتگو در وب با بلومزبری در سال ۲۰۰۷، رولینگ به طرفداران گفت که عمیق‌ترین خواسته‌ی دامبلدور همان خواسته‌ی هری است. وی نوشت: “او خانواده‌ای را دید که همگی خوشحال و زنده دور هم جمع بودند. آریانا، پرسیوال و كندرا، همه نزد او بازگشتند و ابرفورث با او آشتی كرد.”
این موضوع بسیار بحث برانگیز، با انتشار جنایات گریندل والد دوباره مطرح شد، چرا که در صحنه‌ای که دامبلدور جوان به آینه نگاه می‌کند، نشان می‌دهد که بزرگترین آرزوی او، پیوستن دوباره به گریندل والد است.

۴. او به دلیل شکست دادن گریندل والد، موفق به دریافت نشان مرلین شد.

نشان مرلین به جادوگرانی تعلق می‌گیرد که با عملکردهای شجاعانه، موفقیت‌های چشمگیر به دست می‌آورند و یا با کمک به هم‌نوعان خود، خود را تغییر داده‌اند. دامبلدور به دلیل دوئل با گلرت گریندل‌ والد و شکست دادن وی در سال ۱۹۴۵، بالاترین نشان مرلین را دریافت کرد. ین رویداد، مسیر تاریخ جادوگری را تغییر داد و مانع از رسیدن گریندل والد به قدرت بیشتر شد.

 

۳. دامبلدور قبل از این‌‌ که مدیر مدرسه شود، استاد تغییر شکل بود، اما ممکن است تدریس درس دیگری را نیز برعهده گرفته باشد. دامبلدور سال‌ها قبل از این‌ که مدیر مدرسه‌ی هاگوارتز شود، استاد این مدرسه بود. طبق مجموعه کتاب‌های هری پاتر، وی مدرس تغییر شکل و نویسنده‌ی ثابت مجله‌ی تغییرشکل امروز بود. شواهد زیادی برای اثبات مهارت او در جادوگری وجود دارد. به عنوان مثال، او در جنگ آخر در محفل ققنوس توانست به مجسمه‌ها جانی تازه بدهد و نجینی را به یک طناب تبدیل کند. در سال ۲۰۱۸، جود لا بازیگر دامبلدور جوان در فیلم‌های جانوران شگفت انگیز به مجله‌ی سرگرمی هفتگی اعلام کرد که او در این مرحله از مجموعه، تغییر شکل را تدریس نمی‌کند. پس از اکران جنایات گریندل والد، بسیاری از طرفداران و رسانه‌ها فهمیدند که در آن داستان دامبلدور در هاگوارتز، درس دفاع در برابر جادوی سیاه را تدریس می‌کرده است.‌

۲. آلبوس و گلرت گریندل والد با هم رابطه‌ی عاطفی داشتند.
به گفته‌ی هفته نامه‌ی سرگرمی، در یک رویداد مطبوعاتی در سال ۲۰۰‌۷‌، مدت زمان کوتاهی بعد از انتشار کتاب یادگاران مرگ، جی‌کی رولینگ گفته که همیشه دامبلدور را فردی هم‌جنسگرا می‌دیده است.
این اولین اشاره‌ی وی به جامعه‌ی LGBTQ در دنیای جادوگری بوده است.
اخیراً، طی یک مقاله که در ابتدا توسط رادیو تایمز پخش شد، در دیسک بلوری جنایات گریندل والد، رولینگ روابط آن‌ها را گسترش داد و آن را شدید، پر اشتیاق و جنسی خطاب کرد.
این خبر با واکنش زیاد هواداران همراه بود چرا که آن‌ها معتقد بودند نویسنده باید با وضوح بیشتری به بیان این رابطه می‌پرداخت. جامعه‌ی LGBTQ به طرز ویژه‌ای با این واقعیت که این بخش از هویت دامبلدور از فیلم‌های جانوران شگفت انگیز کنار گذاشته شد، حتی پس از آن که رولینگ فاش کرد که دامبلدور همجنسگرا است، انتقاد کردند.

۱. ممکن است ابرفورث تنها برادر او نبوده باشد!
ابرفورث، برادر آلبوس، حضور کوتاهی در هری پاتر و محفل ققنوس داشت و به طور رسمی در هری پاتر و یادگاران مرگ معرفی شد. او به هری، رون و هرماینی کمک کرد تا به صورت مخفی وارد هاگوارتز شوند، اما ممکن است دامبلدور برادر دیگری نیز داشته باشد که در فیلم های اصلی از او نامی برده نشده است.
در فیلم جانوران شگفت انگیز و زیستگاه آن‌ها، جنایات گریندل والد ۲۰۱‌۸، گلرت گریندل والد به کریدنس باربون یتیم می‌گوید که نام اصلی او اورلیوس دامبلدور است و او برادر گمشده‌ی آلبوس، ابرفورت و آریانا است. این افشاگری در پایان فیلم اتفاق می‌افتد و به احتمال زیاد در مجموعه‌های بعدی گسترش خواهد یافت، اما در حال حاضر تعیین این‌ موضوع که آیا گریندل والد حقیقت را می‌گفت یا فقط قصد فریب دادن کریدنس و مخاطب را داشته، دشوار است.

اشتراک گذاری

دنبال کنید نوشته شده توسط:

عرفان سعید زنوزی

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. ... گفت:

  واقعا برای جامعه ای متاسفم که فکر میکنه همجنسبازی امری طبیعی و میل ذاتیه

  1. شرودینگر گفت:

   👍

  2. دختر بهار🌺 گفت:

   یعنی
   تو
   از ایییییین همه چیزایی که نوشته فقط همین قسمتش به نظرت اومد؟خب اگه دوس نداری توجه نکن

 2. لرد سیاه گفت:

  دقیقا متاسفانه جامعه امروزی بد جوری شده طوری که نشون میده دجال ظهور کرده جامعه هر کاری میکنه که کار ها و رفتار های زشت و ناپسند رو این طوری عادی کنه و خوب جلوه بده و گسترش بده متاسم برای چنین جامعه ای